יאיר נתיב

השר בנט, הכדור בידיים שלך ! למה לחכות לאסון הבא ?

אסון בערבה. סגירת המכינה הקדם צבאית בני ציון לשנה לא תפתור את הבעיה. צריך לתקן את החקיקה. השר בנט, הכדור בידיים שלך !

אסון בערבה. סגירת המכינה הקדם צבאית בני ציון לשנה לא תפתור את הבעיה. צריך לתקן את החקיקה. השר בנט, הכדור בידיים שלך !

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
הוועד המנהל של מועצת המכינות הקדם-צבאיות המליץ לפני שבוע להשהות למשך שנה את פעילות מכינת בני ציון, שעשרה מחניכיה נספו בשיטפון בנחל צפית. החלטה חכמה, אבל היא לא נותנת פתרון אמתי.
המכינות הקדם-צבאיות הוקמו, כדי להכין את בני-הנוער, בוגרי מערכת החינוך, לקראת שירות מלא ומשמעותי בצה"ל. אחת הבעיות שלהן שמצד אחד הן נמצאות תחת רגולציה של משרד החינוך ומשרד הביטחון ומצד שני אין גוף המפקח ונושא באחריות מנהלית מלאה על פעילותן ותפקודן. כאשר הטיולים נערכים ללא תיאום עם גורם ממשלתי, רובצת עננה של חוסר אחריות על ראשי המשרדים הרלוונטיים.
פרשן "כאן 11" מוטי גילת, אמר שמשרד החינוך הקים את המכינות האלה ועם הזמן איבד את השליטה. הוא מזרים 30.000 שקלים לכל חניך וכמעט לא מפקח על המכינות.
מנגד, הרב משה הגר לאו, ראש המכינה הקדם צבאית יתיר ולשעבר ראש מועצת המכינות הצבאית סיפר בגלי צהל, שהתעקשנו מול משרד החינוך להיות חלק מהמערכת שמקבלת אישורים, ומתישהו זה התמסמס. אמרו לנו: 'אתם מעל 18, אל תבלבלו לנו את המוח עם הבקשות שלכם".
טוב, שראש המכינה בני ציון יואל כאהן החליט להתפטר. אנשים שמכירים אותו, מספרים עליו שהוא איש ערכי מאוד, שמקדיש את עתותיו לחינוך הנוער. ייתכן שטעה טעות נוראית וייתכן שיצטרך לשלם על כך מחיר פלילי. המשטרה, הפרקליטות ובעיקר המבקר המדינה חייבים לחקור היטב את האסון, אבל זה לא יפתור הבעיה. הפתרון האמתי נמצא בבית המחוקקים - בכנסת ישראל.
צריך לתקן את החוק המכינות הקדם-צבאיות שמחייב אותן להיות כפופים למשרד החינוך ולאישורים שלו. הוא צריך להיות הגורם המקצועי והאחראי על אישור התוכניות הלימודיות. הוא כמובן צריך לאשר את הטיולים למכינות, כמו שהוא מאשר אותם לבתי ספר. טוב שתקום גם מחלקה מיוחדת במשרד החינוך שתפקח על פעילות המכינות.
השאלה, האם המכינות יסכימו למהלך שיפגע בעצמאותם ? לדעתי לא. על כן צריך לגבש הצעת חוק בתמיכתו של היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט. אחרת זה ייתקל בקשיים משפטיים.

שר החינוך נפתלי בנט שהייה בחו"ל בזמן האסון בחר להגיב רק לאחר הלוויות ההרוגים באסון.
פרשן "חדשות 2" אמנון אברמוביץ תקף את בנט: "בנט עוסק הרבה באיראן, במתנחלים ובמה שקורה בעזה, הוא לא עוסק במשרד החינוך. אין לו שום אחריות - לא ישירה ולא עקיפה לאסון אבל יש מדינות מתוקנות שבהן שר החינוך היה פועל על פי פסקת הדוגמה האישית ואומר 'אני מתפטר".
לא פלא שבנט מעדיף להסתפק במילים מכובסות שאני "שר החינוך של כולם" ולעסוק בפועל בנושאים יותר "אלקטורליים". אם הוא באמת רואה את עצמו כראש ממשלת ישראל אחרי עידן נתניהו הוא חייב להוביל מהלכים בכנסת ,שיימנעו את האסון הבא. הוא אפילו עשוי להרוויח מזה. בסופו של דבר זו אותו ציבור, אותם קהלים רחבים, שהוא כל כך רוצה להביא למפלגה.
חובה מוסרית להפיק לקחים ולשפר את החקיקה ממש בחודשים האלה. יש לבחון מחדש את היחסים בין מכינות קדם צבאיות למשרד החינוך.
השר בנט, הכדור בידיים שלך ! למה לחכות לאסון הבא ?

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה