מבוכה למשטרה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרו

בית המשפט הורה לשחרר את ג'עפר פרח ויתר 18 העצורים בהפגנה בעיר ביום שישי. הוא סיפר כיצד נעצר והותקף, באירוע שפרטיו נבדקים גם במח"ש. מאות הפגינו גם אמש בחיפה

 מבוכה למשטרה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרו

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה

בית משפט השלום בחיפה הורה הבוקר (שני) לשחרר את 19 המפגינים שנעצרו ביום שישי בהפגנה שנערכה בעיר נגד פעילות ישראל ברצועת עזה. בדיון בהארכת מעצרם של החשודים ביקשה המשטרה לעכב את שחרורם של שבעה מהעצורים. השופט אמיר סלאמה נעתר לבקשה ועיכב את שחרורם עד השעה 14:00. בהחלטתו הדגיש השופט כי 19 העצורים אינם מהווים סכנה. עוד אמר השופט כי "חלק מאלה שיוחסה להם תקיפה נזקקו בעצמם לטיפול רפואי".

 מבוכה למשטרה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרוגם ראש מרכז מוסאוא, ג'עפר פרח, שוחרר ממעצר. "מה שקרה ביומיים האחרונים בחיפה זו בושה וחרפה לכל משטר דמוקרטי", אמר פרח בסרטון לאחר שחרורו, "לא ייתכן שאנשים שיוצאים להפגין מדוכאים בצורה הזאת. פוגעים בהם פיזית, מרביצים להם, משפילים אותם. אני מרגיש את זה על בשרי. זו לא דמוקרטיה. מה שהולך פה, זה לא דמוקרטיה".

 מבוכה למשטרה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרופרח סיפר שבנו עדיין נמצא במעצר. "הבן שלי, בן 18, שרצה לבטא את זעמו, רצה לבטא את עצמו במשטר דמוקרטי, הוא נמצא עדיין בכלא. ואני קורא למי שיש קצת שכל, לשחרר אותו באופן מיידי", אמר.


בדיון בבית המשפט אמר פרח כי שוטר הכה אותו אחרי שנעצר ושבר את ברכו. פרח הגיע אמש לדיון בבית המשפט בעניינו כשהוא נעזר בקביים וסיפר שהוא עדיין חש ברע. לדבריו, הוא בא לחפש בהפגנה את בנו, לאחר שהבין מהסרטונים שתיעדו אותה ש"הדברים שם לא מתנהלים כמו שצריך". פרח הוסיף שנעצר ברחוב סמוך לאחר שכבר עזב את המקום, ושהמתין לניידת במשך 20 דקות כשהוא אזוק. "הגעתי לתחנה ושאלתי איפה הבן שלי. (השוטר) אפילו לא אמר לי לסתום את הפה, הוא נכנס לי ברגל ושבר אותה. כל האנשים שהיו שם ראו את זה, כולל שוטרים שנמצאים פה באולם".

 מבוכה למשטרה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרופרח הוסיף כי עברו שעות עד שפונה לבית החולים, וכי שמע את השוטרים מאיימים על הרופא שטיפל בו. הוא פנה לנציג המשטרה בדיון ואמר: "30 שנה אנחנו מכירים, אני מטפל בתיקים כאלה. אנחנו נפגשים באירועים פרטיים. יש לך לב להסתכל לאשתי בעיניים?". לאחר שסיים את דבריו נלקח פרח בחזרה לבית החולים רמב"ם.

"אני חושבת שכל המעצר הזה הוא פוליטי", אמרה ל"הארץ" אסמהאן פרח עטואן, אשתו של פרח. "שברו לו את הרגל, ולא את החלום - הזכות של העם להתקיים בכבוד. עם הרגל השבורה נסתדר. מי ששבר לו את הרגל ישלם מחיר כבד. הוא (השוטר) ואחרים שהרביצו לילדים במעצר, משפטית ונקודתית נטפל בהם אחד-אחד בתביעות אזרחיות", הוסיפה.

 מבוכה למשטרה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרוסנגורו של פרח, עורך הדין חסן ג'בארין, אמר: "בית המשפט ראה סרטונים, ראה ידיעות ועמד על אלימות המשטרה. לדעתי המשפט התנהל כמשפט נגד אלימות המשטרה ולא משפט נגד העצורים".
יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, אמר לאחר החלטת בית המשפט: "בבית המשפט היה כבר ברור לכולם שהתנהלות המשטרה היא שערורייתית. התנהגות ברוטלית אלימה, מעצרים לא מוצדקים, תקיפת והכאת עצורים ומניעת טיפול רפואי. המשטרה מוזנת מהסתה משולחת רסן של הממשלה ושל העומדים בה שמתירים את דמם של מנהיגי הציבור הערבי ומכשירים את היחס האלים למפגינים".

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) אמר לאחר שחרור העצורים: "ההחלטה מוכיחה שהמעצרים היו שרירותיים. המשטרה ממשיכה לנהוג באזרחים הערבים כאויבים ופועלת באלימות נגד מפגינים ערבים. מטרתה של המשטרה ומניעיה הם פוליטיים: למנוע את מחאתנו והזדהותינו עם בני עמנו בעזה, שהצבא יורה וטובח בהם, תוך ביצוע פשעי מלחמה".

 מבוכה למשטרה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרו
השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר לדבריו של פרח, שלפיהם הוכה על ידי שוטר במעצר. "אני מתייחס ברצינות רבה מאוד לטענות", אמר לכאן ב', "לכן אמרתי אתמול בלילה שאני מקווה ומצפה שמח"ש, שאמורה להתחיל ולבדוק הבוקר מה שהתרחש בהפגנות, תבצע בדיקה מהירה כמה שיותר, כי אכן לא טוב להשאיר את הסימן שאלה הזה זמן רב באוויר. ארדן אמר אתמול בטוויטר: "אני בהחלט מצפה מהמחלקה לחקירות שוטרים לבדוק/לחקור במהירות את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח ואת טענותיו. יש לברר בדחיפות אם הופעל כוח שלא לצורך בניגוד לחוק".

בבקשתה להאריך את מעצרם של 19 המפגינים, הודיעה אתמול המשטרה לבית המשפט שהיא מייחסת לכל אחד מהעצורים תקיפת שוטר, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, נזק לרכוש, השתתפות בהתקהלות אסורה, התנהגות פרועה במקום ציבורי והתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור. עשרות בני אדם הפגינו אמש במחאה על המעצרים מול בית המשפט.

 מבוכה למשטרה: בית המשפט הורה לשחרר את 19 המפגינים שנעצרומהמשטרה נמסר אתמול כי בדיקה ראשונית לא העלתה ממצאים הקושרים בין פציעתו של פרח למעצר. "המעצרים נדרשו על מנת להשיב את הסדר הציבורי על כנו ולמנוע סיכון לשלום הציבור", נכתב בהודעת המשטרה, "כלל המעצרים בוצעו על פי דין ובהתאם לנהלים. למרות הניסיון להפיץ שמועות ולהטיל דופי בפעילות השוטרים בשטח הרי שממצאי הבדיקה עד כה, מראים כי לא נמצא כל אירוע חריג, הקושר את פציעתו של אחד העצורים בברך למעצרו". המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) צפויה לבדוק את המקרה.

בד בבד, כ-300 אנשים הגיעו אמש להפגנת שמאל בשכונת המושבה הגרמנית בחיפה במחאה על הרג המפגינים ברצועת עזה, ומעצר המפגינים שלשום. בין היתר הגיעו להפגנה חברי הכנסת עודה, אעידה תומא סלימן ויוסף ג'בארין. במקביל, עשרות בני אדם הפגינו בשכונת המושבה הגרמנית בעיר תחת הכותרת "מחזירים את חיפה לישראל".


בהפגנת השמאל, המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "מתנגדים לכיבוש", "יהודים וערבים ביחד", "לא תשתיקו את חיפה" ו"יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים". הם צעקו: "ממשל הדמים, די להרג ילדים", "הפאשיזם לא יעבור" ו"עזה עזה אל ייאוש, עוד נגמור את הכיבוש". משתתפי הפגנת הימין הניפו את דגל ישראל, שרו את התקווה וצעקו "עם ישראל חי" ו"עוד אבינו חי".

בהודעה חריגה, המשטרה התייחסה לקריאות המפגינים בהפגנת השמאל. "בשעה זו, כוחות משטרה עומדים בין הניצים בכיכר אונסק"ו", נכתב בהודעת המשטרה, "לאחר שהמפגינים קוראים קריאות לעבר העוברים ושבים: 'מעזה יצאה ההחלטה אינתפדה ונצחון.... עזה היי חזקה', 'ישראל מדינת טרור.. ברוח ובדם נפדה אותך עזה'". המשטרה לא התייחסה לקריאות שנשמעו בהפגנת הימין.

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה