האיראנים נגד טראמפ, אך חוששים מפני סנקציות

נאומו של טראמפ איחד את האיראנים אך הפחד מפני החזרה לימי הסנקציות מדיר שינה מעיניהם. "בעבר התקשינו למצוא לחם ותרופות" . רוחאני רוצה חברות זרות שיתרמו לצמיחת הכלכלה האיראנית אבל רק בודדות הביעו התעניינות

האיראנים נגד טראמפ, אך חוששים מפני סנקציות

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
נאומו של הנשיא האמריקני דונאלד טראמפ אמש (שישי) על הסנקציות שהוא מבקש להטיל על איראן, הוביל לתגובות מעורבות ברחוב הפרסי. מחד, המתקפה של טראמפ נגד משטר האייתולות ותכנית הגרעין גיבש את האיראנים אך מאידך השיב את החשש מפני משבר כלכלי שיטלטל את השווקים בטהרן.
דקות אחרי סיום נאומו של טראמפ, הגיב נשיא הרפובליקה האסלאמית חסן רוחאני בשידור בטלוויזיה הממלכתית לדברי מקבילו האמריקני ואמר כי ההסכם הגרעין, שנחתם לפני שנתיים, אינו בין איראן לארה"ב אלא בין איראן לבין המעצמות. עוד אמר כי איראן עשויה לסגת מההסכם אם לא ישרת את האינטרסים הלאומיים שלה.
נראה כי למרות אי היציבות של הכלכלה האיראנית, האזרחים אינם מוכנים להתכופף בפני איומי טראמפ על הטלות סנקציות על המדינה: "אני לא מתומכי המשטר", סיפרה זיבה גנברי, בת 42 מהעיר ראשט שבצפון המדינה לסוכנות רויטרס, "אבל אני בצד השלטונות האיראניים מול הלחצים שהוא רוצה להפעיל נגד איראן". מוסטפה טג'זדה, בכיר לשעבר במשמרות המהפכה, שנכלא בהמשך בכלא האיראני משנת 2009 ועד שנה שעברה, צייץ בטוויטר: "אומה אחת, מסר אחד: לא לטראמפ. אנחנו יחד בזה".
מטבע לא יציב ומשכורות זעומות

מבחינת הכלכלה האיראנית, הטלת סנקציות נוספות על איראן עלולה להוביל למשבר כלכלי נוסף: כ-15 אחוזים מהאיראנים מובטלים אך גם האיראנים שכן מועסקים בשוק העבודה האיראני מרוויחים משכורות זעומות. כתוצאה מכך, יציבות השוק האיראני אל מול שאר השווקים בעולם גם היא מוטלת בספק.
כך למשל, חלפנים רבים באיראן מסרבים להמיר ריאל, המטבע המקומי, בדולרים, שכן הם אינם יכולים לדעת מה יהיה מצבו של הריאל בימים הקרובים. עוד מעריכים כי הטלת סנקציות נוספות על איראן עלולה להוביל לנסיקת מחירי מוצרי בסיס כמו אורז, לחם או מוצרי חלב. "אני דואג שהמצב הכלכלי ידרדר למצב בו היה לפני הסרת הסנקציות אז התקשינו למצוא תרופות ומוצרי מזון בסיסיים", אמר גולמלי פרט, מורה מטהרן בן 43.
מאז הסרת הסנצקיות, הורה רוחאני על עידוד השקעות זרות במדינה על מנת להוביל לצמיחה בכלכלה, אך עד עתה רק מעט חברות אירופאיות הביעו עניין בשוק האיראני, בהן חברות התעופה איירבאס, חברת הדלק הצרפתית טוטאל וסימנס הגרמנית. חברות אמריקניות לעומת זאת, ממשיכות להדיר רגליהן מהכלכלה האיראנית כיוון שוושינגטון ממשיכה במדיניותה על רקע תמיכת איראן בטרור והפרת זכויות אדם.

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה