המניה שקופצת ב-9%: "שווה פי 3.5 מהמחיר"

בגוף המחקר עדכנו את האנליזה על החברה הישראלית המפתחת חיסון אוניברסאלי לשפעת, לאחר שקיבלה הלוואה מבנק האירופי: "אנו רואים בהסכם תיקוף חיצוני לטכנולוגיה של החברה"

המניה שקופצת ב-9%:

לאחר שזכתה לאמון הבנק האירופי, שהלווה לה 20 מיליון יורו לפיתוח החיסון האוניברסאלי לשפעת, חברת ביונדווקס (74 +6.78%) זוכה להעלאה משמעותית במחיר היעד שלה על ידי גוף המחקר "אדיסון" (כחלק מפרויקט האנליזה של הבורסה). אדיסון פירסם הבוקר הודעה לפיה הוא מעלה את שוויה הכלכלי של החברה מ-278 מיליון שקל ל-398 מיליון שקל, הגבוה ב-245% משווי השוק של החברה הבוקר. בתגובה, מזנקת מניית ביונדווקס ביותר מ-9% עם פתיחת המסחר.

עדכון האנליזה מתבצע חודש לאחר חתימת הסכם ההלוואה של החברה עם הבנק האירופי להשקעות (EIB) ובתגובה אליה. לפי אדיסון, הסכם זה הינו אירוע מכונן עבור החברה מנס ציונה, המאפשר לה משוך את כל הסכום (20 מיליון יורו), בתנאי שתעמוד בכל אבני הדרך בדרכה לפיתוח החיסון האוניברסלי נגד שפעת, ה-M-001. "החברה עומדת להתחיל בפעילות שלב 3 של הניסוי, ולהשקיע במתקן ייצור חדש על מנת להבטיח אספקה סדירה של ה-M 001 לכל אורך תהליך הפיתוח הנותר וההשקה המסחרית".

על פי האנליסטים פקיוליס ו-סראט, "בינדווקס עשויה לבחון הזדמנויות להסכמי שותפות במהלך הניסוי. אנו רואים אסטרטגיה זו בעין יפה, מאחר שהיא עשויה ליצור ערך נוסף לחברה בכך שהיא שומרת לה על נתח גדול מהערך שיניב ה-001-M במהלך המשא המתן מול שותף פוטנציאלי. בנוסף לכך שהסכם המימון מספק לחברה נראות גבוהה בטווח הבינוני, אנו רואים בו גם תיקוף חיצוני לטכנולוגיה של ביונדווקס".

ניסויים פרה-קליניים וקליניים שביצעה החברה, הראו שהחיסון המפותח בטוח ואימונוגני, ואף יכול לשפר ולהרחיב את ההגנה מפני הידבקות בשפעת שמעניק החיסון הקיים בשוק. מעבר לכך, החיסון הציג פוטנציאל לשיפור חיסוני השפעת העונתיים הקיימים, וייתכן שיוכל לספק תגובה יעילה ומיידית לזנים מגפתיים חדשים.

ההסכם עם הבנק האירופי לא היה חותמת הכשרות הראשונה שקיבלה החברה, גם אם הוא מהווה את ההתפתחות המשמעותית ביותר. בסוף אפריל הודיעה החברה כי תקבל מענק של 4 מיליון שקל מהרשות להשקעות ולפיתוח התעשייה והכלכלה שבמשרד הכלכלה, לצורך הקמת מפעל בירושלים, בו תערוך סדרת בדיקות בשלב 3 של הניסוי.לביונדווקס, , שזכתה בתחילת השנה להשקעה בגובה 2.8 מיליון דולר מטעם מריוס נכט, יו"ר צ'ק פוינט (18.7% דרך חברת אנג'לס הייטק שבבעלותו) ומנוהלת על ידי רון בבקוב (3%), אין הכנסות, והעלייה בשוויה נגזרת מציפיות להצלחת הניסויים אותם היא מבצעת – והסיכויים לפיתוח מוצלח של החיסון. ב-2016 השקיעה החברה כ-7.8 מיליון שקל במחקר ופיתוח, והצפי להוצאות בסעיפים אלה ב-2017 הוא כ-10.7 מיליון שקל. הערכת השווי החדשה של אדיסון נצמדת לתרחיש שבו החברה אכן תשיק ניסוי שלב 3 בשנה הבאה לשימוש כ''פריימר'' לחיסון כלל האוכלוסיה נגד שפעת מגפתית, ובהמשך תשאף להרחיב את הניסוי לשימוש כ''פריימר'' לחיסון נגד שפעת עונתית המיועד לקבוצות סיכון.

למרות היעדר הכנסות, ביונדווקס נקייה מחובות, ובסוף הרבעון האחרון היו בקופת המזומנים שלה כ-9.6 מיליון דולר. החברה נהנתה ממימון השלב השני של הניסוי הקליני בחיסון, הודות לשיתוף פעולה עם UNISEC, תוכנית פיתוח שמומנה על ידי האיחוד האירופי.

ממתחילת השנה שווי החברה יותר מהוכפל, ומגיע ל-135 מיליון שקל, כאשר מחיר מניותיה עלה בכ-130%. החברה נסחרת גם בניו-יורק, בתעודות ADR. לא פעם נרשמה שונות גבוהה בין תגובת המשקיעים בת"א לאלו בניו-יורק – שהביאו לתנודות במחיר המניה. קבלת המענק ממשרד הכלכלה, לדוגמא, למרות סכומו הנמוך, הביא לזינוק של עד 40% במניה על רקע תגובת המשקיעים בניו-יורק, אך בתל אביב סיימה המניה את המחסר באותו יום בעלייה של 5.5% בלבד.