הפרלמנט באוסטרליה הכיר בנישואים חד-מיניים

הצעת החוק, שמשנה את הגדרת הנישואים במדינה, קודמה לאחר תמיכה ציבורית נרחבת ורק ארבעה מחוקקים התנגדו לה. ראש הממשלה: זו אוסטרליה. הוגנת, אוהבת ומכבדת

הפרלמנט באוסטרליה הכיר בנישואים חד-מיניים

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
הפלרמנט באוסטרליה הצביע הבוקר (חמישי) בעד הכרה בנישואים חד-מיניים, לאחר שנים של התנגדות שמרנית במדינה. רק ארבעה מחוקקים התנגדו להצעת החוק, והיא אושרה סופית שלושה שבועות בלבד לאחר ההצבעה הציבורית שתמכה בנישואים. "זה שייך לכולנו", אמר ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול, "זו אוסטרליה: הוגנת, מגוונת, אוהבת ומלאת כבוד. בשביל כולנו זה יום נפלא". לאחר ההצבעה, הנוכחים בדיון החלו לשיר "אני אוסטרלי", וחלק מהמחוקקים מחו דמעה. בכך הפכה אוסטרליה למדינה ה-26 שמתירה נישואים חד-מיניים.

החוק החדש מרחיב חקיקה קודמת, שהעניקה שוויון לזוגות חד-מיניים בהטבות ממשלתיות, העסקה ומסים. הוא משנה את הגדרת הנישואים מ"איחוד בין גבר ואשה" ל"איחוד בין שני אנשים", ומכיר באופן אוטומטי בנישואים חד-מיניים שנערכו במדינות אחרות. כמה מחוקקים ניסו להוסיף להצעת החוק תיקון שנועד לשמור על חופש הדת של מתנגדי נישואים חד-מיניים – אך מאמציהם נדחו. "זה יום היסטורי לאוסטרליה", אמרה הסנאטורית ג'נט רייס ממפלגת הירוקים, שהיא ורעייתה פני רשומות כנשואות כי פני עדיין רשומה בתעודת הזהות כגבר, על אף ששינתה את מינה לפני 13 שנים. "החגיגות על שהשגנו שוויון בנישואים יהיו אדירות", הוסיפה.

באחד מימי הדיונים על הצעת החוק היתה אף הצעת נישואים: חבר הפרלמנט טים וילסון, תיאר את קשיי מערכת היחסים עם בן זוגו ריאן בולגר, שהיה נוכח באולם. הוא פנה אליו ושאל אותו: "התנשא לי". ה"כן" נרשם בפרוטוקול הפרלמנט, ואחריו הגיעו נאומים נרגשים רבים. פוליטיקאים מימין ומשמאל הסכימו באופן נדיר כי יש לאשר את הנישואים, בדומה לאזרחים.

הפרלמנט באוסטרליה הכיר בנישואים חד-מינייםאפילו ראש הממשלה לשעבר טוני אבוט, שהתנגד לנישואים חד-מיניים, התרכך. "כזה מגיע לנישואים חד-מיניים, חלק מהמדינות מאשרות אותן דרך בית המשפט, אחרות דרך הפרלמנט, ואחרת כמו אוסטרליה – דרך רצון העם". אבוט התייחס בדבריו להצבעה לא מחייבת שנערכה דרך הדואר שבה 61% מהמצביעים תמכו בעיגון הנישואים בחוק.עבור מחוקקים רבים ופעילי זכויות הקהילה הגאה שעבדו על הצעת החוק מאחורי הקלעים, הדיון היה גם חשבון נפש על ההיסטוריה הארוכה של הומופוביה במדינה. באחד הדיונים, חבר הפרלמנט אדם בנדט ממלבורן עצר לדקת דומיה עבור הומואים אוסטרלים שנפגעו במהלך המאבק לשיווין. ביל שורטן, מנהיג מפלגת האופוזיציה הלייבור, ביקש סליחה על ה"עיכוב הארוך לחוסר הצדק והעוולות הגדולות כקטנות".

הכי נצפות

אין תוצאה