הלירה הטורקית מתרסקת לשפל חסר תקדים

המשבר הכלכלי בטורקיה מחריף: עם פתיחת המסחר בבורסות במזרח ירד ערכו של המטבע ל-14 סנטים בלבד.הסיבה: המשבר עם ארה"ב ומכסי המגן שהטיל טראמפ

הלירה הטורקית מתרסקת לשפל חסר תקדים

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
קריסה מוחלטת: הלירה הטורקית צנחה לשפל חדש. דולר בודד היה שווה ערך ליותר מ-7.24 לירות טורקיות בפתיחת המסחר בבורסות במזרח הרחוק. המשקיעים מודאגים ממצב הכלכלה והקשרים המדרדרים עם ארצות הברית. במיוחד לאור הסכסוך בין נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן לנשיא האמריקני דונלד טראמפ.
בין המדינות שוררת מחלוקת בנוגע למעצרו של הכומר האמריקני מצפון קרוליינה ששהה בכלא הטורקי למעלה משנה וחצי. הנשיא טראמפ דרש לאחרונה את שחרורו לאלתר ממעצר בית, ונתקל בסירוב גורף מצד טורקיה. בעקבות כך, ארצות הברית הטילה מכסי מגן על ייבוא פלדה ואלומיניום מטורקיה. עימות זה עם ארצות הברית פגע בערך המטבע הטורקי וטלטל את השוק המקומי, במה שהתבטא באינפלציה גבוהה.בשעה שבע בערב ביום ראשון, שעת בוקר מוקדמת בבורסות במזרח, ערך הלירה הטורקית עמד על 7.06 לירות לדולר אחד בלבד. יש לציין כי במהלך השנה הנוכחית איבדה הלירה הטורקית 40 אחוזים מערכה. הירידה במטבע איננה קשורה רק לטיב היחסים עם ארצות הברית, אלא גם לאופיו הרודני של שלטון ארדואן.
מאז ניסיון ההפיכה הכושל בקיץ 2016, נקט ארדואן אמצעים דרסטיים נגד מוסדות המדינה הטורקית, ביניהם הצבא, התקשורת ובתי המשפט. אלפים נכנסו לבתי הכלא וחופש העיתונות הצטמצם באופן ניכר. ביוני האחרון זכה ארדואן בניצחון בבחירות, ובכך הבטיח את מאמציו לצבור עוד סמכויות וכוח, לאחר יותר מ-15 שנה מאז נבחר לראשונה.

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה