"הפלופ הגדול" של מחיר למשתכן

הסיבות שבגללם נכשל מבצע "מחיר למשתכן", נובע מתכנון לקוי של דירות וליקויי בנייה שהביאו זוגות צעירים רבים לוותר על זכיתם בדירה במסגרת המבצע קשה לדעת האם הירידה במחירי הדירות בחודשים האחרונים תמשך. מה שברור שמבצע "מחיר למשתכן", לא ייתן את המענה הראוי לבעיית חסרי הדיור והזוגות הצעירים


אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
הזוגות הצעירים לא פראיירים. עובדה. מבצע "מחיר למשתכן", נחל כישלון, רק הורדה דרסטית במחיר הדירות המוצעות לזוגות הצעירים במסגרת מבצע מחיר למשתכן אולי תהפוך אותו לאטרקטיבי.
ההגרלה האחרונה של דירות שנסגרה לפני חג הפסח, הבטיחה לששת אלפים זוגות צעירים מחוסרי דיור שיהפכו לבעלי דירות. קרוב
ל-5.000 זוגות צעירים זכו בהגרלה, אבל יותר מ-1700 דירות נותרו ללא ביקוש. הדירות שלא נמצא להן דורש, מצטרפות למאות דירות נוספות, מרביתן בנתיבות, נהריה, קריית גת, אילת וקריית ביאליק שעדיין ממתינות לקונה.

הסיבה העיקרית לעודף שנוצר הוא תכנון לקוי של דירות רבות בחלק מהפרויקטים, וליקויי בניה שיצרו למבצע תדמית שלילית שספק אם ניתן לתקן אותה. עכשיו יש מי שמציעים לפתוח את המכרזים הבאים גם למשקיעים חדשים שאינם זוגות צעירים, אבל הצעה כזאת היא בניגוד לעמדתו של שר האוצר שעד לפני זמן קצר ביקש להטיל מס על מי שמחזיקים ברשותם יותר מדירה אחת.

לשר האוצר הייתה כוונה להוריד משמעותית את מחירי הדיור כדי לאפשר למאות אלפי זוגות צעירים להגשים את חלום חייהם ולהגיע לדירה משלהם אלא שמשהו השתבש בדרך.

לא ברור אם מדובר בקבלנים שגילו להיטות לעשות קופה וניצלו את המצב להתעשרות מהירה, או שמישהו באוצר נרדם בשמירה. מה שברור שהזוגות הצעירים לא מוכנים להתפשר על דירות שאינן ראויות, כשמדובר בעסקה יקרה לטווח ארוך, בהשוואה לתמורה שהם מקבלים.
זוגות צעירים שזכו בדירות במסגרת מחיר למשתכן באזור מבוקש בהרצליה, סמוך לקיבוץ "גליל ים", ויתרו על הדירות בנימוק שאינן ראויות למגורים. המיקום אומנם אטרקטיבי, אבל חדרי שירותים ללא חלון למשל הוא קו אדום. זוגות צעירים רבים לא הסכימו להתפשר על איכות הבנייה. המשותף לכולם שכדי להגשים חלום יש צורך בהצעה אטרקטיבית ולא באחיזת עיניים.

למרות סירובם של זוגות צעירים לממש את זכייתם במבצע, זכה שר האוצר לבשורות טובות מכיוונה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ע"פ נתוני הלשכה נרשמה ירידה של 0.7 אחוזים במחירי הדירות בחודשים נובמבר דצמבר. באזור ירושלים נרשמה ירידה של 4.2 אחוזים. מחוז המרכז הוא המחוז היחיד שבו נרשמה עלייה של 0.5 אחוז במחירים.

רמת המחירים הממוצעת של דירות לרבעון הרביעי של שנת 2017 ע"פ נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הוא 1.44 מיליון שקלים. לעומת 1.49 ברבעון השלישי של שנת 2017. המשמעות היא ירידה של שלושה אחוזים וחצי. אבל חשוב לציין שהירידה בשלושת החודשים האחרונים במחירי הדירות נובעת מהאטה בשוק הדירות. כך שקשה עדיין לדעת האם המגמה הזאת תמשך גם בחודשים הקרובים.
שר האוצר יכול לזקוף לזכותו השג שנובע מגידול בהתחלות הבנייה, אבל צריך להיות מוטרד מכך שמבצע מחיר למשתכן, לא הביא פתרון לאלפי זוגות צעירים, שהחליטו לא לממש את זכייתם משום שהם לא פראיירים.

המחבר הוא משפטן. הוא שימש מנהל חטיבת החדשות של הערוץ הראשון ויושב -ראש אגודת העיתונאים. הוא ממייסדי התנועה החדשה "יושרה לישראל", שקמה כדי להילחם בשחיתות וחבר ההנהלה שלה. המאמר הוא דעתו של הכותב ואינו מבטא את עמדת "יושרה לישראל".

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה