האיש העשיר בישראל רוצה לקנות את חברת הכבלים השנייה בגודלה בארה"ב

בארה"ב דווח כי אלטיס של פטריק דרהי שוקלת להציע לרכוש את צ'רטר – ששווי השוק שלה מגיע ליותר מ-100 מיליארד דולר .אם עסקה כזו תצא לפועל, תצטרך אלטיס לעשות זאת במינוף גבוה מאוד

האיש העשיר בישראל רוצה לקנות את חברת הכבלים השנייה בגודלה בארה

חברת אלטיס של פטריק דרהי נמצאת במגעים ראשוניים לרכישת חברת הכבלים האמריקאית צ'רטר, כך לפי מקורות שאמרו את הדברים לרויטרס. אם העסקה תצא לפועל, אלטיס תגדיל באופן משמעותי את נוכחותה בארה"ב.

מספר השחקנים בתעשיית התקשורת האמריקאית מצטמצם בשל תהליכי קונסולידציה שנובעים מהניסיונות של חברות הכבלים לקצץ בהוצאות שלהן ולהמשיך לצמוח בעידן שבו עוד ועוד לקוחות אמריקאים מתנתקים משירותיהן ועוברים לצרוך תכנים בסטרימינג.עסקה עם צ'רטר תאפשר לדרהי הישראלי-צרפתי להביא את המודל העסקי שלו לארה"ב. דרהי צבר את הונו באמצעות עסקות רכישה ממונפות וקיצץ בהוצאות החברות שרכש כדי להגדיל את ההכנסות.

"הנהלת אלטיס מאמינה ששולי הרווח בשוק הכבלים האמריקאי צריכים להיות בסופו של דבר גבוהים יותר מהרמות כיום, וביחד עם המוכנות לשים מינוף גבוה על צ'רטר, ניתן להעריך שזו תהיה הצעה אגרסיווית", אמר ג'ף וולודרצאק, אנליסט בחברת פיבוטל ריסרץ'.

מניית צ'רטר עלתה אתמול ב-2.9% אחרי פרסום הידיעה ב-CNBC ונסגרה ב-400.9 דולר. מניית אלטיס USA עלתה אתמול ב-0.1% ל-31.09 דולר למניה. ביוני הונפקה אלטיס בארה"ב ונראה היה כי דרהי, שמחזיק גם ב-HOT הישראלית, מעוניין להרחיב את אימפריית הכבלים שלו לארה"ב ושהוא יוכל להשתמש באלטיס USA לרכישות בארה"ב. במאי אמר דרהי לעיתונאים שהרחבת פעילות הכבלים היא בעדיפות עליונה מבחינתו ואחר כך מובייל ותוכן.

מימון עסקה לרכישת צ'רטר או מיזוג שלה עם אלטיס USA תהיה אתגר עצום לדרהי, שהונו מוערך לפי מגזין ב-14 מיליארד דולר. צ'רטר שווה 180 מיליארד דולר כולל החובות שלה, וזה עוד לפני שמחשבים את פרמיית ההשתלטות, ואילו אלטיס שנסחרת בהולנד שווה 32 מיליארד יורו ואלטיס USA שווה 32 מיליארד דולר, אך החובות של החברות נאמדים כמעט בשווין.

לפי המקורות, אלטיס משתפת פעולה עם בנקים לבחינת מימון העסקה באמצעות מזומן ומניות. אלטיס, אלטיס USA וצ'רטר סירבו להגיב.

רכישת חברת כבלים נוספת, תעניק לאלטיס USA, שהיא כיום ספקית הכבלים השנייה בגודלה בארה"ב, הזדמנות לבנות נוכחות גדולה יותר בשוק, להפחית הוצאות על הפקות תוכן קיימות, הוצאות הפצה והשקעות תשתית.

אלטיס השלימה את רכישת כייבל-ויז'ן תמורת 17.7 מיליארד דולר, אחרי שרכשה את סאדנלינק תמורת 9.1 מיליארד דולר ב-2015. שתי הרכישות בוצעו באמצעות חוב והכרזה על הפחתת הוצאות של מיליארד דולר בשתי החברות.

לאלטיס עשויה להיות תחרות על רכישת צ'רטר. בחודש שעבר דווח ברויטרס כי תאגיד סופטבנק היפני שוקל להגיש הצעה לרכישת צ'רטר עד סוף אוגוסט, ובכך למזג בין ספקית הכבלים לספקית הסלולר ספרינט, שבה מחזיקה סופטבנק במניות רוב.