תוכנית המזון העולמית של האו"ם:מיליונים ימותו מרעב אם סעודיה לא תסיר את המצור על תימן

לאחר שסעודיה סגרה את כל הכניסות למדינה, בכיר האו"ם התריע כי אם לא יועברו מזון ותרופות,תושבי תימן יסבלו "מהרעב החמור ביותר בעולם בעשורים האחרונים"

תוכנית המזון העולמית של האו

אולי יעניין אותך גם

אין תוצאה
אין תוצאה
מיליוני בני אדם עלולים למות מרעב אם סעודיה לא תסיר את המצור שהטילה על תימן - כך הזהיר בכיר באו"ם. מרק לואוקוק, תת-המזכיר האחראי על הסיוע ההומניטארי, הזהיר בישיבה סגורה של מועצת הביטחון שללא אפשרות להכניס מוצרי מזון ותרופות למדינה, תימן תסבול "מהרעב החמור ביותר בעולם בעשורים האחרונים".
באחרונה הטילה סעודיה מצור על נמלי הים והתעופה ומעברי היבשה של תימן בתגובה לירי טיל על ידי המורדים החותים, שנתמכים על ידי איראן, לעבר שדה התעופה בריאד. הטיל יורט במעופו ולא גרם לנזק. סעודיה נימקה את הסגר הכללי על המדינה כצעד הנחוץ כדי למנוע הברחת נשק לחותים על ידי בעלי בריתם. הממלכה האשימה את איראן בהעברת טילים מהסוג שנורה לעבר ריאד לידי החותים, אך הרפובליקה האיסלאמית הכחישה את ההאשמות.
תת-המזכיר לואוקוק הזהיר שתוכנית המזון העולמית, הסוכנות של האו"ם למאבק ברעב שמאכילה כשבעה מיליון בני אדם בתימן מדי חודש, אינה מסוגלת כעת לעשות את עבודתה. "אנחנו צריכים הקלות במצור כדי להציל את חיי האנשים הללו", קבע.
מוקדם יותר פרסמו 15 קבוצות סיוע הודעה משותפת שבה הזהירו שהמצור מעמיד בסכנה את המאמצים להצלת חייהם של מיליונים. הן התריעו שאם הוא לא יוסר במהרה, "אנחנו חוששים שמצב הומניטארי שכבר הוגדר 'קטסטרופלי' יחמיר בצורה משמעותית".
מועצת הביטחון של האו"ם, שגינתה את ירי הטיל לעבר ריאד, לא נקטה בצעד כלשהו בתגובה להטלת המצור על תימן בעקבותיו. מהמועצה נמסר שחברותיה מפצירות בכל הצדדים המעורבים בלחימה בתימן "לאפשר גישה ללא הגבלות למאמצי הסיוע ההומניטאריים" - כפי שכבר הודיעה בעבר.
תימן מתמודדת עם מלחמ בת שלוש שנים שסעודיה ובעלות בריתה פתחו, שגרמה למשבר רעב חריף במדינה. כ-17 מיליון בני אדם מושפעים מהמחסור במזון, ויותר משליש קרובים לרעב. המדינה סובלת גם מהתפרצות כולרה עקב התמוטטות התשתיות הסניטאריות והמערכת הרפואית, וקרוב למיליון בני אדם כבר נדבקו.
למעלה מעשרת אלפים בני אדם נהרגו עד כה בלחימה בין כוחות הממשלה, הנתמכים על ידי סעודיה ובעלות בריתה, לבין המורדים החותים, הנתמכים על ידי איראן. הקואליציה החלה את מתקפתה על המורדים החותים ב-2015, לאחר שאלו כבשו חלקים גדולים מהמדינה ובהם הבירה.

הכי נצפות

אין תוצאה