ישראל קיבלה אולטימטום להסיר את המגנומטרים מהר הבית עד הערב

העיתון הסעודי "א-שרק אל-אווסט" דיווח כי מתנהל מאמץ ערבי-אמריקני משותף סביב המשבר בהר הבית. האחראי לשעבר על תיק ירושלים בפתח, חאתם עבד אל-קאדר, אמר כי לישראל ניתן אולטימטום של 24 שעות להסיר את המגנומטרים מהכניסה להר, עד היום בערב. הוא הוסיף כי האמריקנים הציעו פתרון נרחב שכולל הסרת המגנומטרים לצד המשך הבידוק הביטחוני.

ישראל קיבלה אולטימטום להסיר את המגנומטרים מהר הבית עד הערב

בזמן שבישראל מתנהלים דיונים כדי לנסות למצוא פתרון למתיחות בהר הבית סביב הצבת גלאי המתכות, העיתון הערבי "א-שרק אלאווסט" דיווח הבוקר (חמישי) על מתווה שמתגבש בעקבות מגעים בינלאומיים בהם מעורבת ארה"ב לפתרון המשבר: שערי הבידוק שהוצבו בשערי הכניסה למתחם יוסרו - אך הבדיקה הביטחונית תימשך.האחראי על סוגית ירושלים בפת"ח, חאתם עבד אלקאדר, אמר כי ארה"ב לוחצת על ישראל לקבל הפשרה, שהתגבשה בתיווך ירדני. לדבריו, הצד הפלסטיני מסכים לכך שתתבצע בדיקה של אנשים או תיקים חשודים - אך בדיקה של כל אדם המעוניין להיכנס להר הבית אינה מקובלת ולא תהיה לכך הסכמה מצד הפלסטינים. עוד הוסיף הבכיר הפלסטיני כי על ישראל לקבל החלטה סופית בנדון עד שעות הערב. בישראל טרם הגיבו לדיווח.

ישראל קיבלה אולטימטום להסיר את המגנומטרים מהר הבית עד הערבסוגיית שערי הבידוק עומדת בלב הדיונים שמקיים ראש הממשלה מהונגריה עם גורמי הביטחון בסוגיית המצב הכולל בהר הבית. אתמול דווח כי ייתכן שנמצאה פשרה בצד הישראלי, לפיה הבדיקות בגלאי המתכות יהיו סלקטיביות, כלומר השוטרים יחליטו מי דרוש לבדיקה, והשאר יוכלו לעבור מהצדדים ללא בידוק.עם זאת, טרם ידוע אם הווקף יסכים לפשרה הזו. במערכת הביטחון יודעים שהזמן הולך ואוזל, שכן ביום שישי הקרוב צפויים להגיע אלפים לתפילה בהר הבית. בשב"כ מוכנים לוותר כליל על גלאי המתכות, אולם המשטרה והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן תמימי דעים בצורך בהם, על מנת לוודא שהבאים בשערי הר הבית אינם חמושים.אמש אמר חבר הקבינט השר נפתלי בנט כי הוא "משוכנע שראש הממשלה יעמוד חזק, לא יוותר ולא יתקפל בפני הלחץ הבינלאומי שקורא להסיר את העמידה הביטחונית של מדינת ישראל על הר הבית".

ישראל קיבלה אולטימטום להסיר את המגנומטרים מהר הבית עד הערבארה"ב: "מודאגים מאוד מהמתיחות"

בתוך כך פרסם הלילה הבית הלבן הצהרה רשמית בה ארה"ב הביעה את דאגתה מפני ההסלמה המסתמנת בהר הבית וקראה לישראל לשתף פעולה עם ירדן כדי למצוא פתרון שיבטיח את ביטחון הציבור ואת המשך הסטטוס קוו."ארה"ב מודאגת מאוד מהמתיחות סביב הר הבית, מקום המקודש ליהדות, לאסלאם ולנצרות, וקוראת למדינת ישראל ולממלכה ההאשמית של ירדן להוריד את המתיחות ולמצוא פתרון שיבטיח את ביטחון הציבור ואת המשך הסטטוס קוו", נמסר. "ארה"ב תמשיך לערוב מקרוב אחר ההתפתחויות".הדיווח בא על רקע הכרזת הפתח על יום שישי הקרוב כעל "יום זעם" במחאה על הנעשה במסגד אל-אקצא. הפלסטינים נקראו להגיע אל נקודות החיכוך כדי להתעמת עם כוחות הביטחון והמופתי של ירושלים קרא לערוך תפילה המונית סביב הר הבית ולא להיכנס למתחם במחאה על הצבת גלאי המתכות בשערי הכניסה להר הבית.