"בגלל החרם": מרצה סרב להמליץ על סטודנטית שרצתה ללמוד בישראל

סטודנטית באוניברסיטת מישיגן שביקשה ללמוד בארץ נתקלה בסירוב. "החרם כולל מכתבי המלצה". במוסד האקדמי גינו: "מאוכזבים שחבר הסגל הגביל תלמידים בגלל אמונותיו"


אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
אוניברסיטת מישיגן הודיעה אתמול (שני) כי היא מתנגדת לסירובו של מרצה במוסד לשלוח מכתב המלצה לתלמידה שביקשה ללמוד בישראל, זאת בשל התנגדותה לחרם על המדינה.

הרקע להודעת האוניברסיטה, החל בבקשתה של תלמידה לקבל מכתב המלצה מטעמו של פרופסור ג'ון צ'ני-ליפולד, המלמד במוסד, לצורך לימודים בתוכנית חילופי סטודנטים בין-לאומית. המרצה נענה לבקשתה, אך כשהבין שברצונה ללמוד בישראל, שינה את החלטתו וסרב.

"צר לי, אך כשרפרפתי בבקשת ההמלצה שלך לפני מספר שבועות פספסתי פרט מפתח", כתב המרצה לתלמידה, והוסיף: "כפי שאת ודאי יודעת, אוניברסיטאות רבות הכריזו על חרם אקדמי נגד ישראל, מתוך תמיכה בפלסטינים הגרים בפלסטין. החרם הזה כולל מכתבי המלצה לתלמידים השואפים ללמוד שם". בסיום הודעת הדואר האלקטרוני ששלח, כתב צ'ני-ליפולד: "הייתי צריך להודיע לך מוקדם יותר, ועל כך אני מצר".בהודעה מטעם בית הספר לא צוין שמו של הפרופסור, אך נכתב: "אנו מאוכזבים שחבר הפקולטה התיר לאמונותיו הפוליטיות האישיות להגביל את התמיכה שיכל להעניק לתלמידים". בנוסף צוין כי האוניברסיטה "פעלה בנחישות נגד חרמות על מוסדות השכלה גבוהה בישראל". בהודעת האוניברסיטה, שנחשבת לאחד הגדולות מסוגה בארצות הברית, נכתב גם: "המטרות האקדמיות של תלמידינו הן החשובות ביותר, ותפקידנו הוא לעשות כל שנדרש כדי לווודא שהם זוכים לתמיכה".

לפני כשבוע הודיע ממשל טראמפ כי יפתח מחדש חקירה מימי ממשל אובמה שעסקה בחשד ליחס מפלה כלפי סטודנטים יהודים באוניברסיטת ראטגרס שבניו ג'רזי, זאת על רקע הרצאה שהעביר במוסד אחד ממובילי תנועת ה-BDS - כך דווח ב"ניו יורק טיימס".

אלא שעל פי נסיבות סגירת התיק, שנפתח בשנת 2011 ונסגר שלוש שנים לאחר מכן, הוחלט כי לא מדובר היה באפליה על רקע גזעני, אלא בביקורת פוליטית כלפי מדינת ישראל. כעת נטען כי סגן שר החינוך הנכנס, קנת' מרקוס, פתח מחדש את המקרה כדי לנסות ולהרחיב את הגדרת המונח "אנטישמיות" לכזה שיכלול גם ביקורת פוליטית כלפי מדינת ישראל, דבר שנתפס על ידי אנשי אקדמיה וגורמים פרו-פלסטינים כפגיעה חמורה בחופש הביטוי.

בחודש יוני האחרון, מונה מרקוס, שנחשב למתנגד חריף של ארגונים פרו-פלסטיניים, לתפקיד סגן שר החינוך לענייני זכויות אדם, ואחת הפעולות הבולטות הראשונות שביצע עם כניסתו לתפקיד הייתה שליחת מכתב לארגונים יהודיים וציוניים באמריקה. מרקוס הודיע במכתבו כי החקירה נגד אוניברסיטת ראטגרס שהחלה לפני שבע שנים, בעקבות פנייתם, תיפתח מחדש. החקירה נסגרה כאמור בשנת 2014, ימי ממשל אובמה, בעקבות החלטה שהרקע לביקורת נגד ישראל, שהושמעה במוסד האקדמי, לא הגיעה ממניעים אנטישמיים.

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה