"רוסיה תיתן לישראל אזור חיץ של 5 ק"מ בלבד בגולן"

עם זאת, מוסקבה תגלה "הבנה שבשתיקה" לתקיפות ישראליות על חיזבאללה בסוריה. בתווך, ערב הסעודית, טורקיה, ירדן איראן וסוריה - עולות לרגל למוסקבה כדי לדבר עם הגורם החזק ביותר באזור - פוטין. "מאזן הכוחות השתנה", מודה דניס רוס


ישראלים כטורקים, מצרים כירדנים - כולם עשו יותר מפעם אחת את הדרך לקרמלין, בתקווה שהמנהל החדש של המזרח התיכון, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, יוכל להבטיח את האינטרסים שלהם. האחרון בשורת העולים לרגל לפוטין הוא המלך הסעודי סלמאן, שהשבוע יהיה המלך הראשון של הממלכה שמבקר במוסקבה. גם בסעודיה, שמודאגת כמו רוב מדינות המפרץ יותר מכל מאיראן, מבינים שהם חייבים לתאם עמדות עם בעל הבית החדש במזה"ת.

לפי "בלומברג", גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקר ברוסיה ארבע פעמים ב-18 החודשים האחרונים, התקשה להשפיע על המנהיג הרוסי. באוגוסט אמר נתניהו לפוטין כי דריסת הרגל של איראן בסוריה "אינה מקובלת" על ישראל. בספטמבר אמר ל-CNN כי האיראנים מנסים "לאכלס את סוריה במטרה להרוס אותנו ולכבוש את המזרח התיכון".


רוסיה, סירבה לדרישת נתניהו לאזור חיץ בתוך סוריה, שירחיק את כוחות איראן וחיזבאללה במרחק של לפחות 60 ק"מ מהגבול עם ישראל, אמר מקור במוסקבה. לפי המקור, רוסיה הציעה אזור חיץ של 5 קילומטרים. לפי אנדריי קורטונוב, מנכ"ל המועצה לעניינים בינלאומיים ברוסיה, קבוצת מחקר שהוקמה על ידי הקרמלין, אף כי רוסיה לא ויתרה על אזור החיץ, יש לה הבנה שבשתיקה המאפשרות לישראל לבצע תקיפות אוויריות נגד חיזבאללה בסוריה.

סדר עולמי חדש

רוסיה גם דחתה את דרישת ארה"ב להפוך את נהר הפרת לקו מפריד בין כוחות הממשלה הסוריים לבין הכוחות הנתמכים על ידי ארה"ב במזרח סוריה. עם זאת, רוסיה הצליחה לשמור על ערוצי תקשורת פתוחים לכל הצדדים, מאיראן ועד סעודיה, מחמאס ועד ישראל. "המהלכים של פוטין שינו את המציאות, את מאזן הכוחות על הקרקע", אמר ל"בלומברג" דניס רוס, לשעבר שליח הממשל האמריקאי לישראל והמזרח התיכון. "פוטין הצליחה להפוך את רוסיה לגורם במזרח התיכון. בגלל זה אפשר לראות זרם קבוע של נציגים מהמזרח התיכון במוסקבה".

כדיפלומט מנוסה, רוס יודע שלא קל לרצות את כל הצדדים, ולשלוח את כל המבקרים הביתה מרוצים. "ככל שאתה מנסה להתמודד עם כל הצדדים, כך אתה מוצא שקשה לשחק את המשחק הזה", אומר רוס. בעבר, מוסקבה הייתה מעצמה מרכזית במזרח התיכון בזמן המלחמה הקרה, שחימשה את מדינות ערב נגד ישראל. השפעתה באזור התמוטטה יחד עם הקומוניזם. כאשר ארה"ב פלשה לעיראק כדי להפיל את סדאם חוסיין, רוסיה של אותו זמן לא הייתה מסוגלת לעשות כלום, לבד מלמחות. היוצרות התהפכו ב-2013, כאשר אובמה החליט לא לתקוף את אסד בסוריה. שנתיים לאחר מכן שלח פוטין כוחות ומטוסים כדי להגן עליו.
"השפעתה של רוסיה באזור גדלה משום שאובמה אפשר זאת", מסביר חאלד בטארפי, פרופסור בסניף אוניברסיטת אל פייסה בג'דה שבסעודיה. "לצערי הוא נסוג במידה רבה מהמזרח התיכון". גם נשיא טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, שבמשך שנים ניסה לשכנע את האמריקאים לפעול נגד אסד אמר כי "השיחות עם ארה"ב לא השיגו שום תוצאות". טורקיה הצטרפה עתה כעת לרוסיה ולאיראן כבעלת אינטרסים בסכסוך בסוריה.

טורקיה, למדה בדרך הקשה: לפני שנתיים המתחם בין פוטין לארדואן הגיע לשיא, לאחר שהצבא הטורקי ירה על מטוס רוסי על גבול סוריה. ביום שישי שעבר טס הנשיא הרוסי לאנקרה לארוחת ערב עם עמיתו הטורקי, "ידיד" שרכב ממנו מערכות טילי הגנה אווירית רוסית S-400 בעסקת מיליונים.

"בסדר" עם כולם

"רוסיה מצליחה לא להזדהות עם צד זה או אחד במזרח התיכון - זה המסר העיקרי שלה", מסביר עבדול כאלק עבדאללה, אנליסט פוליטי של המזרח התיכון בארצות הברית. "גם מלך סעודיה, שמייצג את מדינות המפרץ הערבי, ויש לו הרבה משקל גיאופוליטי, מגיע לרוסיה. רוסיה לוקחת את זה בחשבון, אבל לא מבטיחה כלום לאף אחד. פוטין לא ישנה את עמדתו ואת שיתוף הפעולה שלו עם איראן כדי להתאים אותם לשאיפות הסעודיות". מבחינה כלכלית, נראה כאילו התחרות בין ארה"ב לרוסיה אינה שוויונית: התמ"ג של ארה"ב עומד על פי 13 מזה של רוסיה. "אבל זה לא תמיד הגורם המכריע", אומר ל"בלומברג" אלכסנדר זוטוב, שגריר מוסקבה בסוריה בין השנים 1989 ל-1994. "לפעמים שני מתאגרפים נכנסים לזירה, אחד ענק עם שרירים בולטים והשני קטן יותר אבל זריז, ויש לו טכניקה טובה יותר", הוא מסביר.