טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות: "העולם יראה שינוי היסטורי"

לאחר חודשים של איומים ומחמאות, נשיא ארה"ב נפגש עם מנהיג צפון קוריאה בחדר סגור בסינגפור. "יש בינינו יחסים מצוינים", סיכמו

טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות:

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה

נשיא ארצות הברית ומנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און חתמו היום (שלישי) על הסכם הבנות, בתום הפסגה ההיסטורית שלהם בסינגפור. הם לא חשפו את הפרטים, שאותם אמור להסביר טראמפ במסיבת עיתונאים בהמשך היום. לפי גורם אמריקני ב-CNN, המסמך מכיר בהתקדמות בשיחות ביניהם ומבטיח "לשמור על המומנטום".

טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות: לדברי טראמפ, ההסכם שנחתם הוא "די מקיף". הוא הוסיף כי תהליך הפירוז מנשק גרעיני "יתחיל בקרוב מאוד" וכי הוא יזמין את קים לבית הלבן. הוא הוסיף כי הוא פיתח "קשר מיוחד" עם מי שהיה עד היום אחד המנהיגים המבודדים ביותר בעולם. "זה היה יום נפלא", אמר נשיא ארצות הברית. "למדנו הרבה אחד על השני ועל המדינות שלנו. הוא (קים) הוא אדם מוכשר מאוד והוא אוהב את המדינה שלו מאוד".

טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות: קים, מצדו, הכריז כי "החלטנו להשאיר את העבר מאחור" וכי "העולם יראה שינויים גדולים". הוא הוסיף, דרך מתורגמן, כי זאת הייתה "פגישה היסטורית".לאחר טקס החתימה על מסמך ההבנות, עזבו השניים את המלון בשיירותיהם, שעשו את דרכן למלונות השונים שבהם שוהים השניים. הם זכו למחיאות כפיים מצד הנוכחים. "אנחנו ניפגש עוד הרבה פעמים", הבטיח טראמפ.

טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות: שני המנהיגים ישובו בהמשך היום לארצותיהם. לפי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, טראמפ הביע נכונות להאריך את הפסגה, אולם קים החליט לחזור לפיונגיאנג עוד היום.הפסגה באי סנטוסה החלה בשעה 4:00 (לפי שעון ישראל). טראמפ היה הראשון מבין השניים שהגיע למלון המפואר "קאפלה", ששוכן באי הרווי במלונות פאר, פארק של יוניברסל וחופים מלאכותיים. בהמשך, הגיעה שיירתו של קים. הקרח בין השניים נשבר מהר מאוד, כשהם חייכו אחד לשני ולחצו ידיים עם הצהרותיהם הראשונות לתקשורת.

השניים ניהלו את שיחתם הראשונה במפגש בארבע עיניים, פרט למתורגמנים, במשך כ-40 דקות ואז יצאו למרפסת המלון ונופפו. בהמשך הצטרפו אליהם יתר חברי המשלחות. לצדו של טראמפ, נכחו גם שר החוץ מייק פומפאו, ראש הסגל ג'ון קלי והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. צוותו של קים כלל את ראש הביון לשעבר קים יונג צ'ול, שר החוץ רי יונג הו ואת בכיר המפלגה רי סו יונג.

טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות: "אנחנו נפתור בעיה גדולה ודילמה גדולה", הבטיח טראמפ, שאמר כי הפגישה עם קים הייתה מצוינת. הוא דיבר על כך שהשניים השיגו "הצלחה עצומה יחד" והעריך כי "זה יצליח. זה ייעשה". כשנשאל על ידי אחד הכתבים במקום כיצד מתקדמת הפסגה, השיב טראמפ: "טוב מאוד, טוב מאוד. היחסים טובים מאוד".

טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות: לדברי קים, שהועברו דרך מתורגמן, "אני חושב שכל העולם צופה בנו ברגע זה. אנשים רבים בעולם סבורים שזאת סצנה מסרט פנטזיה או מדע בדיוני". הרודן נשאל על ידי עיתונאים אם יסכים להתפרק מנשקו הגרעיני, אך הוא לא השיב.עם סיום הדיון הנרחב, התפנו המנהיגים ואנשי המשלחת לארוחת צהריים. התפריט, שפורסם על ידי הבית הלבן, כלל צלעות בקר וחזיר בחומץ ושילב טעמים מהמזרח ומהמערב. בין המתאבנים שהוגשו היו סלט אבוקדו, סלט מנגו, דבש ותמנונים כמו גם מלפפונים ממולאים, מאכל קוריאני מסורתי. לקינוח, השניים יתכבדו בגנש, גלידת וניל ודובדבנים ובריוש ממולא.

טראמפ וקים חתמו על מסמך הבנות: בסיום ארוחת הצהריים, יצאו השניים לטיול קצר במדשאות המלון וטראמפ הכריז: "הייתה לנו פגישה נפלאה, הושגה התקדמות רבה, היא הייתה חיובית מאוד - אני חושב שיותר מאשר מישהו ציפה".שר החוץ הסיני וואנג יי אמר כי בייג'ינג מברכת על פגישת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושליט קוריאה הצפונית קים ג'ונג און. עוד הוסיף וואנג יי כי מקווה שהמדינות יגיעו להסכמה בסיסית בנודע לפירוז קוריאה הצפונית מגרעין.

נשיא הדרום מון-ג'ה אין אמר הבוקר בישיבת ממשלה כי "ישנתי מעט מאוד בלילה". לדבריו, "אני מקווה שזו תהיה פסגה מוצלחת שתפתח עידן חדש בין שתי הקוריאות וארצות הברית ותביא לפירוז מוחלט ולשלום". מון הוביל את מאמצי ההפשרה עם הצפון ונפגש פעמיים עם קים בתקופה האחרונה.

הכי נצפות

אין תוצאה

פופולרי בקהילה

אין תוצאה