הסיבה לרצח בצפון - ריב על כלב?

החשוד ברצח במהלך קטטה בכפר זיתים בצפון טען כי הותקף בסכין על ידי הקורבן - שאף דרס ופצע את אביו של החשוד. פרקליטו טוען: "הוא פעל מתוך הגנה עצמית"

הסיבה לרצח בצפון - ריב על כלב?

אימה ברמת בית-שמש בגלל כלבים משוטטים: זה חודשים אחדים התושבים שם מאוימים בידי כלבי פרא המסתובבים בה חופשיים, וגורמים לפחד ולחרדה. "אני לא נותנת לילדים שלי לצאת מהבית לבד בחודשים האחרונים, מחשש שכלב יתקוף אותם", סיפרה א' מרמת בית-שמש ל'מקור ראשון'. רבים מדיירי השכונה, ובהם א', הם עולים חדשים, ולטענתם העירייה אינה עושה דבר לפתרון הבעיה משום שהם נחשבים לתושבים "סוג ג'" מבחינתה.

אחד התושבים הפעילים בנושא הוא ברק שכטר, שעלה לישראל מארה"ב. "הקמנו עמוד פייסבוק שבו אנחנו מעדכנים היכן הכלבים מסתובבים בכל רגע, ומאילו אזורים כדאי להימנע. גם הווטרינרית של העירייה חברה בקבוצה, אך לצערנו היא אינה יכולה לפעול כפי שהיינו רוצים", הוא אומר. לדבריו, הווטרינרית רשאית להרדים את הכלבים בחצים אך לא להרוג אותם. "יצא לי לרדוף אחרי כלב במשך שבע דקות אחרי שהיא ירתה בו, ולא הצלחנו לתפוס אותו. הוא ככל הנראה נרדם במקום לא ידוע, ואחרי כמה שעות התעורר. זה לא עוזר לנו בשום צורה. ירי החצים גם גורם בפני עצמו לבהלה".

הסיבה לרצח בצפון - ריב על כלב?את ט', צעירה שעלתה גם היא בשנים האחרונות מארה"ב, תקפו בחודש ינואר שני כלבים. "הם נשכו אותי ברגל, נפלתי על הרצפה ונחבלתי בפניי", היא מעידה, "אושפזתי במשך לילה שלם. בעקבות כך אני משתדלת לא לצאת מהבית בלילה. אני ממש בטראומה".

חלק מהתושבים מספרים שחבריהם מעבר לים המתכננים לעלות לישראל שוקלים מחדש אם להגיע לגור ברמת בית-שמש, בגלל החרדה. "מי ירצה לעבור לגור בעיר שבה כלבי פרא רודפים אותך והעירייה לא מטפלת?" שואל שכטר, ומוסיף: "חבל, כי הקהילה שלנו ברמת בית-שמש מדהימה". הרב אבי ברמן, מנכ"ל האיחוד האורתודוקסי (OU) בישראל, הפועל למען עולים חדשים בארץ, פנה לשר החקלאות אורי אריאל וביקש ממנו לפעול לפתרון בעיית הכלבים המשוטטים. "מכריי בארה"ב שאלו אותי לגבי מתקפת הכלבים ברמת בית-שמש", הוא מספר, "חלקם מתכננים לעלות לישראל, וכעת שוקלים אם להקים את ביתם בעיר. לצערי עולים דוברי אנגלית בישראל מרגישים סוג ג'".
תושב נוסף מהשכונה אומר בעילום שם: "אני מכיר אישית ארבעה ילדים שאושפזו לכמה ימים ונאלצו לקבל זריקות בעקבות תקיפה של כלבים. יש גם אישה שנפצעה. השכירות שלנו מסתיימת בעוד כמה חודשים, ואנחנו שוקלים לעזוב את העיר אם המצב לא ישתפר. אם היינו עולים לישראל כיום, אין סיכוי שהיינו מגיעים לרמת בית-שמש. אני לא מרשה לילדים שלנו לשחק בחוץ, רק בחניון, אף שגם לשם הכלבים מגיעים".

הסיבה לרצח בצפון - ריב על כלב?לדבריו הוא צייד את ילדיו במכלי תרסיס גז מדמיע, כדי שיוכלו להתמודד עם כלב מאיים במקרה הצורך. גם הוא נושא עמו מכל תרסיס כזה. "כבר כמה פעמים הילדים שלנו התיכוניסטים התקשרו באמצע הלילה וביקשו שנאסוף אותם כי כמה כלבים מסתובבים חופשי במקום שבילו בו", הוא מספר. שכטר מוסיף: "אנשים כבר לא יוצאים לרוץ בערבים כמו בעבר, ראיתי אישה שעשתה הליכת בוקר עם מטאטא. אנשים מרגישים בני ערובה בבתיהם". מלשכת שר החקלאות אורי אריאל נמסר בתגובה: "תופעת הכלבים המשוטטים בבית-שמש היא מטרד לתושבי העיר, וגורמת בעיות סביבתיות, הפצת מחלות ולכלוך. אנו פועלים עם השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות כדי למגר את התופעה במהירות האפשרית". מעיריית בית-שמש לא התקבלה תגובה.