עשירי רוסיה השקיעו 100 מיליון דולר במגדלי טראמפ

נשיא ארה"ב טען שאין לו השקעות ברוסיה, אבל הוא לא חשף את ההשקעות של אנשי עסקים רוסים בנכסים שלו בארה"ב. היועץ המשפטי של החברה של "טראמפ: סיפור מנופח שהתקשורת יצרה"

עשירי רוסיה השקיעו 100 מיליון דולר במגדלי טראמפ

במהלך המרוץ לנשיאות ב-2016, התייחס דונלד טראמפ הבביטול לקשריו העסקיים עם רוסיה. מאז שנכנס לתפקיד הנשיא, הוא משתמש בשפה תקיפה אפילו יותר בנושא.

"אני יכול להגיד, ולדבר בשם עצמי, אין לי שום נכס ברוסיה", אמר טראמפ בחודש שעבר במסיבת עיתונאים. "אין לי הלוואות ברוסיה. אין לי שום עסקים ברוסיה".כעת מתברר שחברים באליטה הרוסית השקיעו במגדלים של טראמפ בארה"ב. בבדיקה של רויטרס שנערכה באמצעות בחינת מסמכים ציבוריים, ראיונות ורישומים תאגידיים, נמצא שלפחות 63 מחזיקי דרכון רוסים או בעלי כתובות מגורים ברוסיה רכשו נכסים בשווי של לפחות 98.4 מיליון דולר בשבעה מגדלי יוקרה של טראמפ בדרום פלורידה.

בין הרוכשים ניתן למצוא אנשי עסקים מקושרים פוליטית, כמו אלכסנדר יוזביק, בכיר לשעבר בחברת הבנייה הרוסית ספטסטרוי, שנמצאת בבעלות המדינה ומקימה מתקני צבא ומודיעין; אלכסיי אוסטאב, מייסד בנק ההשקעות ויקינג-בנג בסנט פטרסבורג; ואולג מיסברה, מייסד שותף של קונגלומרט עם אינטרסים בתחום הבנקאות, נדל"ן ואלקטרוניקה.

גם אנשים מהמעגל השני והשלישי של מוקדי הכוח ברוסיה השקיעו במגדלים של טראמפ. אחד מהם פירסם באחרונה תמונה של עצמו עם מנהיג כנופיית אופנוענים רוסית שהוטלו עליה סנקציות על ידי ארה"ב בגין המעורבות שלה לכאורה בתוקפנות הרוסית בחצי האי קרים.בתחקיר לא נטען כי טראמפ או גורמים בחברת הנדל"ן שלו עברו על החוק באופן מסוים אף אחד מהרוכשים גם לא נמנה עם המעגל הפנימי של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין.

הבית הלבן הפנה את השאלות בעניין לטראמפ אורגניזיישן, החברה של טראמפ. היועץ המשפטי של החברה, אלן גרטן, אמר בראיון לרויטרס כי "אני יכול לומר בוודאות שזה סיפור מנופח שהתקשורת יצרה. אני נמצא בחברה זמן מה ויודע בנוגע לעסקות שהיא עורכת".

בדיקת רויטרס העלתה כי 703 - או שליש - מהבעלים של 2,044 דירות בשבעת המגדלים של טראמפ נמצאים בבעלות של חברות בע"מ – מה שאומר שהן יכולות להסתיר את הזהות של הבעלים האמיתיים של החברה. כך, גם לא ניתן לקבוע מהי מדינת הלאום האמיתית של רוכשים רבים. בעלי אזרחות רוסית-אמריקאית כפולה, שאינם משתמשים בכתובת מגורים ברוסיה או בדרכון רוסי בעת החתימה על העסקה לא נכללים בבדיקה שנערכה.

הבדיקה התמקדה בפלורידה מכיוון שבה הוקמו מגדלים רבים תחת המותג טראמפ וקל יותר לגלות מי בעלי הנכסים לעומת מדינות אחרות בארה"ב. בנוסף, לא ברור מה היה הרווח הכולל של החברה של טראמפ מהמגדלים שהקים בפלורידה. מתוך שבעת המגדלים, שישה הוקמו בעיירה סאני איילנד ביץ', שבה יש ריכוז גבוה של תושבים ממוצא רוסי.

שישה מהמגדלים הוקמו בשיתוף פעולה עם יזמי הנדל"ן ממוצא ישרלאי, מייקל וגיל דזר. גיל דזר אמר בראיון שהפרויקט הניב הכנסות של 2 מיליארד דולר – ומתוך ההכנסות האלה החברה של טראמפ גבתה עמלה. דזר סירב להגיד מה היה גובה העמלה. אדגרדו דה-פורטונה, יזם נדל"ן במיאמי, העריך כי העמלה שקיבלה החברה של טראמפ היתה 1%-4% מהמכירות. כלומר, העמלה שקיבלה החברה של טראמפ היתה 80-20 מיליון דולר בסאני איילנד. לא ברור מה היו ההכנסות הכוללות של טראמפ במרוצת השנים מהנכסים בפלורידה.

"הנשיא הכחיש שהשקיע ברוסיה, אך הוא לא פירט הרבה בנוגע להשקעות הרוסיות בעסקיו ובנכסיו בארה"ב או במקומות אחרים", אמר חבר בית הנבחרים מהמפלגה הדמוקרטית, אדם שיף, שחבר גם בוועדת המודיעין של בית הנבחרים. "זה צריך להדאיג את כל האמריקאים וזו סיבה נוספת שבגללה הסירוב שלו לחשוף את נתוני החזרי המס שלו צריך לעורר דאגה וספקנות".

שיף ושני חברים נוספים בוועדת המודיעין של בית הנבחרים, שביקשו להישאר בעילום, שם אמרו כי ממשלת רוסיה מעבירה לעתים מימון ישיר לאזרחים בארה"ב ובאירופה בתקווה שהדעה שלהם על המדינה תשתפר. רויטרס לא הצליחה למצוא כל נתונים שמעידים על כך שממשלת רוסיה העבירה כספים למשקיעים במגדלי טראמפ.