הציוץ העצבני של טראמפ הוא סימן מבשר רעות לעתידה של ארה"ב

יועצי טראמפ מנסים להסביר מדוע ערער על הבחירות שבהן ניצח. אמירתו הפזיזה על "מיליוני הצבעות לא חוקיות" מעידה כי על אף תפקידו החדש, טראמפ פשוט לא שולט בעצמו - ויש מי שעשוי לנצל זאת

הציוץ העצבני של טראמפ הוא סימן מבשר רעות לעתידה של ארה

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
המלך שארל השישי מצרפת סירב במשך חודשים ארוכים להתרחץ והאמין שהוא עשוי מזכוכית. הסולטאן איברהים הראשון חיפש את האשה השמנה ביותר באימפריה העותמנית, וכשמצא מינה אותה למושלת דמשק. המלך פארוק ממצרים גנב פעם שעון מכיסו של וינסטון צ׳רצ׳יל וירה בכל האריות בגן החיות בקהיר כי היה לו חלום רע. על איוואן האיום מספרים שהוא זרק את שרי ממשלתו לכלבים כדי שייאכלו בעודם בחיים.

דונלד טראמפ הוא כמובן שיא השפיות לעומת כל המופרעים הללו, אבל לא בזה העניין. כששליטים יורדים מהפסים, עוזריהם נאלצים לספק לעצמם ולאחרים הסברים רציונליים למעשיהם בעוד אחרים הסמוכים על שולחנם ממלאים פיהם מים ועושים עצמם לא רואים ולא שומעים. כך היה משחר ההיסטוריה וכך קרה ב–24 שעות האחרונות, כשעוזריו ודובריו של טראמפ ניסו לתרץ את טענתו חסרת השחר שהיה זוכה בבחירות ביותר קולות מהילרי קלינטון אלמלא "המיליונים שהצביעו באופן לא חוקי". כשנשאלו מדוע טראמפ מטיל ספיק בלגיטימיות של בחירות שבהן הוא ניצח, בבחינת עקרב העוקץ את עצמו, אחד מעוזריו אמר שהנשיא המיועד מנסה להזהיר את הדמוקרטים שכולם יכולים לצאת מופסדים. עוזר אחר הסביר שטראמפ פשוט התרגז על הספירה המחודשת שהחלה בוויסקונסין ונתן דרור לעצביו.זה בדיוק מה שזעזע אתמול (ראשון) בערב את ארה"ב: טראמפ נותר אותו שלפן רגזן שהיה במערכת הבחירות וגם כנשיא נבחר הוא אינו מסוגל להבליג על התגרות או עלבון, גם אם הדבר אינו משרת את יעדיו. אף שרוב המומחים אינם סבורים שספירה מחודשת בוויסקונסין או במדינות אחרות תשנה את תוצאות הבחירות, עצם הניסיון שמובילה המפלגה הירוקה לערער על נצחונו, הוציאו את טראמפ משיווי משקל וגרמו לו לאמץ תזה מופרכת על מיליוני קולות מזוייפים. עכשיו חישבו מה אומר הדבר לגבי מדיניות החוץ והביטחון של ארה"ב בשנים הקרובות, כשהנשיא אינו מסוגל להבליג על פרובוקציות קלילות, להבחין בין עיקר לטפל או לרסן את עצמו ולספור עד עשר לפני שהוא מגיב, וכיצד אומות העוינות את ארה"ב יכולות לנצל עובדה זו לרעתה ולטובתן.

לא פחות מדאיגה העובדה שגם כנשיא נבחר טראמפ נשען על תיאוריית קונספירציה חסרת שחר שנפוצה במחוזות ההזויים של התקשורת הימנית, שאין אף מומחה רציני התומך בה. הסיכוי שאדם חסר אזרחות יצביע בבחירות, אמר אחד המומחים הללו לאתר פוליטיקו, הוא פחות מלהיאכל על ידי כריש שברק מכה בו באותו הזמן. לכך יש לצרף את הצהרתה המטרידה של היועצת הבכירה של קליאן קונוויי, על פיה טראמפ אמנם אינו מזדרז לקבל תדרוכים מגופי המודיעין המוסמכים של הממשל בארה"ב אך יש לו "עוד מקורות" שמהם הוא שואב מידע. על פי ניסיון העבר מדובר בעיקר בשידורי החדשות בטלוויזיה.

