"הפועלים העניק לאיש סודו של נתניהו הלוואה של 1.5 מיליון שקל בלי ביטחונות"

לפי תחקיר גלי צה"ל, ההלוואה הוענקה לתקופה של כ-10 שנים בריבית שנתית של 2.75%


עו"ד יצחק מולכו, שותף בכיר במשרד שימרון, מולכו, פרסקי ושות', ומי שנחשב לאחד האנשים המקורבים ומאנשי סודו של ראש המשלה בנימין נתניהו, קיבל לפני כשלוש שנים הלוואה פרטית בסכום של כ-1.5 מיליון שקל בסניף של בנק הפועלים בירושלים ללא ביטחונות - כך חשף היום תחקיר גלי צה"ל. לפי הפרסום, ההלוואה שניתנה למולכו מעוררת סימני שאלה לגבי תנאים מקלים וחריגים להם הוא זכה.

ההלוואה הוענקה לתקופה של כ-10 שנים בריבית שנתית של 2.75%. לפי גורמים במערכת הבנקאות ומשפט, הלוואה מסוג זה נושאת בדרך כלל ריבית גבוהה יותר ומגובה בדרישה לביטחונות.

בתחקיר של גלי צה"ל מובא ציטוט ממכתב רשמי שנשלח ממשרד עורכי הדין שבו שותף מולכו. במכתב צוין כי "לא תהיה זיקה בין בקשת ההלוואה לכל זכות או חובה בחשבונות הקשורים בו (...) ולא תהיה לבנק כל זכות לקזז או לעכב כל חשבון כזה".

משמעות המכתב היא שאם מולכו לא יוכל להחזיר את ההלוואה, הפועלים לא יוכל להיפרע מכלל נכסיו של מולכו. מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "חובת הסודיות הבנקאית אוסרת עלינו להתייחס לעסקי הלקוחות".

בתוך כך, מנכ"ל בנק הפועלים אריק פינטו השתתף היום בוועידת נגישות ישראל ואמר בין השאר כי: "נושא הנגישות אינו זר לי. כילד חליתי במחלת הפוליו, ומאז אני מתקשה מאוד בהליכה. הקושי הזה מכניס אותי אוטומטית להגדרה של אוכלוסיית 'אנשים בעלי מוגבלויות'. אלא שאני רוצה לכפור בהגדרה הזאת. אינני אדם עם מוגבלות: כל חיי נלחמתי כדי להגשים את חלומותיי, האישיים והמקצועיים, ומעולם לא נתתי למוגבלות לעצור אותי. אני בסך הכל אדם בעל לקות פיזית. את המוגבלות מציבה בפניי החברה בה אני חי".פינטו הוסיף כי: "הבשורה הגדולה מכולן, לדעתי, היא רתימתה של המהפכה הטכנולוגית לשירותם של אנשים עם לקויות שונות. דווקא הטכנולוגיה, שחלק מלקוחותינו חוששים ממנה ונזקקים לסיוע כדי להתרגל אליה, תביא להערכתי את פריצת הדרך האמיתית בשירות הבנקאי לאוכלוסיית האנשים עם המוגבלות".