דיווח: "האיראנים הפכו למסוכנים בצורה חסרת תקדים"

חשפו בכירים לשעבר במערכת הביטחון מציאות מטרידה ביחס להתעצמותה של טהרן במזה"ת - שנתיים לאחר ההסכם עם אובמה. "ההסכם איפשר לאיראן לרוץ קדימה בלי שאף גורם מפריע לה באמת"

דיווח:

שנתיים שלמות עברו מאז חתמו המעצמות על הסכם הגרעין עם טהרן, ועל דבר אחד עקרוני מסכימים המומחים המדיניים והצבאיים בנושא: מדובר בשגיאת ענק, שנתנה לאיראן גם כסף וגם לגיטימציה וקירבה אותה בצעדי ענק לקראת הפיכתה למעצמה אזורית גרעינית על חשבון העולם הסוני, תוך שהיא נעשית איום ישיר וקיומי גם על ישראל. רובם מטילים במפורש את האשמה על נשיא ארצות הברית הקודם ברק אובמה, שדחף להסכם.
תת אלוף במילואים יוסי קופרווסר, שכיהן כראש חטיבת המחקר באמ"ן וכמנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים, סבור כי איראן העצימה באמצעות ההסכם את ההגמוניה שלה במזרח התיכון מבחינה מדינית ומבחינה צבאית, ושההסכם העניק לה אפשרות לפתח ללא הפרעה ארסנל אדיר של נשק גרעיני.

דיווח:

"איראן קיבלה בהסכם הזה מתנה", אמר קופרווסר בשיחה עם 360. "אמנם השגת נשק גרעיני נדחתה ל-15 שנה מרגע חתימת ההסכם, אבל בינתיים היא פיתחה את יכולות ההגנה האווירית שלה ואת ההבנה שלה איך מפתחים נשק גרעיני, והיא העמיקה בכל צורה שהיא את העוצמה שלה ברחבי כל המזרח התיכון על חשבון הציר הסוני הפרגמטי. איראן ישר חתמה על הסכמים עם רוסיה על קנייה של מערכות הגנה אווירית מתקדמות מאד כדי למקסם את יכולת ההתגוננות שלה".

דיווח: "אין גם בהסכם שום פיקוח על המדענים האיראנים, ולכן בעצם הם יכולים ללכת וללמוד בכל מקום ולפתח עוד ועוד את הידע הגרעיני שלהם", אמר תא"ל קופרווסר. "כעת, במקום שתהיה לאיראן פצצה אחת, הצוות המדעי שלה בבת אחת יוכל לרוץ ולבנות ארסנל שלם של נשק גרעיני. מעבר לכך, לא מן הנמנע שהכסף הרב שזרם לאיראן מהחשבונות המוקפאים איפשר לה להעמיק את שיתוף הפעולה עם צפון קוריאה, שמשוועת לכסף ויש לה ידע גרעיני עשיר". עוד אמר קופרווסר כי "ההסכם איפשר לאיראן לרוץ קדימה בשקט בלי שאף גורם מפריע לה באמת, והיא ניצלה את זה עד הסוף. זה במישור הצבאי המיידי, אבל איראן גם פעלה בסוריה, התחזקה בעיראק, חתרה בתימן וחיזקה את חיזבאללה. כלומר היא התעצמה מאד מבחינה מדינית וצברה כוח במרחב כולו".

קופרווסר מצביע על מי שאשם לדעתו במצב: "ממשל אובמה יצר מציאות חסרת אחריות שבה משטר קיצוני מקבל המון כסף וגם את האפשרות לפתח ולחקור בקצב לא רע את תחום הגרעין. קשה לדמיין מה חשב ממשל אובמה שנתן למשטר הקיצוני הזה את הרשות להפוך בעצם למעצמה אזורית ולמעצמה גרעינית ממשית. הם ניצלו את המצב כדי לחתום ברית עם פוטין ולעזור לאסד. זו האמת המרה".

