סרט יפהפה ומהנה, אך בעיקר לחובבי מחול

סרט יפהפה ומהנה, אך בעיקר לחובבי מחול

בשביל חובבי מחול מושבעים סימן השאלה סביב הקריירה של בנג'מין מילפייה כמנהל האמנותי של בלט האופרה של פריז נהפך זה מכבר לנקודה. פחות משנה אחרי הופעת הבכורה של היצירה הראשונה שלו לבלט, המתוארת בסרט התיעודי "בנג'מין מילפייה על קצות האצבעות", הוא סיים את תפקידו. נראה שהניסיון לייבא לאופרה, שלה מסורת ארוכה של כוריאוגרפים קשוחים, מנהל אמנותי אחר לגמרי, כשל.

אף שאין צורך לגלות עניין בפוליטיקה של עולם המחול העולמי, הסרט על מילפייה, שישודר הערב (שני) בערוץ 8, כמו נועד לחובבי האמנות השמימית הזאת. בשונה מסרטי מחול בולטים אחרים, "מיסטר גאגא" למשל על אוהד נהרין, או שני הסרטים על הכוריאוגרפית פינה באוש, שהצפייה בהם יכולה להיות חוויה מרתקת גם לאלה שאינם מתעניינים בתחום, "על קצות האצבעות" מדבר בשפה אחרת.הסרט עוקב במשך 40 ימים, מתחילת החזרות על עבודת המחול הראשונה של מילפייה לבלט ועד הופעת הבכורה בספטמבר 2015. מילפייה, סולן הניו יורק סיטי בלט שהתגורר בארצות הברית ב–20 השנים שקדמו למינויו, ובעלה של השחקנית נטלי פורטמן, בוחר 16 רקדנים צעירים מהשורות האחוריות של הלהקה (המונה 154 רקדנים) ויוצר עבודת מחול קלאסי בת זמננו.

זהו סרט יפהפה מהבחינה האסתטית, ויזואלית, והוא מהנה מאוד, באורח אסקפיסטי נשגב, בעיקר הודות לגופים הענוגים שמפארים אותו. עם זאת הוא גם אינו מתאמץ במיוחד לתווך, לא מחול קלאסי ולא את אופיו והשקפת עולמו של הגיבור. חובבי מחול יאהבו בוודאי. ייתכן כי אלה הזקוקים לעלילה יעדיפו לדלג.