סין מכה את התחזיות עם צמיחה חזקה של 6.9%

נתוני הצמיחה לרבעון השני שפורסמו היום בסין היו גבוהים מהתחזיות הודות לפעילות ייצור חזקה ועלייה בצריכה הפרטית. אבל המשקיעים מזהירים שהמחצית השנייה לא תהיה כל כך אופטימית

סין מכה את התחזיות עם צמיחה חזקה של 6.9%

כלכלת סין צמחה בקצב מהיר מהתחזיות ברבעון השני הודות לגידול בתפוקה התעשייתית ובצריכה, והמשך המגמה של יציבות ההשקעות. ואולם האנליסטים חוזים כי הצמיחה בהמשך השנה תאט, ומקבלי ההחלטות מחפשים דרכים להפחית את הסיכון הפיננסי.

כלכת סין צמחה ברבעון השני בקצב שנתי של 6.9%, שיעור זהה לצמיחה ברבעון הראשון, כך פירסמה היום לשכת הסטטיסטיקה במדינה. אנליסטים שנסקרו על ידי רויטרס חזו כי הצמיחה בסין ברבעון השני תגיע ל-6.8%. לעומת הרבעון הראשון, צמחה כלכלת סין ב-1.7%, בהתאם לתחזיות.התחזקות במכירות בקמעונאיות ובתפוקה התעשייתית סייעו להתגבר על החולשה היחסית בשוק המניות במדינה שנגרמה בשל הערכות כי הרגולציה בתחום הפיננסים תוחמר. הצמיחה בסין הצליחה להכות את התחזיות גם בגלל שהיצוא מהמדינה התאושש וענף הבנייה נותר חזק.

ואולם אנליסטים חוזים כי הצמיחה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם תיחלש בהמשך השנה בגלל הניסיונות של מקבלי ההחלטות לקרר את שוק הנדל"ן שמחיריו מאמירים ובשל הניסיונות לצמצם את היקף החובות.

"בסך הכל, הכלכלה המשיכה להראות התקדמות יציבה במחצית הראשונה... אבל קיימים עדין חוסר יציבות וחוסר ודאות בינלאומיים, וקיים עדיין חוסר איזון מבני בשוק המקומי", נכתב בהודעת לשכת הסטטיסטיקה שצורפה לנתונים.

יעד הצמיחה של ממשלת סין ל-2017 הוא 6.5%- נמוך במעט מהצמיחה ב-2016 – 6.7% - שהיתה הנמוכה בסין זה 26 שנה.

תפוקת המפעלים בסין צמחה ביוני ב-7.6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, שיעור הצמיחה הגבוה ביותר זה שלושה חודשים. ההשקעות בנכסים קבועים צמחו במחצית הראשונה של השנה ב-8.6%. שני הנתונים היו גבוהים מתחזיות האנליסטים. המכירות הקמעונאיות צמחו ביוני ב-11% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, שיעור הצמיחה הגבוה ביותר מאז דצמבר 2015. תחזיות האנליסטים היו לצמיחה של 10.6% בלבד במכירות הקמעונאיות.התחזקות הביקוש העולמי סייעה ליצרנים הסינים דווקא בזמן שבו מנהיגי המדינה מחפשים דרכים להתמודד עם הזינוק בחוב הלאומי שהגיע כבר לשיעור של 277% מהתמ"ג.

"הנתונים החדשים מעודדים גם לצמיחה העולמית בגלל שסין היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם", אמר קרייג ג'יימס, הכלכלן הראשי של חטיבת ההשקעות של בנק קומונוולת'. "בהתבסס על הנתונים האלה, אין צורך להרחבה או צמצום מוניטרי בגלל שהלחץ האינפלציוני בשליטה. לכן אני חושב שהבנק המרכזי של סין ימשיך לפקח על המצב".

תפוקת הפלדה של סין צמחה ב-5.7% ביוני לשיא של 73.23 מיליון טון. הגברת הייצור נרשמה לאור עליית מחירי הפלדה. הצמיחה נרשמה על אף שהממשלה מנסה לצמצם את הייצור העודף בתעשיות הפלדה והפחם.

בשבוע שעבר פורסמו נתונים שהצביעו על כך שהיצוא והיבוא בסין צמחו ביוני בקצב מהיר מהתחזיות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, וזה פיצה על חולשה בתחומים אחרים בכלכלה.