הציוץ העצבני של טראמפ הוא סימן מבשר רעות לעתידה של ארה

הציוץ מצטרף לרקורד הולך ומצטבר של דיווחים משונים, התנהלויות מוזרות ותקריות מביכות שמעיבות על המאמץ לשוות לתהליך מעברו של טראמפ לבית הלבן צביון של נורמאליות. לא רק שטראמפ מצפצף על הדיווחים כי הוא פועל כבר עתה בניגוד אינטרסים בין תפקידו כנשיא להיותו איש עסקים בעל עסקים חובקי עולם, ולא רק שמקצת ממינוייו לקבינט ולבית הלבן מעוררים אי נחת, אלא שחלק מההתנהגויות שלו ושל סביבתו גובלות כמעט בביזאר. על פי דיווח בעיתון ניו יורק פוסט הנחשב מקורב לטראמפ, בארוחת ערב לכבוד חג ההודיה שערך באחוזתו בפלורידה טראמפ שאל את אורחיו מי לדעתם צריך לשמש כשר חוץ, מיט רומני או רודי ג׳וליאני. ראוי לציין שבין הנוכחים ניתן היה למצוא את אמרגן האגרוף הידוע דון קינג והדוגמן הפופולרי פאביו.זמן קצר לאחר אותה ארוחה הופיעה קונוויי בטלוויזיה ובאופן חריג ביותר הפיצה תעמולה נגד מינויו של רומני, בטענה שיש כלפיו התנגדות גדולה במפלגה ושכלל לא ברור כיצד יוכל להיות נאמן לטראמפ אחרי כל העלבונות וההאשמות שהטיח בו בקמפיין הבחירות. עד עכשיו לא ברור אם היא פעלה כדי ללחוץ על הבוס שלה לא למנות את רומני, או שהיא שימשה ככלי של טראמפ כדי לאותת לרומני לוותר על מועמדותו.

המחוקקים הרפובליקאים ובכירי המפלגה מחרישים, כצפוי. אחרי שהתייצבו מאחוריו לקראת הבחירות וביתר שאת אחרי ניצחונו, אין לאיש מהם עניין להיתפס כמי שמחבלים בתהליך המעבר של טראמפ לבית הלבן או כמי שמסייעים לדמוקרטים להכפישו עוד בטרם הושבע לתפקיד. ואולי שיא האירוניה הוא שהיחיד מהאופוזיציה שנתפס כמגבה את טראמפ הוא הנשיא ברק אובמה, זה שטראמפ ניסה לערער על הלגיטימיות של נשיאותו בטענה שכלל לא נולד בארה"ב. אובמה שב ומפציר בחבריו למפלגה לתת לטראמפ הזדמנות והשניים גם משוחחים כמעט מדי יום. על פי דובריו של טראמפ, "הוא נהנה מאוד לדבר עם אובמה".

אתמול כבר צמצם טראמפ את טענותיו לזיופים בווירג'ינה, ניו המפשייר וקליפורניה. אולי זו הדרך שלו להתחיל לרדת מהעץ הגבוה עליו טיפס. השאלה כמובן היא מי יימנע ממנו בעתיד מלטפס על העצים הללו מלכתחילה וכיצד הוא יגיב כשהאופוזיציה הדמוקרטית תנסה לשים מכשול בדרכו, או כשאיראן, סין או רוסיה יבקשו להעמידו במבחן. אם לשפוט על פי תגובתו חסרת הפורפורציה לספירת הקולות בוויסקנוסין, הקללה הסינית העתיקה - כפי שהיא נודעה, כנראה בטעות - "שתחיו בזמנים מעניינים" תתגשם בשנים הקרובות במלואה, אבל ביג טיים.

הכי נצפות

אין תוצאה