נתניהו: אין ספק שמדינות נוספות יעבירו את השגרירויות לירושלים

בנאום במשרד החוץ, התייחס ראש הממשלה בקצרה להכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל, ואמר כי "טראמפ קשר עצמו לנצח לתולדותיה של בירתנו"

נתניהו: אין ספק שמדינות נוספות יעבירו את השגרירויות לירושלים

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
יום אחרי נאום ההכרה בירושלים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (חמישי) כי "טראמפ קשר עצמו לנצח לתולדותיה של בירתנו. שמו יתנוסס עכשיו עם שמות אחרים בהקשר להיסטוריה של ירושלים". נתניהו הוסיף בנאום במשרד החוץ כי ישראל נמצאת במגעים עם מדינות נוספות "שיכירו הכרה דומה, ואין לי ספק שברגע שתעבור השגרירות האמריקאית לירושלים, ועוד לפני כן, שגרירות נוספות יעברו גם כן".

אתמול דווח כי נשיא הפיליפינים רודיריגו דוטרטה הביע עניין בהעברת השגרירות של מדינתו מתל אביב לירושלים. גם צ'כיה הודיעה כי היא מכירה במערב ירושלים כבירת ישראל, והוסיפה כי היא רואה את ירושלים כבירה העתידית של שתי המדינות.

בנאומו במשרד החוץ אמר נתניהו כי "אתמול היה יום מונומנטלי וחשוב. כולנו התרגשנו לשמוע את ההצהרה ההיסטורית של הנשיא טראמפ על ירושלים כבירת ישראל, הצהרה המתבססת על זכות עתיקת יומין - העם היהודי קבע את ירושלים כבירה לפני 3,000 שנה".אמש בירך נתניהו על נאומו של טראמפ ואמר כי זהו צעד חשוב בדרך לשלום. הוא הוסיף כי הצהרתו "מסייעת לקידום השלום ומחברת את כולם לקרקע המציאות". לדבריו, "אין שלום שלא יכלול את ירושלים כבירת מדינת ישראל".

הלילה פורסם בסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב ביקשה מישראל לרסן את תגובתה להכרזת טראמפ. לפי מסמך רשמי של משרד החוץ האמריקאי, בוושינגטון מצפים לתגובה נגדית חריפה למהלך ובוחנים איומים על מוסדות המדינה ונציגיה בעולם.

בקהילה הבינלאומית מיהרו אמש להגיב על הצהרת טראמפ. ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי פרסמה תגובה להצהרה, שבה הבהירה כי ארצה מתנגדת להחלטתו "להעביר את השגרירות שלה לירושלים ולהכיר בה כבירת ישראל לפני הסכם קבע". לדברי מיי, מעמדה של ירושלים צריך להיות נתון למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולהיקבע בהסכם ביניהם.

גם נשיא צרפת עמנואל מקרון מסר אתמול כי הוא לא תומך ב"החלטתו החד-צדדית" של טראמפ. "זו החלטה מצערת שלא מקובלת על צרפת ומנוגדת לחוק הבינלאומי ולכל ההחלטות של מועצת הביטחון של האו"ם", אמר מקרון לכתבים במסיבת עיתונאים באלג'יריה וקרא להרגעת הרוחות באזור.

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ושר החוץ של קנדה פרסמו גם כן תגובה בעניין, ואמרו כי מדינותיהם לא תומכות בעמדת ממשל טראמפ על ירושלים, וכי מעמדה של העיר צריך להיקבע כחלק מהמשא ומתן על פתרון שתי המדינות. גם באיחוד האירופי התייחסו לעניין, ומסרו כי הם מודאגים מהצהרתו של טראמפ ומהשלכתה על תהליך השלום. מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לכנס מחר דיון דחוף על הכרזת טראמפ לבקשתן של שמונה מתוך 15 המדינות החברות בה.

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס דחה גם כן את הכרזת טראמפ ואמר כי ארה"ב לא יכולה לשמש עוד כמתווכת לתהליך המדיני. בנוסף, יו"ר הוועד הפועל של אש"ף סעיב עריקאת הצהיר כי פתרון שתי המדינות אינו רלוונטי, וכעת הפלסטינים ייאבקו על פתרון המדינה האחת. בעקבות הכרזת טראמפ, הפלסטינים הכריזו על שביתה כללית במזרח ירושלים וכמה מערי הגדה. מלבד הפלסטינים, גם בעולם הערבי והמוסלמי גינו את הצעד שורת מדינות, בהן ירדן, מצרים, סוריה, טורקיה, סעודיה, איראן ומרוקו.

הכי נצפות

אין תוצאה