החשש מנקמה;חמאס: "טראמפ פתח את שערי הגיהנום"

מחלקת המדינה שיגרה לשליחיה בישראל ובאירופה הוראות לשיחות שינהלו עם גורמים רשמיים במדינותיהם. השליחים התבקשו להסביר לנציגים הישראלים כי על אף שהנאום ירגש ויתקבל בברכה - עליהם להגיב באיפוק מחשש לנקמה נגד ארה"ב. "אתם נמצאים בעמדת מפתח, תדגישו שהריבונות בירושלים עוד תעלה לדיון"

החשש מנקמה;חמאס:

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה

ארצות הברית ביקשה מישראל להגיב באיפוק להכרה האמריקני בירושלים כבירתה, מחשש לתגובות נגד ומעשי אלימות נגד אנשיה ונציגותיה בעולם – כך עולה ממסמך של מחלקת המדינה האמריקנית, שפורסם הלילה (חמישי) בסוכנות הידיעות רויטרס."בעוד אנחנו מכירים בכך שתקבלו בברכה את החדשות באופן פומבי, אנו מבקשים לרסן את התגובה הרשמית", נכתב בדף המסרים שאמורים דיפלומטים אמריקנים בשגרירות בתל אביב להעביר לגורמים רשמיים בישראל. עוד נכתב במסמך, שחובר אתמול, כי וושינגטון מצפה "להתנגדות למהלך במזרח התיכון וברחבי העולם. אנחנו עדיין בוחנים את ההשפעה שתהיה להחלטה על מתקנים אמריקניים ועל אנשינו מעבר לים".

החשש מנקמה;חמאס: מסמך נוסף של מחלקת המדינה שנכתב אף הוא אתמול ופורסם גם ברויטרס מעלה כי הוקם כוח משימה פנימי "כדי לעקוב אחרי התפתחויות בינלאומיות" בעקבות ההחלטה על ירושלים. גורם אמריקני רשמי אמר כי זהו הליך סטנדרטי ב"כל פעם שיש חשש לביטחונם של אנשי ממשל אמריקנים או של אזרחים אמריקנים".מחלקת המדינה לא מסרה תגובה. אמש הזהירה מחלקת המדינה דיפלומטים אמריקניים מהגעה לישראל בשבועיים הקרובים, עד ה-20 בדצמבר.גם בישראל חוששים מהתגובות, כשבבוקר שאחרי הצהרתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל ועל הנחייתו לפתוח בהליכים הלוגיסטיים להעברת השגרירות אליה מתל אביב, נערכים כלל הפלגים הפלסטינים ליום זעם במזרח העיר, בגדה המערבית וברצועת עזה.

מערכת הביטחון הזהירה מפני אפשרות של הפרות סדר אלימות ברחבי הגדה המערבית, ובצה"ל הכינו תכנית להתמודדות עם הידרדרות לאלימות במוקדי חיכוך בולטים, והפגנות מתוכננות מטעם הארגונים הפלסטיניים השונים.יו"ר הרשות הפלסטינית גינה אמש את ההכרזה ואמר כי ארצות הברית "נסוגה מתהליך השלום". הוא הוסיף כי ההכרה היא "פרס לישראל שבונה בהתנחלויות ומצפצפת על החוקים הבינלאומיים". לדבריו, "ההחלטה לא תשנה את אופי העיר ולא תיתן לגיטימציה לישראל". בחמאס כינו את הצהרתו של טראמפ "פתיחת שערי הגיהינום" ו"מתקפה בוטה נגד העם הפלסטיני".

החשש מנקמה: חמאס: תגובות נזעמות בקרב הפלשתינים להחלטת נשיא ארה"ב

תגובות נזעמות ברשות הפלשתינית וברצועת עזה להכרזתו של הנשיא טראמפ כי ארה"ב תכיר בירושלים כבירת ישראל. "אנו פועלים ליצור חזית כלל ערבית מאוחדת נגד ההכרזה של טראמפ. הממשל האמריקני הפר בהחלטתו את כל ההחלטות וההסכמים הבינלאומי והבילטרליים. הכרזתו של טראמפ הנה מכוון של כל המאמצים להשגת שלום והכרזה על פרישת ארה"ב מתפקידה בתהליך השלום. זה פרס לישראל ועידוד להמשך הכיבוש וההתנחלות״, אמר יו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן. בחמאס פרסמו תגובה רשמית לנאום, ואיימו: ״טראמפ פתח את שערי הגהנום״. הג׳יהאד האיסלאמי הפלשתיני איים גם כן על ישראל, ואמר כי ״נאום טראמפ הוא הכרזת מלחמה״. זיאד אלנח'אלה, סגנו של רמדאן שלאח׳ מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי הפלשתיני, אמר כי ״החלטתו של טראמפ להכיר בירושלים בירת הישות הציונית הפושעת היא הכרזת מלחמה. לא פחות״.