דיווח: "אני מקווה שממשל טראמפ יעצור את המצב הזה", הוא הוסיף. "טראמפ בעצמו התבטא שהעסקה עם איראן היא הדיל הכי גרוע שארצות הברית יכולה הייתה להשיג. יש כאן גם חוסר אחריות אדיר מצד סין ורוסיה, שפשוט חיכו שאמריקה תעשה משהו ולא עשו כלום בנידון. כך כיום המשטר האיראני - שהוא משטר דיקטטורי קיצוני - חוקר יותר טוב את הצנטריפוגות שלו, את נשק ההגנה האווירית, את יכולות שיגור הטילים. הוא מעמיק את הבונקרים לתוך האדמה". "אני תקווה שטראמפ יעשה משהו בנידון, אם כי זו שאלה מה ניתן לעשות במצב של הסכם כל כך חסר אחריות. אובמה בנה על איראן, על חשבון המדינות הסוניות המתונות. הממשל האמריקאי חשב בתמימות שהסכם עם איראן ימתן אותה. בפועל האיראנים רק התעצמו בכל פרמטר, והפכו למסוכנים בצורה חסרת תקדים".
ההסכם הכריע את עתיד המזרח התיכון לטובת איראן
אלוף במיל' יעקב עמידרור סבור גם הוא כי ההסכם קידם את איראן לרמה של כמעט מעצמה אזורית. מי שכיהן כראש המטה לביטחון לאומי, ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין, מזכיר צבאי לשר הביטחון ומפקד המכללות הצבאיות, טוען שאיראן מגשימה חלום עתיק, שבו היא מפלגת לשניים את העולם השיעי ועומדת על סף הגעה אל הים התיכון.

דיווח: "בשנתיים האלו האיראנים השקיעו את מרצם בשימור היכולות שהיו להם עם חתימת ההסכם", אמר עמידרור, שמכהן כיום כעמית מחקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. "מעבר לכך, הם השתמשו בלגיטימציה שקיבלו כדי לבסס את היסודות לאימפריה איראנית מהמפרץ הפרסי ועד חופי הים התיכון. אמנם מבחינה כלכלית עדיין גורמים במערב חוששים לקיים עסקים עם איראן, אבל מבחינה צבאית ומדינית היא ניצלה את ההסכם עד תום כדי להתעצם". "הם חתמו על הסכם עם רוסיה ופועלים לייצר לעצמם בפעם הראשונה בהיסטוריה מסדרון מבגדד עד דמשק - ואז תהיה להם דריסת רגל בים התיכון, על גבול ישראל. האיראנים בעצם ככה יוצרים חיבור עם הכוחות השיעים בסוריה ובלבנון וחותכים את העולם הסוני לשניים. כל זאת בזכות הלגיטימציה שנתן להם ממשל אובמה בהסכם הזה", אמר עמידרור, שמסכים עם אבחנתו של קופרווסר.

דיווח: "האמריקאים פתחו את הדלת והאיראנים נדחפו בכל הכוח", אמר ל-360. "מעבר לכך הם ממשיכים לפתח טילים בין יבשתיים וצנטריפוגות יותר טובות, וגם ממשיכים לתמוך בחיזבאללה. מבחינה זו ההסכם חרץ את עתיד המזרח התיכון לטובת איראן".
איראן יצרה סביבה מסך עשן
תת אלוף במיל' צביקה פוגל סבור כי האיראנים הטעו את העולם. לדבריו הם יצרו רעשי רקע בקרב כל התומכים שלהם ומיקדו את העולם בפעילות חוץ איראנית גלויה, וזאת כדי להרחיק את המבט העולמי ממה שהם עושים במחשכים - בתוך הבית שלהם פנימה. "כשמסתכלים על ההסכם הזה מנקודת מבט ישראלית, צריך לראות האם ההסכם היטיב איתנו או לא", אמר פוגל. "בהקשר לכך צריך לציין כי ארה"ב לא חזקה כפי שהיא רוצה לחשוב בתחום המודיעין. בעיראק האמריקאים יצאו למלחמה בגלל נשק כימי שאותו הם מחפשים עד היום. לכן אני לא הייתי סומך עליהם גם בתחום האיראני, כי יש להם הרבה רצון טוב אבל לא הרבה יכולת ממשית לביצוע".

דיווח: "כיום אין פיקוח מערבי על מה שקורה בתוך איראן", הוסיף. "ההסכם עיוור את העולם בתחום הזה. איראן עשתה כל מה שיכלה כדי להסית את תשומת הלב ממנה. היא תמכה בחמאס, בחיזבאללה, בחות'ים בתימן ובאסד בסוריה. המטרה המרכזית שלהם הייתה למקד את המבט העולמי באסד, בתימן, בחמאס בחיזבאללה - רק לא במה שקורה אצלם בבית".

"העובדה הזו אומרת רק דבר אחד: שיש המון פעילות שם מתחת לרדאר", סיכם תא"ל פוגל. "יש להם המון עשייה שקטה שצריכה להדאיג מאד מאד את כל העולם המערבי. אחרי שנתיים, אין בהסכם הזה שום בשורה לעולם, להיפך. אני סומך מאד על בנימין נתניהו, ראש הממשלה שלנו, ועל הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, שימשיכו לעקוב אחרי מה שקורה שם ולא יישנו טוב בלילה. הם צריכים כל הזמן לבחון ולעקוב - כי שאר העולם ישן".

דיווח: