המסכה שתגן על חיילי צה"ל

ההפגנות בגבול עזה, שלוו בעשן כבד, הקשו את נשימתם של הצלפים. צה"ל פיתח מערכת מיוחדת לסינון אוויר לפתרון הבעיה

המסכה שתגן על חיילי צה

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
ביחידת מטמון, יחידת הניסויים והביצוע של חט"ל (חטיבה טכנולוגית ליבשה), פיתחו מערכת נשימה ייחודית לצלף המכונה "נץ" בדמות מסכה אטומה, כך שלא תפגע ביכולת המבצעית.

המערכת, המחוברת למפוח של אוויר נקי ופועלת באמצעות סוללות, מופעלת באופן מבצעי בתקופה האחרונה, כך מדווח "ישראל היום".

"פיתחנו בזמן מהיר במיוחד מערכת שתאפשר לצלפים לראות את המטרות, לתפעל את הנשק בצורה בטוחה ואפקטיבית, בדגש על הדרישות שלהם, וגם לנשום ללא קושי", מסביר מפקד היחידה, אלוף משנה נדב ליבנה, "הם עובדים בתנאים לא פשוטים, וההבדל בין שכיבה על הסוללות ונשימה של פיח הצמיגים והגז המדמיע לבין נשימת אוויר מסונן הוא דרמטי".

המסכה שתגן על חיילי צהבשיחה ל"ישראל היום" חושף אל"מ ליבנה אמצעי נוסף ללחימה מתחת לאדמה, שיסייע ללוחמי היחידות המיוחדות בעת שהייה ממושכת במנהרות. "המערכת מאפשרת נשימה לזמן ארוך מתחת לקרקע ומסננת את הגזים שאנחנו פולטים מהריאות. היא גם מספקת אוויר טרי וגם מטפלת באוויר שהלוחם פולט". מפקד מטמון מסרב לחשוף למי בדיוק מיועדת המערכת, אולם מסביר כי "הצורך עלה מהשטח בצורה מובהקת בשל האיום החדש־ישן, שכנראה נילחם בו".

ביחידה שוקדים על מגוון פיתוחים, שעל רובם הוא מסרב לפרט, החל מרמת המיגון של החייל הבודד ועד לפיתוח אמצעים אקטיביים ומיגון של כלי רכב גלגליים ורק"מ. "אם מסתכלים עשר שנים קדימה", הוא רומז, "אנו עוסקים בכל מה שהדמיון יכול להעלות על הדעת ובדברים שנשמעים כמו מדע בדיוני. אנחנו מביאים את העתיד לחיילים בצה"ל".

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה