למה משאל העם הכורדי מעורר את חששותיה של טורקיה

אנקרה ממשיכה ללחוץ על הכורדים, בתקווה שמשאל העם שמתוכנן מחר בצפון עיראק יבוטל.הצבא הטורקי פתח בתרגיל גדול בגבול, והפרלמנט העניק מנדט לצבא לשלוח חיילים לעיראק. ראש הממשלה יילדרים אמר שהוא לא פוסל מבצע מעבר לגבול ושארצו תנקוט צעדים בהתאם להתפתחויות בשטח

למה משאל העם הכורדי מעורר את חששותיה של טורקיה

טורקיה ממשיכה ללחוץ על הכורדים בעיראק לבטל את משאל העם, והזהירה שתנקוט צעדים ביטחוניים בתגובה למשאל מחר בצפון עיראק. טורקיה מזהירה את הכורדים כי המשאל על עצמאותם שיתקיים מחר הוא "טעות איומה" ושהיא לא פוסלת את האפשרות של מבצע מעבר לגבול.
ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים כינה את ההצבעה הכורדית "טעות" ו"הרפתקה", ואמר שארצו תנקוט צעדים דיפלומטיים, פוליטיים וכלכליים בהתאם "להתפתחויות בשטח". הפרלמנט הטורקי התכנס והעניק סמכויות לצבא הטורקי לשלוח חיילים לעיראק ולסוריה. מדובר בהארכה של שנה במנדט שניתן לצבא הטורקי להציב חיילים במדינות השכנות.

למה משאל העם הכורדי מעורר את חששותיה של טורקיה
צבא טורקיה הודיע כי מפקדי הצבא של טורקיה ועיראק שוחחו על חוסר הלגיטימיות של המשאל הכורדי, ועל החשיבות בשמירה על שלמותה הטריטוריאלית של עיראק. במקביל פתח הצבא הטורקי בתרגיל צבאי נרחב בגבול עיראק, ליד מעבר הגבול חאבור. התרגיל יימשך עד יום שלישי, יום אחרי משאל העם על עצמאות הכורדים בצפון עיראק.
בלשכתו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן המשיכו בלחץ הדיפלומטי על הכורדים. איברהים קאלין, דוברו של הנשיא, אמר כי "אם המשאל לא יבוטל יהיו לכך השלכות חמורות. ארביל (בירת הכורדים בעיראק) חייבת לחדול מיד מהטעות האיומה הזו שעלולה לגרום למשבר חדש באזור".
טורקיה, שחברה בברית נאט"ו, הזהירה שההצבעה מסכנת את הביטחון באזור, ושכל פיצול בסוריה או בעיראק עלול להוביל למשבר עולמי. בטורקיה נמצא הריכוז הכורדי הגבוה באזור, וטורקיה נלחמת במורדים הכורדים בארצה וחוששת ש"כן" במשאל העם בעיראק יסלים את המאבק.

למה משאל העם הכורדי מעורר את חששותיה של טורקיה