אישור רשמי ראשון למתח עם הרוסים

סגן שר החוץ במוסקבה מיכאיל בוגדנוב התייחס למתקפות שיוחסו לצה"ל בסוריה, ואמר כי עדיף "לייעל את הקשר עם ישראל" כדי למנוע שאלות על הפעילות במדינה. הוא אישר את הדיווח ולפיו השגריר הישראלי זומן בשבוע לשיחת הבהרה

 אישור רשמי ראשון למתח עם הרוסים

אישור רשמי ראשון למתיחות בין ישראל לרוסיה ביחס למצב בסוריה: סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב אישר הבוקר (יום ב') לסוכנות הידיעות הממשלתית "אינטרפקס" את הדיווחים בישראל לפיהם שגריר ישראל במוסקבה זומן ביום שישי שלעבר לשיחת הבהרה בעניין התקיפות הישראליות לכאורה בשטח סוריה. כמו כן, הוא הוסיף שכדאי להיטיב את ההידברות בין שני הצדדים באשר לנעשה במדינה.
לדברי בוגדנוב, "יש לנו ערוץ קשר מיוחד (עם ישראל - א"נ), והיינו רוצים שהוא יתפקד בצורה יעילה יותר ולא יהיו שום שאלו בנוגע למי בדיוק עוסק במה (בסוריה - א"נ)". בעניין זימונו של השגריר הישראלי לשיחת הבהרה אמר בוגדנוב: "זה אכן קרה. שאלנו אותו שאלות (על התקיפה בסוריה – א"נ)".

ביום שישי, כשבישראל דווח שהשגריר הישראלי גרי קורן זומן למשרד החוץ הרוסי למתן הבהרות, פורסמה במוסקבה הודעה מתונה על "פגישה" בין סגן שר החוץ בוגדנוב לבין השגריר הישראלי שבה "נידון המצב הנוכחי בסוריה". כלי התקשורת הרוסיים פרסמו אז את הנוסח המתון, אך הבוקר סגן שר החוץ הבהיר לכתב סוכנות הידיעות "אינטרפקס" כי למעשה "הפגישה" הייתה "זימון לשיחת הבהרה" - ואז הנושא תפס כותרות מחדש.

בדברים של בוגדנוב מובעת לראשונה מצד גורם ישראל או רוסי ביקורת על מנגנון התיאום שפועל בין שני הצבאות מאז שהחל הקרמלין את פעילותו הצבאית בסוריה. עד כה הקפידו בכירים ישראלים ורוסים לשבח את המנגנון ואת יעילותו.

בכך צפים מעל פני השטח חילוקי הדעות שניסו שני הצדדים לעמעם מאז תחילת המעורבות הצבאית הרוסית על אדמת סוריה לפני כשנה וחצי. בעוד שישראל רואה באיראן וחיזבאללה אויבים מרים, רוסיה משתפת איתן פעולה הן במישור הפוליטי והן במישור הצבאי.

תקיפות ישראליות נגד מטרות חיזבאללה אינן משרתות בשום צורה את האינטרס הרוסי, ולמרות הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ולדימיר פוטין לפני כשבועיים במוסקבה עשוי המצב החדש להשליך על מכלול היחסים המורכבים שבין שתי המדינות. לפי דבריו של בוגדנוב, ייתכן שמאמציו המדיניים של נתניהו בעניין סוריה לא נשאו פרי, וכי שתי המדינות לא רואות את הדברים עין בעין.