המשק עובר למצב חירום:התקלה בצינור הגז ממאגר תמר חמורה מכפי ששוער

אספקת הגז ממאגר תמר פחתה מ-60% ל-0% בעקבות תקלה בצינור . לפי הערכות התיקון יושלם רק לקראת סוף השבוע הבא . רוב תחנות הכוח הוסבו לשימוש חלופי בסולר ובפחם

המשק עובר למצב חירום:התקלה בצינור הגז ממאגר תמר חמורה מכפי ששוער

"היערכו למחסור בגז עד חמישי הבא"
משרד האנרגיה עידכן בשעה האחרונה את יצרני החשמל במשק כי עליהם להיערך למחסור בגז טבעי עד ליום חמישי הבא. זאת, אף שבדיון שנערך הבוקר העריכו מהנדסי נובל אנרג'י כי יוכלו לתקן את התקלה בצנרת עד ליום שלישי.בעקבות ההנחייה של המשרד צפויות חברת החשמל ומתחרותיה הפרטיות לרכוש מבתי הזיקוק מלאי נוסף של סולר - מעבר למלאי החירום שהן מחויבות להעמיד.ברבעון השני של 2017 שימש הגז הטבעי מקור לייצור 55% מהחשמל במשק.

התקלה חמורה מהמשוער; התיקון יושלם רק בשבוע הבא
התקלה שאירעה אתמול בבוקר בצנרת הולכת הגז הטבעי ממאגר תמר לחוף מתבררת כחמורה מכפי ששוער תחילה. מועד תיקון התקלה נדחה לשבוע הבא - ובמשק האנרגיה נערכים לניוד דלק חלופי לתחנות הכוח.בישיבת חירום שנערכה הבוקר במשרד האנרגיה הציגו אנשי נובל אנרג'י את עבודות התיקון הנדרשות והעריכו כי התקלה תתוקן במהלך השבוע הבא. לפי הערכות, התיקון יושלם רק לקראת סוף השבוע הבא, וזאת בניגוד להערכות המוקדמות שסברו כי התיקון יימשך 48-24 שעות בלבד.בעקבות התחזית המעודכנת, יידרשו תחנות הכוח במשק לשימוש ממושך יותר בדלק חלופי - פחם וסולר - מה שעשוי להקשות על הפעלתן השוטפת של תחנות הכוח.לאחר ההכרזה אתמול על שעת חירום במשק, פנה מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, אל בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד על מנת לבחון את מלאי הסולר אל מול צורכי חברת החשמל ויצרני החשמל הפרטי, וכן מול צורכי התעשייה.בהודעת משרד האנרגיה נמסר כי "בדיון הפנימי שנערך נבחנו דרכים נוספות לאספקת דלקים חלופיים לצרכנים השונים וכן הפחתות שימושים פחות הכרחיים". בדיון במשרד השתתפו נציגי רשות הגז, רשות החשמל, מינהל הדלק, חברת החשמל, נתג"ז, תש"ן, בתי הזיקוק, קצא"א וכן נובל אנרג'י, מפעילת קידוח תמר.

תיקון התקלה בתמר יידחה; קבוצת עופר תזכה לעדיפות
תקלה בצינור הגז הטבעי בין מאגר תמר לבין אסדת הטיפול בגז מול חוף אשקלון הביאה הבוקר (ה') להשבתת הפעילות באסדה ולעצירה בהזרמת הגז למשק. בעקבות כך, עברו רוב תחנות הכוח לשימוש חלופי בסולר ובפחם.במשרד האנרגיה הודיעו הערב כי הצפי לתיקון התקלה הוא עד 48 שעות, לאחר שמוקדם יותר העריכו כי תיקונה יימשך כיממה בלבד. במשרד הדגישו כי בחברת החשמל ערוכים לספק את מלוא הביקוש לחשמל.התקלה אירעה יממה לאחר שהחלו עבודות התחזוקה השוטפות של מפעילת קידוח תמר, נובל אנרג'י, בצנרת הולכת הגז מהמאגר. העבודות יימשכו לסירוגין עד ל-30 באוקטובר, ועקב כך הזרמת הגז הבוקר היתה בנפח של כ-60% מקיבולת הצינור – ובעוד המשק ערוך לצמצום נוסף באספקה.לקראת ההפחתה הצפויה בהזרמה אישרה הממשלה לפני שבועיים הכרזה על שעת חירום במשק הגז הטבעי. ההכרזה תאפשר למדינה להתערב בחלוקת המשאב המוגבל בין לקוחותיו השונים. כלומר, למנוע ממונופול תמר לתעדף לקוחות מסוימים לפי שיקוליו.בנוסף, ביקש משרד האנרגיה להגן על היקף אספקת הגז מתמר למפעלי ים המלח הירדניים - על ידי השוואת מעמדם בחלוקה לזה של צרכני חלוקת הגז בישראל.לאחר שהצפי לתיקון התקלה התארך, שר האנרגיה, יובל שטייניץ, מימש את סמכותו לפי התקנות לשעת חירום - במטרה לקבוע בצו את חלוקת הגז המיובא (LNG) בין הצרכנים שיבחר.לפי הודעת משרדו, קבוצת עסקיו של עידן עופר תזכה לרוב אספקת הגז הנוזלי המיובא. הצרכן שייהנה מהכמות המשוריינת הגדולה ביותר הוא בית הזיקוק בחיפה (בזן). אחריו, ייהנו מקדימות בשימוש בגז תחנות הכוח הפרטיות של בית הזיקוק באשדוד (בזא) ושל מפעלי ים המלח.צרכנים נוספים שייהנו מהגז, אף הם מקבוצת כיל, הם מפעלי תרכובות ברום ורותם אמפרט. עוד יזכו לגז צרכני חברות החלוקה והצרכנים הביתיים בדימונה.