עיתונאים בצרפת זועמים על מדיניות התקשורת של הנשיא החדש

בלשכת נשיא צרפת בחרו בקבוצה מצומצמת של עיתונאים שיתלוו לנסיעת הנשיא למאלי – בניגוד לנוהג שבמסגרתו כלי התקשורת בוחרים את הכתבים

עיתונאים בצרפת זועמים על מדיניות התקשורת של הנשיא החדש

כמה כלי תקשורת בצרפת פירסמו מכתב פתוח במחאה על מדיניות התקשורת של הנשיא עמנואל מקרון, אחרי שהצוות שלו בחר בקבוצה מצומצמת של עיתונאים שיתלוו היום (שישי) אל הנסיעה של הנשיא למאלי.

"מסיבות של מקום ובטיחות, אנחנו מבינים את הצורך להנהיג מדי פעם פול של כתבים (קבוצה מצומצמת של עיתונאים שמעבירים דיווחים לכל כל התקשורת), במסגרת תנאי שלכל גופי החדשות תהיה גישה למידע על בסיס של רוטציה", נכתב במכתב שפורסם בצרפת. "בשום אופן זה לא תלוי בארמון האליזה לבחור מי מאיתנו יקבל את הזכות לסקר את הנסיעה".בין כלי התקשורת שחתומים על המכתב ניתן למנות את "לה מונד", "לה פריזיאן", "ליברסיון", "לה פיגרו", תחנת הרדיו אירופה 1, רשת הטלוויזיה BFM ורשת הטלוויזיה הממלכתית פרנס 3.

הנשיא בן ה-39 ייסע היום למאלי כדי להיפגש עם חיילים צרפתים שמוצבים במדינה האפריקאית כדי לסייע במאבק בטרור. הוא יקיים מסיבת עיתונאים בעיר גאו. משרד הנשיא בחר ב-25 כתבים שיתלוו אליו ועובד בארמון האליזה אמר שהעיתונאים ייבחרו על סמך המטרה בכל נסיעה. העובד סירב להתייחס לדבריו תחת שמו המלא.

במסגרת תדרוך לעיתונאים אחרי ישיבת הממשלה הראשונה תחת הנשיא החדש, אמר דובר הממשלה, קריסטוף קסטנר כי הבחירה בעיתונאים נעשתה רק בגלל לוח הזמנים הצפוף לארגון הנסיעה.

"זה לא קשור לשליטה וזה לא קשור להתפארות", אמר קסטנר. "אני מכיר בשמו של הנשיא ומכבד את תנאי העבודה שלכם. אני מקשיב לחששות שלכם ונתייחס אליהם".

בארגון עיתונאים ללא גבולות אמרו בהודעה מטעמם כי המדיניות עשויה לשמש ככלי להפעיל לחץ על התקשורת.