קטאר בונה מחסני מזון בהשקעה של מאות מיליוני דולרים

עד לאחרונה 38% מהמזון של קטאר הגיע אליה דרך סעודיה, אשר ניתקה את יחסיה עמה בחודש שעבר

קטאר בונה מחסני מזון בהשקעה של מאות מיליוני דולרים

קטאר תבנה בשנתיים הקרובות מתקן לעיבוד ואיחסון מזון בהשקעה של 1.6 מיליארד ריאל (431 מיליון דולר) בסמוך לנמל חמד כדי לעמוד בביקוש המקומי לסוכר, אורז ושמן בישול.

חברת ההנדסה אל ג'אבר זכתה בחוזה ויש לה 26 חודשים לתכנן ולבנות את הפרויקט שיספק למדינה ביטחון תזונתי, אמר ג'סים בן סייף א-סולייטי, שר התחבורה והתקשורת, לכתבים ביום ראשון בדוחא. קטאר הזמינה חברות להגיש הצעות לפרויקט בשנה שעברה, עוד לפני שהחרם בהובלת סעודיה על קטאר החל בחודש יוני.

ביטחון תזונתי חשוב מאוד למדינות כמו קטאר, היות שהיעדר הגשם והחום מקשים עליהן לגדל תבואה ולפתח חוות בקר. קטאר נמצאת במצב קשה יותר משום שהיא תלויה במזון שמגיע משכנות כמו סעודיה, אשר ניתקה את יחסיה הדיפלומטיים וקשר הסחר עמה בחודש שעבר. עד לאחרונה 38% מהמזון של קטאר הגיע אליה דרך סעודיה, לפי מאזן א-סודיירי, ראש מחלקת מחקר בחברת רג'הי קפיטל. "זו הפעם הראשונה שבה הסחורות האלה יעובדו בקטאר", הוא אומר.

לפרויקט תהיה תפוקה שבועית של 300 טונות סוכר, 600 טונות של אורז ו-200 טונות של שמן לבישול, לדברי מייסר ג'מיל אל קוטאמי, מנהל פרויקט בניו פורט פרוג'קט, הגוף הממשלתי שאחראי על הקמת המתקן כ-30 קילומטרים דרומית לדוחא. במתקני האיחסון יהיה מקום למספיק מזון בכדי לעמוד בביקוש של יותר משנתיים. חלק מהמזון ישמש להזנת בעלי חיים, וכ-30% מהתפוקה תיוצא, לדבריו.

חברות אחרות שמעורבות בפרויקט הן בוהלר משווייץ, BIA הגרמנית וברנרדיני האיטלקית, אשר מתמחה בציוד לתעשיית השמן, לפי הודעת משרד התחבורה הקטארי. שר התחבורה של קטאר א-סולייטי אמר כי היא שוקלת להשקיע בנמלים בחו"ל, אך סירב להרחיב מעבר לכך.