החשש מנקמה;חמאס:
יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיב לנאום נשיא ארצות הברית: ״טראמפ שונא האדם לא מתעניין בגורל הישראלים ובטח לא בגורל הפלשתינים, הנאום שלו הערב היה שילוב של בורות ויהירות כשההשלכות כלל אינן מעניינות אותו. טראמפ השליך היום גפרור על המזרח התיכון ואת המחיר ישלמו שני העמים. ארצות הברית של טראמפ הודיעה היום באופן רשמי שהיא חלק מהכוח הכובש, ולכן אינה יכולה לשמש בשום אופן כנותנת החסות לשיחות בין הישראלים והפלשתינים. העם הפלשתיני יחד עם כוחות השלום בישראל ימשיכו במאבקם האמיץ עד לסיום הכיבוש וכינון שלום אמת".

החשש מנקמה;חמאס:
ח"כ ג'מאל זחאלקה, יו"ר בל״ד ויו״ר הסיעה של הרשימה המשותפת בכנסת גינה בחריפות את הצהרתו של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ בנושא ירושלים והגדיר אותה כחבלה חמורה באפשרות להגיע להסדר שלום. זחאלקה: "טראמפ משחק באש ולא אכפת לו מהמשך שפיכות הדמים, ומוכן לעשות הכל כדי לרצות את הימין הקיצוני בישראל. טראמפ ערך טקס קבורה לתהליך השלום והבהיר לכולם שארה"ב אינה מתווך -אפילו לכאורה- אלא צד בסכסוך. ההצהרה שלו הינה צעד עוין נגד הפלשתינים וזלזול בעולם הערבי" זחאלקה הוסיף: "אלה החוגגים בישראל את הצהרתו של טראמפ הם אותם אלה שעושים הכל כדי למנוע הסדר וכדי לקדם את מפעל ההתנחלויות והכיבוש, תוך ניסיון לחנוק את השאיפות הלאומיות הצודקות של העם הפלשתיני. נתניהו וטראמפ חייבים לדעת שירושלים המזרחית תהיה בירת פלשתין על אפם ועל חמתם".

החשש מנקמה;חמאס:
ד״ר סעיב עריקאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף אמר בראיון לאלג'זירה בתגובה לנאום הנשיא טראמפ: "אבו מאזן יכנס את ההנהגה הפלשתינית כדי לבחון את התגובות להכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל. הקהילה הבינלאומית מתנגדת להחלטת טראמפ שנוגדת את החוק הבינלאומי. נאום טראמפ והחלטתו בעניין ירושלים החריב את פתרון שתי המדינות והכשיל את תהליך השלום. טראמפ הרחיק רשמית את ארה"ב מתהליך השלום. וושינגטון לא תוכל עוד למלא תפקיד של מתווך הוגן ואובייקטיבי. האמריקנים בגדו בנו. ההחלטה של טראמפ שקולה לתקיעת סכין בגב. אין דרך אחרת לתאר את העוול שנעשה היום״. לדברי עריקאת הפלשתינים גיבשו שורה של החלטות דיפלומטיות ומדיניות כדי להתמודד עם הכרזתו של הנשיא טראמפ ועמדת הממשל האמריקני: ״אם טראמפ חושב שהוא פועל למען השלום הוא טועה בגדול. הכרזתו סותמת את הגולל על האפשרות שיחודש התהליך המדיני והמו״מ לפתרון הסכסוך הישראלי- פלשתיני״.
החשש מנקמה;חמאס: צה"ל עצר 20 פלסטינים בכפר קוסרא
כוחות הביטחון עצרו הלילה (בין רביעי לחמישי) 20 פלסטינים, תושבי הכפר קוסרא הסמוך לשכם, בחשד לתקיפת המטיילים הישראלים סמוך לכפר בשבוע שעבר ובהשתתפות בהפרות הסדר האלימות שהתרחשו בימים האחרונים באזור. הכוחות איתרו את הציוד האישי שנלקח מהמטיילים. במשטרה ציינו כי בין העצורים ישנם שני קטינים.

החשש מנקמה;חמאס: ביום חמישי שעבר יודו אבנים לעבר קבוצת נערים ששהתה באזור לרגל טיול בר מצווה, ובתגובה ירה הורה מלווה לעבר פלסטיני והרג אותו. מוקדם יותר השבוע התפתחו בסמוך לכפר עימותים בין פלסטינים למתנחלים, שבמהלכם יודו אבנים ודורדרו סלעים לעבר האחרונים. ההורה היורה נחקר במשטרה בחשד לגרימת מוות ברשלנות ושוחרר לאחר החקירה. לטענתו, הוא וקבוצת הילדים היו בסכנת חיים: "עשרות פלסטינים השליכו לעברנו סלעים ואבנים. ניסינו להגן על הילדים. נאלצתי לירות מתוך הגנה עצמית. אני מקווה שהשכל הישר יגבר ושיבינו מה התרחש פה".

החשש מנקמה;חמאס: מתחקיר ראשוני של צה"ל בנוגע לאירועים עלה כי ההורים והילדים הישראלים שיצאו לטיול באזור לא קיבלו אישור מצה"ל לעשות זאת – אף שהנוהל מחייב קבלת אישור שכזה.

במבצע הלילה, שבו השתתפו כוחות צה"ל, מג"ב, משטרת ישראל והמנהל האזרחי, נעצרו גם חשודים בהסתה לפעילות טרור והם הועברו לחקירת משטרת ישראל.

החשש מנקמה;חמאס:

הכי נצפות

אין תוצאה