פרס התיאטרון הישראלי: "עלובי החיים" זכה בפרס המחזמר הטוב ביותר

ההצגה זכתה עד כה בשלושה פרסים נוספים בטקס, שמתקיים בת"א זו השנה ה–22. גם ההצגה "אשה בורחת מבשורה" זכתה עד כה בארבעה פרסים, וגדי יגיל זכה בפרס מפעל חיים

פרס התיאטרון הישראלי:

פרס התיאטרון הישראלי ה–22 מתקיים כעת (שישי) בתל אביב. ההצגה "עלובי החיים" זכתה בפרס המחזמר הטוב של השנה ובשלושה פרסים נוספים. בארבעה פרסים זכתה גם ההצגה "אשה בורחת מבשורה", וההצגות "הר לא זז", ו"הורים איומים" זכו עד כה בשלושה פרסים כל אחת. גדי יגיל זכה בפרס על מפעל חיים.

אפרת בן צור זכתה בפרס שחקנית השנה על תפקיד אורה ב"אשה בורחת מבשורה". "כששמעתי שחנן יעבד את הספר התקשרתי אליו וחשבתי שזו הזדמנות להביע בכלים שרכשתי במשך השנים את הבלתי נסבלות של הקיום כאן. רציתי להשמיע את המחאה והזעקה של אורה", אמרה בן צור עם קבלת הפרס. "האימה והבעתה מהבשורה גורמים לה לברוח לטבע, לראשית הכל, להתחלה. לצד החרדה יש התעקשות שלה לחיות, להחיות, לדבר ולטפל ולגעת בדברים, לא להיות בהדחקה. זו דרכה היחידה לא ללכת לאיבוד. תודה לגרוסמן שמוריש לנו יצירות כאלה ומרשה לנו להתהלך בתוכן".

פרס התיאטרון הישראלי: איתי טיראן זכה בפרס שחקן השנה על "מפיסטו". טיראן ביקש להקדיש את הפרס למנכ"ל הקאמרי היוצא נעם סמל, לשחקן גדי יגיל ולמבקר התיאטרון היוצא של "הארץ" , מיכאל הנדלזלץ. "'מפיסטו' עוסקת במה שקורה לתרבות כשהיא מוחקת עבר. האמרה 'דע מאין באת ולאן אתה הולך' חשובה לחיים וגם לשחקנים. גאה להיות חלק מהמורשת הזאת".

מנחת הטקס רבקה מיכאלי התייחסה בדבריה לשמלה שלבשה שרת התרבות והספורט מירי רגב בקאן. היא אמרה כי השמלה שלה, שחורה עם נקודות צבעוניות, היא "מחווה לתל אביב בלילה". בדברי הקישור שכתב לה אפרים סידון היא סיפרה על הקמת "תאגיד" תיאטרונים שיציג רק מערכות ראשונות של מחזות ורק בימים זוגיים. "במקום לקרוא למחזה 'אויב העם' נקרא להצגה 'עיתון 'הארץ'", הוסיפה.

אביגיל הררי זכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על "הורים איומים" בתיאטרון באר שבע. אלי גורנשטיין זכה בפרס שחקן המשנה הטוב ביותר על "מפיסטו" בתיאטרון הקאמרי.

אלי ביז'אווי זכה בפרס מתרגם השנה על "הורים איומים" בתיאטרון באר שבע. "ההצגה מועמדת לתשעה פרסים, יותר מכמות ההרצה של ההצגה מחוץ לתיאטרון באר שבע", אמר ביז'אווי עם קבלת הפרס, "יש לי 'דרשני' כלפי מי שבוחר את ההצגות לכל רחבי הארץ. הצגה שזוכה לכזו תשומת לב — ויש אחרות בתיאטראות אחרים — משהו שם רקוב באופן שבו מפוזרות ההצגות בכל רחבי הארץ. בפריפריה לא תמיד מקבלים את הטוב ביותר. דרשני". ביז'אווי ביקש לתרום מחצית מסכום הזכייה לארגון "תג מאיר" למען סובלנות בין יהודים לערבים ואת מחציתו השנייה לארגון "מתן" המסייע לפליטים סורים. בפרס עיצוב הווידיאו זכה ניב מנור על "לבד בברלין" בהבימה.בפרס השחקנית המבטיחה זכתה ג'וי ריגר על תפקידה ב"עמודי החברה" בקאמרי. את פרס השחקן המבטיח חלקו שאדי מרעי על תפקידו ב"הר לא זז" של בית ליסין ובן יוסיפוביץ' על תפקידיו ב"לבד בברלין" וב"קוריולאנוס" של הבימה. ערן עצמון קיבל את הפרס על עיצוב התפאורה ל"עלובי החיים" בהבימה. אביחי חכם זכה בפרס על הכוראוגרפיה ל"סיפור הפרברים" בקאמרי. מאור צבר זכה בפרס על עיצוב התלבושות ל"הר לא זז". דניאל סלומון זכה בפרס על כתיבת המוזיקה ל"סיפור פשוט" בהבימה. זיו וולושין זכה בפרס על עיצוב התאורה ל"הר לא זז".

פרס התיאטרון הישראלי: מיה דגן זכתה בפרס השחקנית הראשית במחזמר על תפקיד פאני ברייס ב"מצחיקונת" בבימוי צדי צרפתי בתיאטרון הקאמרי. אמיר דדון זכה בפרס השחקן הראשי במחזמר על תפקיד ז'אן ולז'אן ב"עלובי החיים" בבימוי משה קפטן בהבימה.

בפרס מחזאי השנה זכה הבמאי חנן שניר על עיבודו ל"אשה בורחת מבשורה" מאת דויד גרוסמן, של הקאמרי והבימה. הסופר גרוסמן עלה לקבל את הפרס יחד עם שניר. "דויד עצמו, כמו הספר שלו, הוא מקור השראה. השתדלתי ככל יכולתי להיות נאמן לספרו", אמר שניר, שזכה גם בפרס במאי השנה על ההצגה. גרוסמן אמר כי "זו חוויה יחידה במינה. אדם יושב בחדרו במשך חמש שנים וחצי, טורח כמו שיוצרים דמות – מאלפי פרטים ואנקדוטות, ואז אולי בנס יש בדמות שמץ חיים. כשחנן התקשר אלי באתי לקאמרי והשחקנים עמדו שם– והם חיים. מה שהזיתי בדמיון הפך בשר ודם, ולהם יש את הניצוץ שקשה להשיג בכתיבה. הם לקחו את ספרי הקשה והמסובך והפכו אותו להצגה יפה, מרגשת ומלאת רבדים". שניר זכה גם בפרס במאי השנה.

ראש העיר תל אביב רון חולדאי הגיש את פרס הקומדיה של השנה לזוכה "לצאת מהארון" של תיאטרון בית ליסין, בבימויו של אלון אופיר. "תמשיכו לבקר אותנו", אמר חולדאי בברכתו, "אנו נמשיך לממן אתכם למרות שאתם מבקרים אותנו. תמשיכו לעשות את עבודתכם ללא פחד ומורא, אנו מאחוריכם תמיד".

השנה קדמה לטקס התפטרות ועדת הפרס על רקע תלונות כמה ממנהלי התיאטראות על רשימת המועמדים הסופיים. הוועדה החליטה לחזור בה מהתפטרותה עד לאחר הטקס ולצד זאת פורסמה רשימת מועמדים עדכנית, שאליה נוספה מועמדותה של מירי מסיקה לפרס השחקנית הראשית הטובה במחזמר על "עלובי החיים". מלבד זאת, שש המועמדויות שקיבלה "חלום ליל קיץ" של החאן, שהוצאה לבסוף מהפרס השנה משום שעלתה בתחילת 2017 ובניגוד לתקנון, הוחלפו במועמדויות להצגות אחרות.

פרס התיאטרון הישראלי: