שערורייה כלכלית: כמה כאלו בישראל?

שערורייה כלכלית: כמה כאלו בישראל?

ביצים מזוהמות בכמות של מיליוני יחידות שיווק שמגיעות למדפי הרשתות, היא שערורייה שלפני הכל כלכלית, מדובר בשוק אדיר המשווק מאות מיליוני ביצים ומוצרי ביצים, ופרשה מזעזעת שמדגישה את מחיר העלמת העין ממחדל שהיה ידוע.

ישראל מייבאת בעידוד משרד החקלאות כמויות אדירות של ביצים בסביבות החגים, וחייבת לשפר את תיאום בטיחות המזון שלמעשה כך מתחוור, אינו מתפקד אף במסגרת האיחוד האירופי.

נורה אדומה מהבהבת: דוח מבקר המדינה האחרון שיצא בחודש מאי 2017, קבע כי בישראל ישנה רמת רעלים גבוהה מן המותר בתחום החקלאות, ובמזון המגיע לציבור, ובדיוק מאותה סיבה – חומרי הדברה רעילים!

ביצים מזוהמות, מה הסיבה?

מסתבר כי ישנם כינים ומזיקים אחרים, אשר "התחסנו" כנגד חומרי הדברה קלים יותר, כך שבקרב החקלאים בין אם מדובר ביבול קרקע או גידול חיות לשרשרת המזון, מי שמעוניין להגדיל את התפוקה, עלול לבחור במקביל גם להגביר את השימוש בחומרי הדברה פונקציונליים, כלומר, רעילים.

כמה מהמדינות האירופיות שכבר דיווחו על הימצאותן של ביצים מזוהמות בתחומן, עקב חומר ההדברה פיפרוניל, הן הולנד, בלגיה, גרמניה, צרפת ובריטניה.

משרד החקלאות של צרפת, הצטרף רק מאוחר יותר להולנד, בריטניה, בלגיה וגרמניה ואישר כי ביצים הולנדיות מזוהמות שווקו בצרפת במהלך חודש יולי. החקירה עדיין בעיצומה במטרה להתחקות אחר קו השיווק והיעדים אליהם הגיעו הביצים.

ניסו להמעיט בהיקף הפרשה אך היא רק מתרחבת

הזעזוע הגדול בכל אופן, התרחש בבריטניה, סוכנות המזון של בריטניה מסרה אמש (חמישי) כי קרוב ל -700 אלף ביצים מחוות הולנדיות שהושפעו מקוטל החרקים פיפרוניל שווקו בבריטניה, ולא כ-20 אלף כפי שהעריכו לכתחילה.

אך ככל שהזמן עובר מסתבר כי המחדל לא נעצר רק במדינות אלו. אנה-קייסה איטקונן, מטעם הנציבות האירופית, הודיעה אף לשוודיה ולשוויץ כי עליהן לנקוט בצעדים למניעת שיווקן של ביצים המזוהמות כיוון שישנו חשש מבוסס כי חדרו לשווקיהן.

החשיפה: החומר הרעיל תמיד היה בביצים- הדבר הושתק
סיכול הברחת כחצי מיליון ביצים: כמה הצליחו לחמוק?
ביצים לא ראויות למאכל אדם- מהפלסטינאים לשולחננו
החומר הרעיל עלול לפגוע באברים פנימיים באמצעות ביצים מזוהמות

פיפרוניל– הוא חומר הדברה יעיל הפועל על מספר גדול של מזיקים. אולם נחשב רעיל במידה מסוימת על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) ולכן אסור לחומר להימצא בקרבת בעלי חיים המיועדים להגיע לשרשרת המזון, כדי למנוע נזק לבני אדם, בפרט לכבד, בלוטת התריס והכליות.

לדברי איטקונן, הרשויות הבלגיות הודיעו לוועדה על ממצאין ב -20 ביולי, בעוד ששלטונות הולנד וגרמניה הודיעו רק ב -26 וב -31 ביולי בהתאמה.

האיחוד בתיאום עם הולנד השבית עד כה כ-150 חברות עופות עקב ייצור של ביצים המכילות שאריות של חומר ההדברה, החקירה העלתה כי מחזיקי העופות השתמשו בחומר בקרבתן ולכאורה אף על התרנגולות עצמן כנגד כינים, שהוא עיקר פעולתו של החומר.

הנציבות האירופית, מסרה כי לכל המדינות החברות בה ישנה חובה משפטית להתראה מהירה לוועדה אם יש להם מידע מידי וקריטי של כל איום על בריאות הציבור.

מערכת ההתראה לא עבדה, האם ישראל היתה מודעת לסכנה של ביצים מזוהמות

באיחוד האירופי, קיימת מערכת התראה מהירה בנוגע למזון (RASFF) שהוקמה עוד בשנת 1979, ומאפשרת שיתוף מידע בין חבריה ורשויות ביטחון-המזון, של נורבגיה, ליכטנשטיין, איסלנד ושוויץ, לא נמסר באם ישראל נכללת במסגרת מערכת ההתראה המידית.

הראשונים שגילו את שערוריית הביצים המזוהמות היו ככל הנראה הבלגים, מה שמעלה אף חשש גדול הרבה יותר כיוון שהמקור של הזיהום נמצא ככל הנראה בהולנד, ושם כאמור לא נבדק הנושא בעתו.

הליכים משפטיים- בדיעבד

עם התפתחות השערורייה החלו הליכים משפטיים בחלק מהמדינות שנפגעו. התובע הכללי ההולנדי אמר ביום חמישי כי שני אנשים נעצרו במדינה על מעורבותם בזיהום.

בפעולה משותפת של הרשויות ההולנדיות והבלגיות ושירותי המודיעין והחקירה של הרשות למזון ומוצרי צריכה של הולנד (NVWA-IOD) אותרו שמונה אזורים הולנדיים שונים החשודים כמקור להרעלה.

במקביל גם המשטרה הפדרלית הבלגית ביצעה ביום חמישי שמונה פשיטות בבלגיה בקשר לחקירת זיהום הביצים, כך מסר משרד התובע הכללי של אנטוורפן.

דובר ראש ממשלת בלגיה, צ'רלס מישל, אישר אתמול כי בלגיה תקים כוח-משימה שיבחן את כל האמצעים האפשריים לתמיכה בענף העופות בעקבות שערוריית הביצים המזוהמות.

עוד בטודיי