הישראלים נמלטים מהמהומות בניקרגואה

ניקרגואה הפכה בשנים האחרונות ליעד שמושך אליו אלפי ישראלים, בגלל החופים והנוף הבתולי. לאחרונה המצב במדינה השתנה לגמרי וגן העדן הפך לגיהנום, כשהפגנות אלימות החלו לאיים על המטיילים. השבוע גם הרב של בית חב"ד במדינה נמלט ממנה וטען: "אל תגיעו לכאן. המצב הוא בלתי נסבל"

הישראלים נמלטים מהמהומות בניקרגואה

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
לפני כשש שנים הישראלים גילו את ניקרגואה, אחת המדינות היפות במרכז אמריקה, ומאז מספר המטיילים רק עולה ועולה. כיום, למעלה מעשרת אלפים ישראליים מגיעים אליה בכל שנה.

"יש פה נופי בראשית מרהיבים ואתרי גלישה ייחודיים. זה גם עדן של ממש", טוען הרב דודו עטר, הרב של בית חב"ד במדינה (לחב"ד יש שני סניפים, בעיר הבירה מנגואה ובחואן דל סור). "זו מדינה בתולית עבור הישראליים ולא תמצאו כאן מסיבות סמים. זו מדינה די בטוחה למטיילים וזולה מאוד. כמות המטיילים הישראלים שגילו את המדינה בשנים האחרונות עולה משנה לשנה".

הישראלים נמלטים מהמהומות בניקרגואהעקב ריבוי המטיילים החליטו בחב"ד לשלוח את הרב עטר להקים במדינה שני סניפים מרכזיים שישרתו וייתנו מענה לאלפי הישראליים. הרב, אשתו ושלושת ילדיו מתגוררים במדינה והוא מסייע באופן אישי לכל מטייל הזקוק לעזרתו במגוון נושאים: החל מאתרי טיולים, שירותי דת ועצות כיצד להתנהל במדינה.

בחודש אפריל האחרון השתנה המצב בניקרגואה בצורה קיצונית. זה החל בהפגנות של אלפי קשישים בצפון המדינה שמחו על קיצוץ הקצבאות שלהם, דבר שגרם למשטר בראשות הנשיא אורטגה, לדכא את המחאה בכוח צבאי ומשטרתי רב. כתוצאה מהמהומות נהרגו כמה קשישים ורבים אחרים נפגעו, דבר שגרם לדור הצעיר, בעיקר לאלפי סטודנטים, להצטרף לגל המחאה הקורא לממשל לערוך בחירות דמוקרטיות ולנשיא אורטגה להתפטר מתפקידו."המהומות הלכו והתגברו", מסביר הרב עטר. "בהתחלה עוד היה אפשר להתנהל חופשי במדינה ותיירים, לרבות ישראליים, לא נפגעו. אך ככל שהימים חלפו, המחאה הלכה והתגברה, דבר שפגע מאוד בביטחון האישי של האזרחים והמטיילים הרבים, עד כדי כך שהם לא יכלו לצאת באופן חופשי בלילה ולהסתובב ברחובות הערים. החיילים ירו באופן חופשי על המוחים. זה הפך למרי אזרחי שבו גם האזרחים הצטיידו בנשק חם וירו בחזרה על החיילים".

הישראלים נמלטים מהמהומות בניקרגואהיוני, מטייל ישראלי, הוסיף: "זו מדינה ממש סבבה, אנשים חמים, אתרים שלא תמצאו בהרבה מקומות והיא זולה משאר המדינות באזור. מהרגע שהחלו המהומות הסתגרנו בחדרים במלונות ובבתי ההארחה מחשש שיפגעו בנו או ישדדו אותנו. זה בא לנו בהפתעה גמורה. חשבנו שאחרי יום, יומיים המחאה תסתיים, אך בסוף נאלצנו לעזוב את המדינה. היו מקרים שכדורים ממש עפו לידינו, אז הבנו את הרמז. מטיילים רבים כמוני עזבו את המדינה היפה דרך הגבול עם קוסטה ריקה ועברו לטייל בה או בגואטמלה".

הישראלים נמלטים מהמהומות בניקרגואה"המצב הפך למסוכן ובלתי נסבל"
בשבועיים האחרונים המצב הביטחוני במדינה הוחמר אפילו יותר. המזון במרכולים אזל - בעיקר מוצרי היסוד כמו לחם, מלח סוכר, אורז ושעועית ולמעלה מ-150 בני אדם נהרגו בהפגנות. הכבישים לעיר הבירה מנגואה נחסמו על ידי חיילים ותחנות הדלק נסגרו.בעקבות האירועים הללו, הרב עטר הזהיר מטיילים ישראליים רבים שלא להיכנס לתוך המדינה בגלל החשש הממשי לחייהם. בכמה מקרים שהיו בשבוע האחרון נשדדו מטיילים ישראליים שיצאו בשעות הלילה מהמלון. הם הוכו באלות והטלפונים הסלולריים וכספם נלקחו על ידי רעולי פנים.

הישראלים נמלטים מהמהומות בניקרגואה"כמעט כל מוצרי המזון במדינה אזלו", טוען הסביר הרב עטר. "המצב הפך מסוכן ובלתי נסבל. כולם יורים על כולם. אתה לא יודע מי נגד מי. אני החלטתי שזה מסוכן מדי עבורי ועבור משפחתי ולצערי החלטנו לפני כמה ימים לעזוב את המדינה עד להודעה חדשה". הרב סגר את שני בתי חב"ד ושכר מקומיים לשמור על הרכוש כדי שלא ייגנב. "הקמנו שני בתי כנסת, מקווה והשקענו המון כסף, אבל בינתיים הקפאנו את הפעילות שלנו, ובמקביל קראתי לישראלים ברשתות החברתיות ולמי שהתקשר אליי לא להיכנס למדינה".גם הרב עטר נמלט יחד עם בני משפחתו דרך הגבול היבשתי לקוסטה ריקה, משם המריא לניו-יורק ובימים הקרובים יחזור לישראל. "הנשיא אורטגה רוצה להפוך את המדינה לוונצואלה, מה שאומר שהמחאות לא ייפסקו ומי שישלם את המחיר אלה האזרחים והתיירות של המדינה שחיה מהתיירים. אני קורא לישראליים לא להיכנס לנקרגואה עד להודעה חדשה", סיכם הרב עטר.

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה