החלטה נדירה של נשיאת העליון: חיות פסלה שופט מחוזי

קבעה ששופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, ישראל פבלו אקסלרד, התנהג בצורה המעוררת קושי: דחה ללא דיון בקשה לדחות על הסף ערעור בנושא עבירות תכנון ובנייה

החלטה נדירה של נשיאת העליון: חיות פסלה שופט מחוזי

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, פסלה (יום ה', 9.8.18) את שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, ישראל פבלו אקסלרד, מלדון בתיק בתחום עבירות בנייה. זהו מקרה נדיר מאוד של פסילת שופט, לאחר שהתקבלה הטענה לפיה הוא כבר קבע את דעתו בתיק הנדון.

רונן טבקול הורשע בעבירות בנייה ונקנס ב-10,000 שקל. הוועדה המקומית אשקלון הגישה ערעור על קולת העונש, ואילו טבקול ביקש לדחות אותו על הסף בטענה שהוגש באיחור. אקסלרד קבע ל-18.6.18 בשעה 9:00 דיון בבקשת הדחייה על הסף. הצדדים ביקשו בהסכמה לדחותו לשעה 11:30, אך אקסלרד ראה את הבקשה רק עם כניסתו לאולם. בשל כך, החליט לדון בבקשתו של טבקול בהעדר הצדדים ועל סמך החומר הכתוב שהגישו ודחה אותה.

טבקול ביקש לבטל את ההחלטה וגם ביקש מאקסלרד לפסול את עצמו. אקסלרד דחה את שתי הבקשות בהחלטת פיתקית קצרה באומרו, כי החלטתו מפורטת ומביאה בחשבון את נימוקי שני הצדדים, וכי מדובר רק בטענת סף ולא בערעור לגופו. לבסוף ציין אקסלרד, כי מאחר שדחה את בקשת הביטול - גם אין מקום שיפסול את עצמו.

החלטה נדירה של נשיאת העליון: חיות פסלה שופט מחוזיבערעורו לעליון טען טבקול, כי החלטתו של אקסלרד לדחות את בקשתו בלא לשמוע את הצדדים, מלמדת שהוא גיבש את עמדתו בצורה המחייבת את פסילתו. חיות קיבלה את הערעור באומרה, כי אקסלרד נהג בצורה המעוררת קושי, כאשר הכריע שוב נגד בקשת הדחייה על הסף - בלא לקיים את הדיון שהוא עצמו הזמין אליו את הצדדים. חיות מוסיפה: "משסבר המותב כי יש צורך לקיים דיון במעמד הצדדים בבקשת הסילוק על הסף, ומשהתברר כי דיון כזה לא התקיים בשל טעות שאינה תלויה במי מהצדדים, לא היה מקום לקבוע מצד אחד כי ההחלטה שניתנה בשל אותה טעות בהעדר דיון תיוותר על-כנה ומצד שני להורות כי נוכח החלטה זו התייתרה בקשת הפסלות".

לפיכך הורתה חיות, ששופט אחר יכריע בבקשתו של טבקול לדחות על הסף את ערעורה של הוועדה המקומית. את טבקול ייצגו עוה"ד שחר הררי ומירב תהילה, ואת הוועדה - עו"ד יאיר חמודות.

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה