המסמך ש"נעלם" מחקירת אום אל חירן

חשיפה: מסמך מסווג של השב"כ, שהועבר רק לאחרונה, הוביל לפתיחת החקירה מחדש - ולעימות במערכת אכיפת החוק. אלשיך טען כי "העלמת" המסמך מגיעה לכדי "בידוי ראיות". בפרקליטות דוחים את ה"האשמות חסרות השחר"

המסמך ש

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
בעקבות ראיות חדשות שהתקבלו על אירועי אום אל חירן, החליט השבוע פרקליט המדינה שי ניצן להורות על פתיחה מחדש של החקירה. הערב (חמישי) נחשפו במהדורה המרכזית פרטים חדשים ודרמטיים על העימות בצמרת אכיפת החוק, סביב חקירת אירוע הירי והדריסה בו נהרגו שוטר ואזרח. במרכז העימות: מסמך מסווג ורגיש שהביא לפתיחת החקירה מחדש.

בימים האחרונים הועבר המסמך, לבקשת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, מהשב"כ למח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים). מדובר במסמך רגיש ומסווג, שמכיל לטענת גורמים בכירים מידע משמעותי שאסף השב"כ בזירת האירוע כבר לפני 10 חודשים. בעקבות המסמך הוחלט להחזיר את התיקים לחוקרי מח"ש להשלמת חקירה.

לאחרונה פורסם שמח"ש סיימה את הדוח שלה בנושא האירוע הקטלני: על פי אותם פרסומים, מח"ש קבעה שכל השוטרים בזירה פעלו ללא דופי וירו לאחר שחשו סכנה משמעותית לחייהם. אבל על פי פרסומים מהפרסומים האחרונים, מח"ש קובעת שהדריסה של יעקוב אבו אלקיעאן שנורה על ידי שוטרים, הדריסה שלו לא הייתה פיגוע אלא תאונת דרכים.בעקבות המסמך, הרוחות סוערות במשרד לביטחון פנים ובצמרת המשטרה. על רקע חשיפת המסמך אמר המפכ"ל לגורמים משפטיים: "מח"ש העלימה מתיק החקירה את מסמך השב"כ הרגיש והדרמטי, ולדבריו העלמת המסמך מגיעה לכדי "בידוי ראיות ושיבוש חקירה".

המסמך ש"טענה כוזבת ומופרכת בעליל"

גורמים משפטיים רמי דרג מסרו בתגובה לפרסום:"מדובר במסמך פנימי של השב"כ שלא היה ידוע למח"ש על קיומו עד לאחרונה. מיד כשנודע למח"ש על קיומו התבקש השב"כ להעבירו לידי מח"ש. המסמך הועבר, נלמד והוחלט שיש צורך לבצע השלמת חקירה נקודתית. מיד לאחר שתושלם החקירה תגובש חוות דעת עדכנית ותועבר לפרקליט המדינה".

החקירה עוסקת בפינוי התושבים הבדואים ביישוב, שבמהלכו נהרג השוטר ארז לוי ז"ל, שנדרס על ידי יעקוב אבו אלקיעאן שנורה למוות על ידי השוטרים שזיהו אותו כמחבל. באוגוסט האחרון המחלקה לחקירות שוטרים העבירה את חוות דעתה המסכמת את בדיקת האירועים. בחוות הדעת נקבע כי אין ממצאים שמצדיקים את העמדתם לדין של השוטרים שירו למוות ביעקוב אבו אל קיעאן. באירוע נהרג גם השוטר ארז (עמדי) לוי.מפרקליטות המדינה הבהירו אז שטרם התקבלה החלטה בעניין. "מח"ש העבירה לאחרונה חוות דעתה והמלצתה לפרקליט המדינה והוא שיכריע", נכתב בהודעה. "כשתתקבל החלטה בעניין תפורסם הודעה מסודרת לציבור, כמקובל".

המסמך שהאירוע, שהתרחש בחודש ינואר האחרון, החל כחשד לאירוע דריסה במהלך פינוי בתים באום אל חירן, ואבו אל קיעאן כונה מחבל על ידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. אך במהרה הועלו גם אפשרויות נוספות, ביניהן שאבו אל קיעאן נפגע בברכו מהירי ולכן לא הצליח לעצור את הרכב שדרס את לוי.

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "הפרשה מצויה בהשלמת חקירה נקודתית לבקשת פרקליט המדינה. מיד כשנודע למח"ש על קיומו של מסמך פנימי של השב"כ דרשה מח"ש לקבלו. לאחר שתושלם החקירה תגובש חוו"ד דעת עדכנית ותועבר לפרקליט המדינה. יובהר בזאת, כי קיומו של המסמך לא היה ידוע עד לאחרונה. כל טענה אחרת בדבר העלמת המסמך או בידוי ראיות בידי מח"ש הינה כוזבת ומופרכת בעליל. פרקליט המדינה דוחה מכל וכל האשמות חסרות שחר כלפי מח"ש, שהושמעו בהקשר זה".

הכי נצפות

אין תוצאה