הסדר הוויזה לארה"ב: "מהלך הזוי"

סערה בעקבות הפרסום במהדורה המרכזית כי ישראל מוכנה לשקול שיתוף מידע ביומטרי עם ארה"ב תמורת הקלות במתן הוויזה לאזרחים: "המדינה פורצת בעצמה את המאגר הביומטרי", אמר דובר התנועה לזכויות דיגיטליות

הסדר הוויזה לארה

סערה סביב הפרסום במהדורה המרכזית שלשום (שני) כי ישראל מוכנה להגיע להבנות מול ארה"ב סביב סוגיית הקמת מאגר טביעות אצבע של אזרחים ישראלים והאפשרות שתינתן גישה לאמריקנים למאגר הביומטרי בתמורה להקלה במתן הוויזה. "המדינה פורצת בעצמה את המאגר הביומטרי", אמר דובר התנועה לזכויות דיגיטליות ניר הירשמן.

בעקבות הפרסום הארגון "No to Bio" שנלחם בהקמת המאגר הביומטרי פרסם בדף הפייסבוק שלו תמונה של סגנית השר ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ בו התבקשו הקוראים להגיב בדף הפייסבוק של חוטובלי על ההחלטה. "זו כבר לא דליפה", נכתב. "זו מסירה ברשות ובסמכות של המידע הסודי ביותר שלנו. היכנסו עכשיו לדף של סגנית השר ותכתבו לה מה אתם חושבים על הטירוף הזה".

דף הפייסבוק של סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי התמלא בתגובות זועמות למהלך. "בושה וחרפה, בכייה לדורות. אין לך שום זכות לוותר על פרטיותם של אזרחי ישראל", כתב אחד המגיבים. "את מתכוונת שהתחלת במהלך ההזוי והמסוכן להעביר להם את המאגר הביומטרי של אזרחי ישראל? כמה הזוי הרעיון הזה שלך?", כתבה מגיבה בדף. מגיבה אחרת כתבה: "למזער פגיעה בפרטיות אומר שבוודאות תהיה פגיעה לכל אזרח ישראלי שרשום במאגר, אולי תחשבי על פתרון אחר?".

ארה"ב תקבל גישה למאגר?
דובר התנועה לזכויות דיגיטליות ניר הירשמן הגיב גם הוא לפרסום. "לא ברור לנו מה הולך לקרות מרסיסי המידע ששמענו, אם ייתנו לאמריקנים גישה למאגר טביעות האצבע הישראלית, זה דבר שהוא מטורף וחוסר אחריות ממעלה ראשונה", אמר הירשמן והבהיר שמסירת הגישה תחשוף מידע גם של אזרחים שלא מבקרים בארה"ב. "זה יוכיח את כל הטענות שהיו לנו לאורך כל הדרך חששנו מזליגה של המאגר, המדינה כאן פורצת בעצמה את המאגר הביומטרי".

הירשמן גם התייחס לסיכונים בהעברת המידע. "במדינה הזו דלף מאגר המדינה של עובדי המדינה של ה-CIA וה-FBI ויותר מ- 30 מיליון טביעות אצבע הכי סודיות", הזהיר. "טביעת אצבע לא יכולה להשתנות, מי יודע שאין פקיד אמריקני שבא לו לקחת את טביעת האצבע שלי ולהוציא כסף מחשבון הבנק שלי או להעביר את זה למחבלים".

"מי שמסכים לתת לממשל מטורף כמו זה של טראמפ גישה למאגר חייב להיות מטורף כמעט כמוהו"

גם חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) תקף את המהלך המתגבש. "מי שמסכים לתת לממשל מטורף כמו זה של טראמפ גישה למאגר טביעות האצבע של כל אזרח בישראל חייב להיות מטורף כמעט כמוהו", אמר והזהיר כי סופם של מאגרים מסוג זה להיפרץ או לדלוף. "ניתן רק לדמיין את אינספור האפשרויות המסוכנות הגלומות בשימוש במאגר שכזה. אני קורא לממשלה לעצור את המהלך החמור הזה ולהגן על אזרחי ישראל".

מני ברזילי, CTO, במרכז מחקר הסייבר באוניברסיטת תל אביב מסביר כי כבר היום טביעות אצבע של אזרחים ישראלים נמצאים בידי גופים שונים, ועצם קיומו של מאגר משותף לא בהכרח יהווה בעיה. "צריך לבחון האם הפגיעה בפרטיות תתרחב והאם המדינה תצליח לשמור על המאגרים שלה", אמר ברזילי. "ומה היכולת של המדינה להגן על המידע - למהלך מהסוג הזה יש השלכות של עשרות שנים, ועל המדינה לקחת בחשבון את כל ההשלכות והמשמעויות של הדבר הזה. יש היום נער בן 16 שהוא ראש הממשלה הבא של ישראל שייכנס לתוך המאגר הזה".