כך תראה החומה של טראמפ;מקסיקו לא תשלם על שום חומה

הבית הלבן פירסם את הקווים המנחים לבניית החומה בגבול מקסיקו אותה הבטיח הנשיא לאורך כל קמפיין הבחירות. בין הדרישות נקבע כי על החומה "להראות טוב" מן הצד האמריקאי ו"מאיימת" מן הצד השני

כך תראה החומה של טראמפ;מקסיקו לא תשלם על שום חומה

גורמים בבית הלבן פרסמו הלילה (ב') רשימה חלקית של קוי יסוד לבניית החומה המתוכננת בגבול ארצות הברית-מקסיקו. בין התנאים הנדרשים מן הקבלנים שיזכו במכרז להקמת החומה לאורך הגבול, שהיא אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות של דונלד טראמפ, נקבע כי על החומה להיות בגובה של 30 רגל (כתשעה מטרים), על מנת להקשות טיפוס מעליה.
לגבי עיצוב המראה של החומה נכתב כי עליה "להראות מאיימת מן הצד המקסיקני, אך עשויה בטוב טעם מן הצד האמריקאי". כמו כן נדרש כי החומה תהיה בנויה באופן שיקשה על פריצה אפשרית, והיא אמורה להיות עמידה במשך שעה לפחות של ניסיון חיתוך או קידוח. עוד צויין כי החומה יכולה להיות מורכבת ממספר חומרים, ולא בהכרח תהיה חומת בטון בלבד.

כך תראה החומה של טראמפ;מקסיקו לא תשלם על שום חומה

המחלקה לביטחון המולדת האחראית על הגנת גבולות המדינה החלה לקבל הצעות מיותר מ-700 חברות שונות, המתחרות על ביצוע חלקים מן החומה. אך החברות שיזכו לבסוף במכרז עלולות להתקל בבעיות מכיוון אחר דווקא. ערים שונות בארצות הברית, כמו העיר ברקלי בקליפורניה, הודיעו כי לא יעשו עסקים עם חברות אשר ישתתפו בבניית החומה של טראמפ. תכנון והקמת החומה מהווים חלק מסדרת שינויים מהותיים ומיידיים במערכת ההגירה בארה"ב אותם בוחן דונלד טראמפ מאז השבעתו לתפקיד. בכך מקווה טראמפ לעמוד בציפיות בעניין שהיה כנראה המשמעותי ביותר בקמפיין שלו לנשיאות: אמונתו כי הגירה בלתי חוקית לארה"ב יצאה מכלל שליטה ומאיימת על ביטחון המדינה, וכי על מקסיקו לשאת בחלק הארי של עלויות הקמת החומה.מקסיקו הזהירה בתגובה כי לצעדים קיצוניים מדי יהיו השלכות על היחסים בין המדינות: "יש קווים אדומים ברורים מאוד שחובה למתוח", אמרו בכירים בממשל המקסיקני במספר הזדמנויות.