נשיא קטלוניה: נכריז על עצמאות בימים הקרובים

פוג'דמון אמר כי אם ספרד תשלול את האוטונומיה של המחוז זו תהיה "טעות שתשנה הכל". בית המשפט העליון זימן בכירים במשטרה לעדות על מעצרי אנשי ממשל בקטלוניה לפני המשאל

נשיא קטלוניה: נכריז על עצמאות בימים הקרובים

נשיא המחוז הקטלאני בספרד, קרלס פוג'דמון, אמר כי הכרזה חד-צדדית על עצמאות תתרחש בימים הקרובים. בראיון ראשון מאז משאל העם ברשת BBC אמר פוג'דמון כי ממשלתו "תפעל עד סוף השבוע, או בתחילת השבוע הבא". הערב הוא צפוי למסור הצהרה. במקביל, בית המשפט העליון של ספרד הודיע היום (רביעי) כי זימן את מפקד משטרת ספרד בקטלוניה, ג'וזף לואיס טראפרו, לעדות על מעצרי בכירי הממשל הקטלאנים לפני משאל העם הלא חוקי, בחשד להסתה.

פוג'דמון שוחח עם הרשת אמש זמן קצר לפני נאום מלך ספרד פליפה השישי, שהאשים את הממשל בשבירת העקרונות הדמוקרטים של שלטון החוק. "החברה הקטלאנית שבורה היום", אמר המלך והזהיר כי ההצבעה מסכנת את הכלכלה במחוז. כשנשאל פוג'דמון על האפשרות שספרד תיטול מהקטלאנים את הסמכויות על המחוז, אמר כי זו תהיה "טעות שתשנה את הכל".עוד אמר נשיא קטלוניה כי לא נוצר קשר בין הממשל במדריד לממשלו. לדבריו, הוא רצה להגיע להבנות עם מדריד, אך ממשלת ספרד הזהירה כי היא תקפיא את האוטונומיה במחוז. הוא דחה את הצהרת הנציבות האירופית לפיה האירועים בקטלוניה הם עניין פנים ספרדי.

במקביל להצהרות פוג'דמון, בספרד החלה חקירת האירועים שקדמו למשאל העם שהידרדר לאלימות. בנוסף לזימון מפקדת המשטרה בקטלוניה, שופטת בית המשפט העליון זימנה את סגניתו תרזה לפלנה. כמו כן זומנו מנהלי ארגון אומניום קולטורל, שמטרתו ללמד את הלשון הקטלאנית ולשמרה והאסיפה הלאומית הקטלאנית (ANC).

הזימון מגיע בעקבות המעצרים של בכירים בממשלה הקטלאנית ב-20 בספטמבר, שנועדו לסכל את משאל העם שהממשלה בספרד ובית המשפט העליון הגדירו כלא חוקי. לפי המשטרה, נעצרו 12 בכירים. דובר מטעם הממשלה במדריד מסר אז כי כוחות הביטחון ערכו חיפושים בלשכת הנשיאות בברצלונה, כמו גם במשרדי הכלכלה והחוץ. לדבריו, חוסה מריה חובֶה, המזכ"ל לכלכלה ועוזר לסגן הנשיא הקטלאני, היה בין העצורים. שמו נקשר בהשקת אתרי אינטרנט לקידום המשאל.