האוצר ובנק ישראל מציגים - כך תרכשו דירה עם הון עצמי של 60 אלף שקל בלבד

בהודעה משותפת מציגים משרד האוצר ובנק ישראל סוכריה נוספת שניתנת לזוגי מחיר למשתכן

האוצר ובנק ישראל מציגים - כך תרכשו דירה עם הון עצמי של 60 אלף שקל בלבד

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
במשרד האוצר הולכים רחוק כדי לעזור לזוגות הצעירים לרכוש דירה. בחודש מאי 2016 הודיע בנק ישראל במשותף עם משרד האוצר כי הבנקים רשאים לחשב את יחס המימון של ההלוואת המשכנתא בהתבסס על הערכת שמאי במקום על מחיר הרכישה בפועל (ראו הסבר לעניין זה בתחתית הכתבה). מטרת הצעד הייתה להקטין את ההון העצמי שנדרשו הזוגות הצעירים להביא מהבית לצורך רכישת הדירה במסגרת מחיר למשתכן כאשר נקבע על הרוכש לשלם לפחות 100 אלף שקל ממקורותיו העצמיים. היום מודיעים משרד האוצר ובנק ישראל כי בכל הקשור למחיר למשתכן בפריפריה - ההון העצמי הנדרש יהיה אפילו נמוך בהרבה.
וכך נכתב בהודעה מהיום: "הפיקוח על הבנקים ממשיך להקל על זוכי תוכנית "מחיר למשתכן" בפריפריה. בהמשך לפניית שר האוצר, משה כחלון למפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר ומנתונים שהועברו ע"י ראש מטה הדיור הלאומי באוצר, אביגדור יצחקי עולה כי בדירות שנרכשות בפריפריה, הדרישה לתשלום של 100 אלף שקל ממקורות עצמיים של הלקוח, מביאה בחלק מהמקרים לכך שההון העצמי הכולל את המענק, מהווה חלק גדול יחסית ממחיר הדירה.

בהתאם לנתונים אלו ובמטרה להמשיך ולחזק את יישובי הפריפריה החליט הפיקוח על הבנקים להיעתר לבקשת האוצר ולתקן את ההוראה ולקבוע כי ב-30 ישובים בפרפריה, בהם ניתן המענק לרוכשי דירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, יוכל הבנק לאפשר לרוכשים לשלם 60,000 שקל ממקורותיהם העצמיים כך שההון העצמי בתוספת המענק יעמוד על 100,000 שקל או למעלה מזה. התיקון ייכנס לתוקף בדצמבר 2017.המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "ראינו לנכון לסייע ללקוחות בפרפריה והחלטנו להכיר במענק המיוחד שהם מקבלים מהמדינה כחלק מההון העצמי שלהם. לצורך כך התאמנו את דרישות הפיקוח מלקוח הרוכש דירה בפרויקט מחיר למשתכן, באופן שאינו מגדיל את הסיכון לתיק האשראי לדיור של הבנקים או ליכולתם של הלקוחות לעמוד בהחזר ההלוואה".
ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי: "אנחנו ממשיכים להיות קשובים לצרכים של זוכי תכנית "מחיר למשתכן" ומנסים להקל עליהם ככל הניתן בדרך לדירה הראשונה. בעקבות מספר פגישות שקיים שר האוצר, משה כחלון עם זוכי "מחיר למשתכן" בפריפריה נודע לנו כי ההון העצמי המינימאלי הנדרש מהווה לעתים חסם לרכישת הדירה ללא כל הצדקה. אני שמח שהמפקחת על הבנקים נעתרה לפנייתנו ובכך המשיכה להקל על הזוגות הצעירים."

נזכיר כי באוגוסט השנה שווקו 62 דירות בפרויקט באופקים במחיר של החל מ-527,141 שקלים לדירת 100 מ"ר - הוזלה של כ-25% ממחיר דומה בשוק. ביולי השנה שווקו 114 דירות בבשכונת האקליפטוס בבית שאן במחיר של 452,207 שקלים לדירת 100 מ"ר - הוזלה של 33% ממחיר השוק. בספטמבר השנה שווקו 328 דירות במתחם עיר היין באשקלון במחיר של החל מ-930,141 שקלים לדירת 100 מ"ר - הוזלה של 23% ממחיר השוק.

במאי 2016. באוצר ובבנק ישראל עדכנו אז כי הבנקים רשאים לחשב את יחס המימון של ההלוואת המשכנתא בהתבסס על הערכת שמאי במקום על מחיר הרכישה בפועל. משמעות הצעד היא שרוכש במחיר למשתכן יקבל הלוואה של 75% על מחיר הדירה לפי הערכת שמאי וכיוון שמדובר במחיר למשתכן, המחיר אותו ישלם הרוכש בפועל הוא נמוך יותר באופן משמעותי. כלומר אם הדירה שווה מיליון שקל לפי הערכת השמאי אך הרוכש ישלם בפועל רק 800 אלף שקל, אז הרוכש רשאי לקבל הלוואה של 75% מהערכת השמאי שזה 750 אלף שקל (במקום הלוואה של 600 אלף שקלים לפי מחיר הרכישה הפועל) אלא שמינימום ההון העצמי שהיה נדרש ממנו נקבע על 100 אלף שקלים (ובחלק גדול מהעסקאות זה ההון העצמי הנדרש). כעת, לגבי עסקאות בפריפריה - המינימום הזה יורד.

האוצר ובנק ישראל מציגים - כך תרכשו דירה עם הון עצמי של 60 אלף שקל בלבד

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה