כך השתלטו מקורבים לליברמן על התשתיות של ישראל

באמצע מלחמה בעזה מוצא שר החוץ אביגדור ליברמן זמן לברר מי מפריע למקורבו לעשות עסקים .מנכ"ל משרד התחבורה מתלונן על שומרת הסף "הזונה", שלא נותנת לו להוציא מאות מיליונים ללא מכרז . דוד אמסלם מבטיח לחבר להפעיל "מאזן אימה" מול שר התחבורה כץ . בכיר במע"צ מסביר לעמיתו: "צריך לתת לחזירים לאכול עד שייחנקו" . וכולם מדברים על "הבוס", "המנהל" ו"הזָקָן" שניצב מאחורי הקלעים . החקירות סביב ישראל ביתנו מגלות מי באמת שולט בתשתיות בישראל — ואיך

כך השתלטו מקורבים לליברמן על התשתיות של ישראל

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
ב–23 בדצמבר 2014 הפגין אלכס ויז'ניצר שאננות ושלווה. בשנים שקדמו להסתבכותו הפלילית, בזכות קשריו עם אביגדור ליברמן כמו גם כישורי הניהול שלו, מילא המהנדס שורה של תפקידי מפתח שבהם חלש על מיליארדי שקלים. הוא היה האיש החזק במכרה הזהב של התשתיות בישראל: ראש מינהל הביוב והמים, מנכ"ל מע"צ, יו"ר מקורות ויו"ר נת"ע, החברה האחראית להקמת הרכבת הקלה בגוש דן. היתה לו מניפת קשרים מרשימה. לחתונת בנו באו שמונה שרים, ראשי מפלגות ואנשי עסקים. בבדיקת הטלפון שלו התברר שהיה בקשר עם חמישה ניצבים במשטרה, בתקופה שישראל ביתנו שלטה במשרד לביטחון הפנים.

באותו יום נפוצו בקרב עסקנים ועיתונאים שמועות קדחתניות על חקירה סמויה שעומדת להתפוצץ בכל רגע נגד כמה דמויות בכירות, ובראשן האשה החזקה בישראל ביתנו, סגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום. אחד מאנשי המפלגה התקשר לעדכן את ויז'ניצר בהתפתחות המרעישה. "המנהל יודע מזה?", התעניין ויז'ניצר בהתייחסו לליברמן, והוסיף בביטחון: "בשבילי זו לא תהיה הפתעה. אתה יודע כמה פעמים הזהרתי?". בהמשך היום נפוצה שמועה, שהקדימה במעט את זמנה, על חקירתה של קירשנבאום. "עצרו את הפרה", אותת ויז'ניצר לאחד מידידיו. בהמשך עדכן את רעייתו, שהגיבה: "הלוואי שהיא תישאר שם. בוא נצא לחגוג".

במקביל המשיך ויז'ניצר ללהטט בין עסקיו הפרטיים לקשריו הפוליטיים. בצהריים פגש אחד מחבריו, איש יחסי ציבור מוכר, וביקש ממנו להפעיל את קשריו עם שר בכיר. הרעיון היה שהשר או רעייתו המקושרת יפנו לבכירים בממשלת רומניה וישכנעו אותם לפעול כדי שחברת החשמל המקומית תרכוש נדל"ן בבוקרשט, ששייך "לחבר'ה שלנו", לשון ויז'ניצר. "זו עסקה טובה, אפשר לקבל שם עמלה", ניסה לפתות את היחצ"ן.

בבוקר שלמחרת התעורר ויז'ניצר לקול דפיקות בדלת ביתו. בפתח עמדו אנשי היחידה הארצית לחקירות הונאה. המעקב שקיימה המשטרה אחרי ויז'ניצר בחודשים שקדמו למעצרו מספק צוהר נדיר לאחורי הקלעים של הפוליטיקה והמשק הישראליים.

הבוס האמיתי
חודשיים לפני שנעצר שוחח ויז'ניצר עם דודי אמסלם, אז פעיל ליכוד והיום יו"ר הקואליציה. נושא השיחה היה שר התחבורה, ישראל כץ. ב–2013 מינה כץ את ויז'ניצר ליו"ר נת"ע והפקיד בידיו את אחד המיזמים הממשלתיים הגדולים והיקרים ביותר, בהיקף של 16 מיליארד שקלים. כץ שיבח את ויז'ניצר ודיבר בזכות המהפכה שחולל במע"צ, אף שהיה מי שהזהיר אותו שהמינוי עלול להסתיים בפיאסקו. כץ אמנם היה השר הממונה, אבל את התואר "הבוס שלי" שמר ויז'ניצר לאדם אחר, ליברמן. כינוי אחר של מנהיג ישראל ביתנו בפיו היה "הזָקָן". ערב מעצרו ולקראת הבחירות האחרונות אמר ויז'ניצר ש"החבר שלי יכול להיות ראש ממשלה". הוא עצמו, הוסיף, עשוי להתמנות במקרה כזה לשר התחבורה.

ברקע לשיחה עם אמסלם עמדה מתיחות בין ויז'ניצר לבין כץ. נראה שהסיבה היתה ניסיונו של ויז'ניצר להביא למינוי חברו ומקורבו מיכאל קופילובסקי למנכ"ל מע"צ. היו מי שחשדו שהוא מבקש להמשיך ולשלוט בחברה תוך ניתוב הון לכיסו הפרטי ולכיסי מקורביו. "יש לו (לכץ) חשבון לגבי מע"צ", אמר ויז'ניצר. "אמרתי לו לפני איזה שנה, 'אתה חייב למנות את מיכה קופילובסקי'... ואז הוא קפץ, הוא פרנואיד... הוא אמר 'מה, אתה רוצה לבנות מאפיה רוסית?'. הבן אדם קצת הזוי".אמסלם החביב עמד אז בראש קבוצה של חברי ליכוד שהיה בכוחה להשפיע על מיקום הנבחרים ברשימת המפלגה לכנסת. ויז'ניצר ביקש להיעזר בו כדי ליישר את ההדורים עם כץ. "ישבתי אתמול עם השמן", דיווח אמסלם לויז'ניצר. "הוא גרר אותי לארוחת ערב של שלוש שעות, משעמם לו". שר התחבורה, עדכן אמסלם, הסכים לדבר עם ויז'ניצר בימים הקרובים. "חזרתי על הנושא של ההוא ממע"צ. התחיל להתבצר לי", הוסיף הפעיל, ורמז למחיר: "הוא יבקש טובה, וזה מצוין".

כך השתלטו מקורבים לליברמן על התשתיות של ישראל"מיותר שאני אגיד לך את זה", התרה ויז'ניצר בבן שיחו, "אבל יש יום לפני הבחירות ויש יום אחרי הבחירות". אמסלם הרגיע את חששותיו במשפט שקיפל בתוכו את יחסי הכוח בתוך מפלגת השלטון: "אני לא יודע אם אתה יודע, אבל אני בניתי אתו מאזן אימה חזק מאוד". ויז'ניצר קטע אותו: "אני לא רוצה לדעת, מספיק שאתה אומר לי". אמסלם הוסיף: "הוא לא כל כך מהר מתעסק אתי, באחריות אני אומר לך. למרות שאני עושה לו את המוות. אמרתי לו, אם אתה תפריע לנו...".

בהמשך הדיאלוג הזכיר אמסלם את מנהל רשות החברות אז, אורי יוגב, ש"מתעלל בכץ ועושה ממנו פורפרה". כץ פיטר את יוגב מתפקיד יו"ר הרכבת, ומאז נקלעו השניים לסדרת עימותים קולניים. עכשיו היה תורו של ויז'ניצר להעביר לשר מסר מרגיע דרך אמסלם: "מחר יש לי פגישה חשובה עם זקן (ליברמן), והנושא הראשון הוא איך לזיין את אורי יוגב הבן זונה. אני לא שוכח טובות... אמרת שאנחנו ברית, זה ברית עד קצה העולם... מה שהצעתי לכץ הוא מאה אחוז לטובתו". אמסלם הסכים: "אמרתי לו, לטיפש הזה, אבל הוא כמו סוחר סוסים קטן".

אמסלם מסר בתגובה שאינו זוכר את השיחה עם ויז'ניצר. מקורבי ישראל כץ מסרו כי אמסלם מעולם לא שוחח עם השר בעניין ויז'ניצר. לדבריהם, כץ פעל תמיד באופן ממלכתי, גם כששילם על כך מחיר פוליטי.

"שיעיף את הכלבה"
בחורף 2014 ביקש ויז'ניצר לשכור ללא מכרז את שירותיה של חברת הייעוץ הבינלאומית PB לניהול מיזם הקו האדום של הרכבת הקלה. ההתקשרות, בשווי 800 מיליון שקלים לפחות, עוררה התנגדות עזה מצד החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו. היא חששה שמדובר בניסיון לעקוף את הנהלים כך שמקורבים יקבלו עבודות בסכומי עתק ללא בקרה או פיקוח. לימים, כשיתפוצצו פרשות ישראל ביתנו ומע"צ, יתברר שהחששות הללו לא היו מופרכים.
המהנדס הנמרץ פעל אז ללא לאות כדי לבלום את החשבת הכללית. חודש לאחר השיחה עם אמסלם שוחח ויז'ניצר עם סמנכ"ל הכספים של נת"ע, אושיק בן עטר, לשעבר סגנה של עבאדי בויאנג'ו באוצר. בן עטר הבהיר לו שהחשבת אינה מוכנה לאשר את ההתקשרות עם PB ללא אישור שר התחבורה, שר האוצר ו"אולי ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה". "כץ אתנו במאה אחוז", הרגיע ויז'ניצר. נותר שר האוצר, יאיר לפיד. ויז'ניצר קבע פגישה עם ראש המטה של לפיד, דני וסלי, ובמקביל הכין את נשק יום הדין: "יש לי פגישה עם הבוס שלי", אמר והתכוון לליברמן. "הכוונה שלי היתה להפעיל אותו... שיגיד לה 'שבי בשקט'. תחשוב עד הצהריים אם אני מפעיל את הארטילריה הכבדה...".

ככל הידוע, הארטילריה הכבדה לא הופעלה. ויז'ניצר דיבר עם וסלי אבל שומרת הסף עמדה במריה. "הוא (וסלי) פנה אליה, לכלבה הזאת", אמר ויז'ניצר למנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי. "מה אומרת הזונה?", תהה יצחקי. "היא עומדת על זה", השיב לו ויז'ניצר, "אבל יעני רוצה סולם לרדת מהעץ. הפעלתי את צחי (לא ברור למי הכוונה) שיילך אליה, ילקק לה". יצחקי הציע "שיעיף אותה במקום, את הכלבה הזאת". הוא סיפר לויז'ניצר שגייס לצדו את מנהל רשות החברות, אותו אורי יוגב מהמערכה הקודמת. בישיבה שהתקיימה כמה ימים אחר כך מצאה עצמה עבאדי בויאנג'ו לבד מול קואליציה של פקידי האוצר ורשות החברות, שביקשו לפטור את נת"ע ממכרז.

בנימין נתניהו כבר פיטר אז את לפיד ממשרד האוצר והקדים את הבחירות, אבל יצחקי לא התרגש. "אנחנו בונים על הממלא מקום", עדכן יצחקי, "בנט או כץ". תגובתו של ויז'ניצר היתה נחרצת: "רק כץ, מה זה בנט?".

יומיים לפני שנעצר נשמע ויז'ניצר פסימי ביחס לסיכוייו בקרב מול עבאדי בויאנג'ו. "זו מלחמה חבל על הזמן", אמר לידיד, "נפל לה השכל. היא אומרת שזו חברה מושחתת ושויז'ניצר בנה לה שם חצר אחורית לישראל ביתנו". באותם ימים ממש, אגב, מונתה בתה של סופה לנדבר, שרת הקליטה מטעם ישראל ביתנו, לתפקיד בחברה הממשלתית.

חודשיים אחרי שויז'ניצר נעלם מהחיים הציבוריים אישרה עבאדי בויאנג'ו את ההתקשרות עם PB, אבל במתווה רחוק מזה שאליו דחפה נת"ע: התשלום לחברה לא יהיה גלובלי אלא לפי "מקטעים", שבכל אחד מהם תצטרך החברה להראות יעדים ברורים, והמדינה תפקח על פעילות החברות שתשכור. יש מי שסבורים עד היום שגם כך לא היתה הצדקה להתקשרות הזו. ויז'ניצר, מנגד, משוכנע עד היום בנחיצות המהלך שביקש להוביל.

עוזי יצחקי, מיכל עבאדי בויאנג'ו ואורי יוגב לא מסרו תגובה.

"איזו מדינה"
ויז'ניצר נחשד תחילה שגזר קופון של מאות אלפי שקלים מהעברת הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו למועצה אזורית. לפי החשד, הכסף התגלגל לכיסו בעסקה פיקטיבית עם חברת אבטחה מאשקלון. בחיפוש בביתו נמצאו מאות אלפי שקלים במזומן. ויז'ניצר ייחס את מעצרו לחברות עם פטרונו הפוליטי: "אני מכיר את ליברמן 30 שנה. גרנו ביפו יחד, הוא קומה ד' אני קומה א', ומטבע הדברים, בגלל שאני חבר שלו...".

בהמשך החקירה הוא שתק כדג, גם כשנחשף להקלטה של ראש מועצת תמר, דב ליטבינוף. ראש המועצה תועד מספר בלחש לעובד ציבור בכיר, שעבד כסוכן של המשטרה: "קיבלתי עכשיו כספים מפאינה קירשנבאום דרך החטיבה להתיישבות, כספים מפלגתיים... הם החתימו אותי עם איזה לוביסט... 400 אלף שקל החזרתי חזרה". "זה היה הסיכום מראש?", שאל בן שיחו. "בטח", השיב ליטוינוף, "היא (קירשנבאום) אמרה לי במפורש". בשיחה אחרת הוא נשמע אומר: "העברתי את הכסף לחברה אחרת, והוא העביר את זה נראה לי לפאינה... איזו מדינה". בהמשך הוסיף: "אתה יודע באיזה שיטות זה עובד? זה עבר לאלכס... יו"ר נת"ע... תראה איזה קטע, זה הולך אליו ומשם למפלגה".

התיק נגד ויז'ניצר בפרשת ישראל ביתנו נסגר בינתיים. זה היה "על הקשקש", אמר אדם שליווה את החקירה. בדצמבר 2015 הוא נעצר שוב, הפעם בחשד שלקח שוחד בשבתו כמנכ"ל מע"צ. בחקירה נאספו ראיות לכך שדרש וקיבל טובות הנאה תמורת אספקת עבודות לקבלנים ויזמים. "הוא ציפה למיליונים", סיפר יזם שקיבל ממע"צ עבודות, והתבקש לשכור בתמורה באופן פיקטיבי חברה בבעלות מקורב לויז'ניצר. בחקירה עלה חשד כבד שהמנכ"ל המוכשר המשיך לשלוט בחברה הממשלתית גם אחרי שעזב אותה, בין היתר באמצעות ליהוק מקורבים לתפקידי ייעוץ בה. אחד מהם היה בנו, הכלכלן דן ויז'ניצר. באחרונה הודיעה הפרקליטות לויז'ניצר על כוונתה להעמיד אותו לדין על קבלת שוחד בכפוף לשימוע. מועמדו למנכ"ל מע"צ, קופילובסקי, צפוי לעמוד לדין על מרמה והפרת אמונים.

החקירה בפרשה גילתה כיצד קבלני קולות ובכירים בישראל ביתנו גרפו במשך שנים עשרות מיליונים מקופת הסולל הלאומי, באמצעות שוחד ובדרכי מרמה מתוחכמות. "חזירים, פשוט חזירים", אפיינו שני בכירים במע"צ את התנהגות השחקנים המרכזיים בחברה בשנים האחרונות.

עורך דינו של ויז'ניצר, נתי שמחוני, מסר בתגובה: "את משנתנו נפרוש, כדבעי, בהליך השימוע הצפוי בפרקליטות. מר ויז'ניצר מאמין בחפותו המלאה, ואנו תקווה כי בתום הליך השימוע תתקבל עתירתנו לסגירת התיק נגדו".

חברים מנוקדים
בקיץ 2015 הגיעו לנמל התעופה בן גוריון שני חברים שעמדו לעלות לטיסה משותפת: חבר הכנסת לשעבר מהליכוד, מיכאל גורלובסקי, ושכנו בוריס אברמוב. רגע לפני הדיוטי פרי עצרו חוקרי היחידה הכלכלית את גורלובסקי ולקחו אותו לחקירה.

גורלובסקי נחשב במשך שנים מקורב לליברמן, כמוהו וכמו אברמוב תושב ההתנחלות נוקדים. כשליברמן היה מנכ"ל הליכוד והאיש החזק במצודת זאב, גורלובסקי היה ראש מטה העולים, נהגו של הבוס וחבר בכיר ב"קומנדו איווט". יש מי שזוכרים אותו ישן בחדר המחשבים של התנועה כדי לוודא שאיש לא ינסה לזייף את רשימת המתפקדים ולפגוע במנהיג, בנימין נתניהו. גם שותפו לטיסה המתוכננת, אברמוב, עבד אז לצד ליברמן, באגף המחשוב של הליכוד.

בהמשך נבחר גורלובסקי לכנסת, הסתבך בפרשת ההצבעות הכפולות, הורשע בהפרת אמונים, פרש — ומצא מכרה זהב. ב–2010 הקים הפרלמנטר לשעבר חברה לתכנון והנדסה בשם ד.נ. בתוך זמן קצר העבירה מע"צ לחברה חוזים בעשרות מיליוני שקלים, בלחץ בכירים שלפי החשד קיבלו שוחד במאות אלפי שקלים. אחד מאותם בכירים היה אברמוב.

כשר התחבורה בממשלת שרון, מינה ליברמן את מיודענו ויז'ניצר למנכ"ל מע"צ, ובהמשך לוהקו גם מקורביהם של השר והמנכ"ל לעמדות מפתח בסולל הלאומי. "במסגרת העבודה ובהכירי את ההתנהלות השוטפת, התברר לי שיש כמות עצומה של בעלי תפקידים אשר להם זיקה חד־משמעית או מובהקת לויז'ניצר או לליברמן", העידה עידית הופמן שתפקידה היה לפקח על תקינות ההתנהלות בחברה.

אברמוב היה אחד מהמקורבים שצ'ופרו. תפקידו כסגן ראש האגף להתקשרויות אפשר לו, לפי החשד, להשיב טובות. "כשחברת ד.נ. נכנסו לעבוד במע"צ, בוריס אברמוב אמר לי שאני אעזור לחברים", סיפר בכיר בחברה, איגור וינפלד. גם הוא, לפי החשד, קיבל שוחד מיזמים, בהם גורלובסקי, באמצעות הזרמת כספים לחברה בבעלות אחיו שחי בגרמניה. "אני דחפתי את חברת ד.נ כי בוריס הוא מישראל ביתנו, ויש במע"צ אנשים שקיבלו את התפקידים שלהם כי הם מקורבים לישראל ביתנו ולמרכז הליכוד. כולם במע"צ יודעים את זה", העיד וינפלד. "אברמוב מנוקדים וגם גורלובסקי מנוקדים, וגם ליברמן. ויז'ניצר מונה על ידי ליברמן לתפקיד, הוא חייל שלו".

וינפלד, שהיה מיודד עם גורלובסקי, שחזר איך הגיב הח"כ לשעבר במקרה הנדיר שבו נמנע ממנו פרויקט מסוים. "הוא אמר לי באגרסיביות 'תאשר'. זה סגנון דיבור של ליברמן 2... היו איומים מצדו, חששתי". היו במע"צ גם אחרים שתהו מדוע גורלובסקי מקבל מהחברה עבודות רבות כל כך. כשניסו לפעול, נתקלו גם הם באיומים. "הוא הזהיר אותי שאני עושה יותר מדי רעש... ועלולה להיכוות", העידה עובדת שנפגשה עמו.

החקירה בפרשת מע"צ גילתה שבשנים האחרונות נאבקו שתי קבוצות לחץ פוליטיות על פרויקטים בהיקף עשרות עד מאות מיליוני שקלים. האחת קשורה לאנשי ליברמן וישראל ביתנו, והשנייה של אינטרסנטים וקבלני קולות מהליכוד ומקדימה. בכיר במע"צ זנח בעדותו את כללי התקינות הפוליטית: "בהשקפה שלי יש שני מחנות", הסביר, "המחנה הרוסי והמחנה המרוקאי". כל אחד מהמחנות ביקש להגדיל את חלקו בליטרת הבשר. סגן ראש אגף החוזים במע"צ, שימי בן דוד, הסביר לאחד מעמיתיו איך לשרוד בחברה בלי להקים עליו את היזמים המקושרים ואת פטרוניהם הפוליטיים: "צריך לתת לחזירים לאכול עד שייחנקו".

פרקליטו של וינפלד, אילן כץ, טען שהחשדות נגדו "מתבססים על הנחות ספקולטיביות".

"כמו ארגוני פשיעה"
בן דוד השתייך למחנה הליכוד־קדימה, "המרוקאים". כעוזר פרלמנטרי טווה קשרים עם אנשי לשכתו של שר התחבורה אז, שאול מופז. כך הגיע לחברה הממשלתית נתיבי איילון, שממנה התגלגל לתפקיד המשפיע במע"צ. היה לו הכוח לסדר ליזמים רווחי עתק, ולשניים מהם הוא אכן דאג. איציק ואנונו מטירת הכרמל, אחד מקבלני הקולות הגדולים של מופז; ומוריס בר גיל מראשון לציון, קבלן קולות בשירות קדימה והליכוד. בר גיל נחשב מקורב לקודמו של אמסלם כיו"ר הקואליציה, דוד ביטן, שחשוד היום בקבלת שוחד. "ביטן יגמור בלהב 433", התנבא בן דוד באוזני בר גיל, כשחבר הכנסת עוד היה אלמוני.

בחקירתו התוודה בן דוד שהתגייס למען שני הקבלנים תמורת שוחד וטובות הנאה. בר גיל, בעליה של חברה להנדסה, "נתן לי תלושים לחג בשווי כמה אלפי שקלים מספר פעמים. הוא שילם לי על נופש בבורגס... הביא לי פעמיים בושם הרמס... ליווה אותי בהליך קניית הבית שלי והכיר לי את הקבלן... שילם לי על נופשים בארץ. אני לא אגיד לא על זה. מוריס גם היה משלם לי על בגדים ונעליים בין 8 ל–15 פעמים". כשנשאל אם קידם במסגרת תפקידו את האינטרסים של בר גיל, השיב בן דוד: "דאגתי שדברים יילכו לו יותר מהר". בר גיל נתן לו טלפון מוצפן, "כדי שלא יאזינו לנו". החוקר העיר: "זה מזכיר לי התנהלות של ארגוני פשיעה". ואנונו, סיפר בן דוד, מימן לו בתמורה לקידום ענייניו נופש בברלין, ארוחות במסעדות, בגדים ומכסחת דשא, וגם העסיק לבקשתו את גיסתו.

בניסיון לסייע למקורביו, ביקש בן דוד לשים ברקס להשתוללות של מחנה ישראל ביתנו, ולעצור את זרם העבודות הבלתי פוסק לחברה של גורלובסקי. "זה כסף גדול", העיד. "אני זוכר שבתור אחד שחותם על חוזים, הייתי משתגע מכך שקלסרים שלמים של חוזים שמיועדים לחתימתי הם חוזים של חברת ד.נ. עקבתי אחרי כמות החוזים הפתוחים במערכת והייתי מזדעזע. היו אצלנו שחשבו שזו חברה לא מקצועית". בשיחה עם פקיד שנטה חסד למחנה ישראל ביתנו היה בן דוד דיפלומטי פחות. "זה מרתיח לי את כל הוורידים בדם", אמר. "בהזדמנות הראשונה שאני אראה את גורלובסקי אני אגיד לו שהוא יכול למצוץ לי את הזין, הוא והאיווט ליברמן שלו, שניהם ביחד". בחקירתו הזכיר בן דוד מקורב נוסף שנהנה מהשלל: אברמוב עזב את מע"צ ופתח חברה פרטית, שגם אליה זרמו חוזים וכספים.

