העיתונאי הבכיר שתמך בהתנתקות מודה: "טעיתי"

העיתונאי הבכיר של 'ידיעות אחרונות' סבר פלוצקר, שתמך בתכנית ההתנתקות של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז"ל, מודה כי גירוש היהודים מגוש קטיף והחרבת 21 היישובים ברצועת עזה, היה טעות

העיתונאי הבכיר שתמך בהתנתקות מודה:

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
על רקע ההסלמה בגבול רצועת עזה, העיתונאי הבכיר של 'ידיעות אחרונות' סבר פלוצקר, שתמך בתכנית ההתנתקות של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז"ל, מודה כי גירוש היהודים מגוש קטיף והחרבת 21 היישובים ברצועת עזה, היה טעות.

תחת הכותרת "הניסוי ששמו ההתנתקות — נכשל", כתב פלוצקר הבוקר ב'ידיעות אחרונות': "בעזה לא שולטת הרשות הפלסטינית, כפי שציפו תומכי ההתנתקות, ואני ביניהם. עזה למעשה נמסרה לידי חמאס. הוא לא כונן בה ממשל אזרחי, הוא כונן משטר צבאי פרוע רודף עימותים ונטול יעדים אזרחיים. ישראל, מצידה, ניסתה להתנער מעזה, לחנוק אותה, ולהעבירה לאחריות מצרית. בסוף, אף אופציה לא יצאה לפועל: עזה תקועה בגרוננו, כיום יותר מבקיץ 2005, והעזתים תקועים בגרוננו, היום יותר מאז. העימות לא נגמר, הוא החמיר, ולא נראה שייגמר מעצמו".

פלוצקר הודה כי טעותו הייתה בכך ש"על הנייר, היא נראתה כפתרון נכון — תחילת תהליך לסיום הכיבוש. כך גם הציגה שרון. אבל מיד אחרי יציאת ישראל משם, הסתבר שהרצועה לא תהיה דומה לסינגפור — אלא לבנגאזי. מיליציות חמאס לא גילו עניין בהעברה מסודרת של נכסי הייצור והנדל"ן שהותירה אחריה ישראל. הן העדיפו להקים מחנות אימונים בחממות מאשר לגדל שם עגבניות. והרשות הפלסטינית נעלמה מהשטח. זה חתם את גורל המקום".

בניגוד לטענות הנשמעות בעולם, פלוצקר כותב כי "הסגר שלנו החמיר את המשבר ברצועה, אבל לא חולל אותו. חוללה אותו העובדה שגורל תושבי עזה הופקד — כלומר הופקר — בידי ארגון טרור איסלאמיסטי, אכזרי, אלים, בלתי חוקי, בלתי כשיר ובלתי מוכן לשלוט כממשלה אחראית. אף על פי כן, בעיני ישראלים רבים, כולל בכירים בצה"ל, הוא היה הרע במיעוטו. כך גם בעיני פוליטיקאים אירופים וערבים שלא נקפו אצבע כדי להזיזו מאחיזתו".

"במבט לאחור, ההתנתקות הייתה טעות. אני מודה שטעיתי כשתמכתי בה, אף שהייתי בין המסויגים", כתב פלוצקר. "לו נשארה ישראל בעזה, הפער הכלכלי בין הפלסטינים ברצועה לבין הפלסטינים בגדה היה מצטמצם. והיה נמצא פתרון למעבר סחורות ואנשים בין עזה לחברון. שלטון הרשות הפלסטינית היה נותר על כנו — אפילו מתחזק. רבבות עזתים היו עובדים בישראל, כפי שעבדו בעבר, והאלימות הייתה פוחתת".

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה