טראמפ על איומי "האש והזעם" נגד קוריאה: "לא הייתי תקיף מספיק"

נשיא ארצות הברית מחריף את הטון בעקבות ההסלמה במתיחות מול פיונגיאנג. "התאפסו על עצמכם או שתהיו בצרות", הצהיר והוסיף כי צפון קוריאה צריכה "להתאפס במהרה - או שהיא תהיה בצרות שרק מדינות בודדות ברחבי העולם חוו בעבר"

טראמפ על איומי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הסלים את התבטאויותיו הערב (חמישי) לנוכח המתיחות הגוברת מול קוריאה הצפונית, זאת לאחר שהאחרונה איימה לתקוף בטריטוריה האמריקנית גואם שבאוקיינוס השקט. "אולי לא הייתי תקיף מספיק", אמר טראמפ לקראת פגישה עם יועציו במהלך חופשתו בניו ג'רזי, תוך התייחסות לנאום "האש והזעם" שנשא מוקדם יותר השבוע.

"אזרחי ארצנו בטוחים, וגם בעלות בריתנו יהיו בטוחות", הצהיר נשיא ארצות הברית. "על קוריאה הצפונית להתאפס במהרה, או שהיא תהיה בצרות שרק מדינות בודדות ברחבי העולם כבר חוו.

טראמפ על איומי "אם קוריאה הצפונית רק תחשוב על תקיפה של אזרחינו או של בעלות בריתנו, עליה להיות מתוחה, מאוד מתוחה", הוסיף הנשיא. "יקרו להם דברים שהם מעולם לא חשבו שעלולים לקרות להם".בהמשך ציין טראמפ כי למרות איומיה של קוריאה הצפונית, ארצו פתוחה לניהול משא ומתן וכי על סין להיות מעורבות בו. "סין יכולה וצריכה לעשות יותר", אמר טראמפ. מאוחר יותר הדגיש טראמפ כי אם קים "יעשה משהו בנוגע לגואם, יקרו דברים שלא נראו קודם בצפון קוריאה". דברי הנשיא באו על רקע איומיו נגד קוריאה הצפונית לפיהם ארצו תגיב "באש ובזעם" שהעולם עוד טרם ראה, מה שהוביל לתגובה הצפון קוריאנית ולאיום בתקיפת מטרות אמריקניות באוקיינוס השקט.

טראמפ על איומי ההחרפה באיומים נרשמה בעקבות סנקציות חדשות שהטילה ביום שבת מועצת הביטחון של האו"ם, וברקע הערכת גורמים אמריקניים, שלפיהם המדינה הקומוניסטית המבודדת הצליחה למזער ראשי קרב גרעיניים – מה שיאפשר לה להרכיבם על טילים בין-יבשתיים. עם זאת, לא ברור אם היא כבר ניסתה זאת.גורם אמריקני רשמי מסר היום לרשת NBC כי סוכנות הביון המרכזית של ארצות הברית (CIA) וגורמי מודיעין נוספים אישרו את ההערכה. בכך נראה שקוריאה הצפונית חצתה רף משמעותי נוסף בדרך להפיכתה למעצמה גרעינית.

טראמפ על איומי שלשום פרסם ה"וושינגטון פוסט" את ההערכה של גורמי מודיעין אמריקנים, שנכתבה בחודש שעבר. "קהילת המודיעין מעריכה שקוריאה הצפונית ייצרה נשק גרעיני עבור טיל בליסטי", קבע המסמך, שפורסם בעיתון. עם זאת, לא ידוע אם נעשה ניסוי בראש הנפץ – אף שהקוריאנים טענו כך בשנה שעברה. הדוח הגיע בהמשך לדוח מודיעין אמריקני שקבע כי פיונגיאנג מחזיקה עד כ-60 טילים בארסנל האטומי שלה, אף שגורמים עצמאיים מעריכים כי המספר האמיתי נמוך יותר.

פקידים אמריקנים דחו את הטענה שהם הופתעו מההתפתחות, ואמרו כי זה היה צפוי כבר זמן מה. אבל מומחים חיצוניים אמרו כי נראה שאנשי המודיעין לא צפו את מהירות ההתקדמות של צפון קוריאה.

טראמפ על איומי