אולם, סיפר בן דוד, כשניסה לחסום בפועל את גורלובסקי הוא נתקל בהתנגדות בלתי צפויה. הראשון שבא לעזרת הח"כ לשעבר היה בכיר בלשכת השר כץ, שהתקשר למנכ"ל מע"צ, שי ברס, וביקש להפשיר את ד.נ. בהמשך התקשר לבן דוד לוביסט מקושר, שביקש לפגוש אותו לכוס קפה בתחנת דלק. כשבן דוד בא לפגישה הוא הופתע לראות את גורלובסקי יושב לצד הלוביסט. "זאת היתה פגישה טראומתית", שחזר בחקירתו.

אבל השיא עוד היה לפניו. יום אחד הלך לאכול צהריים עם חברה לעבודה שהיתה בעבר עוזרת של ליברמן, אפרת שהם הילדסהיימר. "ישבנו לצהריים בארקפה יהוד", העיד. "אפרת סיפרה לי שהיתה לה שיחה עם ליברמן ושליברמן הזכיר את השם שלי. הוא שאל אותה אם היא מכירה את שימי בן דוד. אפרת היתה מאוד מופתעת שליברמן הכיר את השם שלי. ואחרי שאפרת אמרה לליברמן שאנחנו חברים טובים, ליברמן ביקש ממנה לבדוק מדוע אני חוסם את בוריס אברמוב ואת חברת ד.נ". בן דוד שיתף את החוקרים בחשש שאחז בו: "זה הלחיץ אותי בגלל התדמית של ליברמן. אם אני אחסום את החברה של גורלובסקי, ליברמן יכול להתקשר לשר ולמנכ"ל". שהם הילדסהיימר סיפקה למשטרה גרסה רכה יותר. היא סיפרה שבאחת הפגישות ביניהם אמר לה ליברמן רק שהבין ששימי בן דוד מפריע לשכן שלו.

גורלובסקי עצמו לא פיזר את הערפל. "תסביר לי למה בתקופה של מבצע צוק איתן, מה שמעניין את אדון ליברמן, שמשמש שר החוץ של מדינת ישראל, זה הבעיות ששימי בן דוד מחברת נתיבי ישראל עושה לחברת ד.נ בבעלותך", ביקש ממנו חוקר היחידה הכלכלית, ונענה בשתיקה. "אני אומר לך שאתה דיברת עם ליברמן ואף ביקשת ממנו להעביר לשימי מסר שלא יעשה לכם בעיות", המשיך החוקר, "תגובתך?". החשוד המשיך להקפיד על דממת אלחוט. בסיום החקירה הוחלט להעמיד אותו לדין בכפוף לשימוע על עבירות שוחד.

פרקליטו של גורלובסקי, אשר אקסלרוד, לא הגיב, וכך גם מוריס בר גיל.

תקרת הזכוכית
ליברמן עצמו לא נחקר ולא זומן למסור עדות באף אחת משתי הפרשות. החקירות לא העלו כל חשד ממשי נגדו. שמו לא הוזכר ולו ברמז בהקשר לקופונים מהכספים הקואליציוניים או כנהנה מהשחיתות במע"צ. "לא פרצנו את תקרת הזכוכית של מקורביו", אמר באחרונה אדם שליווה את התיקים מקרוב. אבל רוחו של שר הביטחון מרחפת מעל שתי החקירות, ולו משום שרבים מהחשודים והנאשמים בהן נמנו עם החוג הפנימי שלו והרבו להזכיר אותו, גם אם בשמות קוד.

החקירות סיפקו גם כמה הצצות לפולקלור סביב המנהיג הנערץ. בתחילת 2014, בשיחה עם אחד החשודים בפרשת ישראל ביתנו, התפעל משה ליאון, לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומועמדו של ליברמן לראשות עיריית ירושלים: "הבוס מתקדם יפה. יש סקר בגלובס שיש לו 13 מנדטים, ובידיעות אחרונות יש כתבה יפה על הטניס שלו עם חנוך דאום". כשבן שיחו הביע ספקנות לגבי דאום, הרגיע אותו ליאון, בהתייחסו לקשרים בין העיתון של המדינה לבין ישראל ביתנו: "אבל שם יש הוראה, מה קרה לך?".

ליברמן מסר בתגובה: "כרגיל, עיתון 'הארץ' בוחר לתת במה לאוסף של בדיות ושקרים שאינם שווים התייחסות".

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה